Na splnenie sna o multifunkčnom ihrisku čakali v N. Hrušove 10 rokov

  • Obce
  • Dátum: 16.10.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Sen sa stal skutočnosťou! V Nižnom Hrušove slávnostne otvorili multifunkčné ihrisko. Keďže nádej na športovisko s umelou trávou živili v obci od roku 2011, slovo „sen“ je na správnom mieste. Slúžiť bude pre žiakov materskej školy, základnej školy, futbalistov miestneho FK, ktorý okrem A-mužstva reprezentujú aj nádeje v troch mládežníckych kategóriách a širokú verejnosť.

Príbeh s multifunkčným ihriskom sa možno chvíľu zdal byť aj ako nekonečná odysea, ale tam kde je vôľa sa cesta nájde. V Nižnom Hrušove boli nielen trpezliví, ale futbalový areál, kde ho plánovali postaviť, postupne krok po kroku medzitým modernizovali.

Rekonštrukciou prešla hlavná budova, na tribúne sa osadili plastové sedačky a pred začiatkom aktuálnej sezóny bolo vymenené zábradlie okolo celej trávnatej hracej plochy. Špeciálnej pozornosti sa, aj v celoslovenských médiách, dostalo inteligentnému zavlažovaciemu systému s dažďovým senzorom. Jeho princíp je jednoduchý. Keď v priebehu dňa spadne dostatok zrážok, zavlažovanie sa nezapne!


Na výstavbu multifunkčného ihriska prispeli sumou 8 000 eur obec Nižný Hrušov, sumou 30 000 eur Ministerstvo rozvoja a investícií SR, sumou 35 000 eur Slovenský futbalový zväz a sumou 20 000 eur Prešovský samosprávny kraj.

Jedným z dôvodov, prečo sa v Nižnom Hrušove celé desaťročie snažili o výstavbu multifunkčného ihriska, je fakt, že pri základnej škole je nedostavaná telocvičňa. Napriek maximálnej snahe sa totiž samospráve nedarí získať nenávratný finančný príspevok na dokončenie rozostavaného skeletu od roku 2008. O to viac vyznieval dopyt po športovisku s multifunkčnými parametrami. Pevne verím, že sme uspokojili našu mladú generáciu, ale aj ľudí v produktívnom veku a tešiť sa budeme, ak na tomto ihrisku budú tráviť jeseň života seniori,“ uviedol starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Multifunkčné ihrisko s rozmermi 40 x 20 metrov vo futbalovom areáli na Letnej je vhodné pre futbal, tenis, volejbal, či nohejbal a iné pohybové aktivity. Hracia plocha je osvetlená a monitorovaná kamerovým systémom. „V blízkej dobe zavedieme SMART riešenie pri vstupe na ihrisko. Športovci, ktorí si budú chcieť na ňom zašportovať, si ho otvoria cez QR kódovú technológiu, kedy smartfón priložia k čítačke a dvere sa im automaticky otvoria. K dispozícii bude zároveň rezervačný systém, vďaka ktorému si bude môcť verejnosť vybrať čas, kedy si príde zašportovať,“ vysvetľoval Ján Fenčák.


S myšlienkou postaviť multifunkčné ihrisko vo futbalovom areáli na Letnej prišiel Miroslav Kužma. Symbolický kľúč od nového športoviska odovzdali starosta Ján Fenčák a prezident FK N. Hrušov Peter Babjak práve do jeho rúk. 

Keďže ihrisko sa nachádza vo futbalovom areáli, na nový komfort sa tešia práve hráči FK Nižný Hrušov. Predovšetkým v zimných mesiacoch museli hľadať iné alternatívy, kde by mohli realizovať tréningový proces, no teraz im táto starosť odpadla. „Najmä počas zimnej prípravy, kedy naše hlavná hracia plocha bola pod snehom, sme hľadali možnosti na trénovanie v okolitých obciach. Takto sme chodili napr. do Nižného Hrabovca alebo posledné dva roky do Čičavy. Stále sme snívali o tom, že snáď aj my raz v zime nebudeme musieť chodiť po okolí, preto som rád, že sa to podarilo,“ reagoval prezident FK N. Hrušov a zástupca starostu Peter Babjak.

Hoci multifunkčné ihrisko bolo slávnostne otvorené v piatok, hrušovským futbalistom už prinieslo prvé body. Pred zápasom so Spišskou Belou, ktorá hrá svoje domáce stretnutia na umelej tráve, sa pripravovali aj oni na tomto povrchu. Víťazstvo 4:1 napriek tomu, že od 14. min. hrali v početnom oslabení, hovorí jasnou rečou. „Zápas v Spišskej Belej bol pre nás veľmi dôležitý, preto sme nášho starostu požiadali, či by sme si mohli na novom ihrisku zatrénovať v predstihu. Keďže nám ho bez problémov sprístupnil, chceme sa mu poďakovať, lebo výsledok sa dostavil,“ dodal s úsmevom P. Babjak.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!