Predseda ZMOVR J. Fenčák: ZMOS potrebuje nový vietor, potrebuje zachrániť

  • Obce
  • Dátum: 02.03.2023
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Snem Združenia miest a obcí vranovského regiónu (ZMOVR) sa konal v epicentre dopadov energetickej krízy na rozpočty samospráv a na pozadí napätých vzťahov v Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS). Novým predsedom ZMOVR-u sa stal starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák, ktorý počas predchádzajúcich štyroch rokov pôsobil ako tajomník združenia.

Samospráva si prešla a prechádza v ponovembrovej ére najzložitejšou skúškou. Pandémiu kovidu vystriedala plynulým spôsobom energetická kríza a na ňu nadväzujúce dôsledky, všetko spojené s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Starosta Kladzian Daniel Lorinc, ktorý stál v uplynulých štyroch rokoch na čele  ZMOVR-u, priznal, že robiť rozhodnutia v takto exponovanej dobe nebolo jednoduché profesionálne/manažérsky, a už vôbec nie ľudsky. „Nikto z nás tieto problémy nezažil. Nikto nevedel ako postupovať pri testovaní kovidu, málokto si na Slovensku pamätá posledný vojnový konflikt. Potrebovali sme reagovať v situáciách, kde vám životné, ani dlhoročné pracovné skúsenosti nestačia. Najnáročnejšie bolo pracovať s pocitom, či zvolené opatrenia alebo riešenia sú správne. Človek stále bojoval s tým, či to robí dobre… Ako som povedal aj v mojej správe, cesta do pekla je niekedy dláždená dobrými úmyslami. Vždy sme sa však snažili robiť v prospech ľudí, v prospech obcí, v prospech regiónu,“ vysvetlil pozíciu samosprávy s dávkou človečiny Daniel Lorinc.

Ako zároveň priznal, neistota z budúcnosti znamená, že obdobie výziev sa pre samosprávu nekončí. Po prehodnotení okolností sa rozhodol na predsedu ZMOVR v novom volebnom období nekandidovať. „Myslím si, že táto doba si vyžaduje väčšie nasadenie. Pozícia predsedu Združenia miest a obcí vranovského regiónu si žiada človeka oddaného, zdravého a plného elánu,“ zhrnul D. Lorinc.

Jediným kandidátom na predsedu ZMOVR bol starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák. V starostovskej pozícii je tretie volebné obdobie a počas tejto éry viackrát na Snemoch ZMOVR nabádal k spolupráci medzi jednotlivými samosprávami. Tento základný a zásadný pilier zdôrazňoval aj po svojom zvolení. Za kľúčových partnerov považuje Prešovský samosprávny kraj, vrátane intenzívnej komunikácie s poslancami za vranovský okres a štátnu správu. Priestor na odborný dialóg a výmenu inovácií bude chcieť vytvoriť aj pre zamestnancov mestských a obecných úradov. „Je tu mnoho šikovných ľudí, ktorí dokážu prichádzať s rôznymi zlepšeniami. Potrebujeme ich predstaviť ako pozitívne príklady a využiť tieto riešenia v praxi,“ reagoval novozvolený predseda Združenia miest a obcí vranovského regiónu Ján Fenčák.

Už počas kovidovej pandémie zaznievalo zo strany samospráv upozornenie na nedostatok rešpektu zo strany slovenskej vlády. Energetická kríza túto bariéru ešte prehĺbila. J. Fenčák si uvedomuje, že blok, ktorý by mal obhajovať záujmy samospráv, musí byť jednotný a nadregionálny. „Moja kandidatúra nebude mať zmysel do momentu, kým nevytvoríme jeden celok, kým nebudeme vedieť spolupracovať a pomáhať na úrovni miestnych samospráv v okrese, na úrovni PSK, na úrovni štátnej správy. Ostatné roky ma len utvrdili v tom, že toto je jediná cesta,“ zdôraznil J. Fenčák.

Príkladom môžu byť viaceré komuniké, ktoré vzišli zo spoločného rokovania zemplínskych okresov. Verejnosť asi najviac v tejto súvislosti vnímala júnový protest v priemyselnom parku Ferovo vo Vranove nad Topľou. „Už to nie je o tom, že skloníme hlavu, keď sa na nás niečo sype, ale snažíme sa hľadať riešenia. Dôležité je, aby sme jeden voči druhému vystupovali férovo, priateľsky, ale na druhej strane, aby to bolo konštruktívne a prinášalo to efekt. Prajem si, aby sme si nezávideli, aby prestala rivalita, delenie na Ondavskú a Topľanskú časť… Sme jeden okres, tak nech sa to rozvinie do spolupráce nás všetkých,“ vyzval J. Fenčák.

Témou bolo aj fungovanie ZMOS-u. Hoci ide o počtom členov najväčšiu stavovskú organizáciu združujúcu slovenské samosprávy, namiesto rešpektu vyvoláva rozpaky. Mnohé defekty z jeho pohľadu popísal v blogu starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ. Nespokojnosť s vedením ZMOS-u jasne pomenoval tiež hrušovský starosta. Pripomenul, že samospráva v krízových časoch podržala Slovensko a má dôveru verejnosti, preto volá po systémovom reštarte prístupu vlády SR, no kritický bol aj do vlastných radov. Mrzí ho, že od roku 2018 má východné Slovensko vo vedení združenia minimálne zastúpenie a Zemplín žiadne. Vedenie ZMOS-u podľa neho pri niektorých témach rezignovalo, z toho dôvodu považuje obmenu persón za nevyhnutnú. Zdôraznil, že prísť musia osobnosti, ktoré sa postavia za samosprávy a budú hájiť ich záujmy „Nedá sa so všetkým úplne nesúhlasiť (v blogu. R. Kapraľa, pozn. red.). Je tam kopec pravdy. Konkrétny cieľ je spojiť Zemplín, spojiť východ a zachrániť ZMOS. Všetci totiž vieme, aký ekonomický dopad má na nás rozhodnutie jedného človeka v ZMOS-e, čo sme pocítili pri 350-eurových a 500-eurových odmenách. ZMOS potrebuje zmeniť stanovy, potrebuje nový vietor do plachiet. Nie je možné, aby jeden človek rozhodoval o celom Slovensku podľa toho, ako sa vyspí alebo aké má pocity, lebo jeho obec je na tom ekonomicky dobre a podpíše niečo, čo mu niekto politicky strčí, aby získal politické body,“ kritizoval J. Fenčák.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!