Hokejbalový festival vo Vranove, M. Cifranič: Konkurencia nás posúva!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hokejbalisti HMHK bauska. Vranov privítajú počas víkendu LG Bratislava a HBK Nitrianskych Rytierov. V preklade. Obhajcu titulu, ktorý ako líder v aktuálnej sezóne nestratil ani bod a druhý tím v tabuľke. Vranovčania sa budú aj v tomto dvojstretnutí spoliehať na výkony ofenzívneho obrancu Matúša Cifraniča.

Matúš Cifranič si uplynulý víkend užil. A-mužstvu pomohol k víťazstvu 6:3 nad Vrútkami a v nedeľu exceloval na turnaji v kategórii U-23. Práve Vranovčania obhajujú majstrovský titul a rodák z Michaloviec si proti Pruskému s Trebišovom pripísal na konto šesť bodov s bilanciou 3+3. „Ak to porovnám so seniorskou Extraligou, v kategórii U-23 som mal predsa len viac priestoru a času, preto boli aj moje útočné výlety častejšie. Ani v sobotu som nebolo ďaleko od toho, aby som nazbieral ďalšie body, ale nevyšlo to. Niekedy sa na gól alebo gólovú prihrávku nadriete, inokedy vám to naskáče „samo“ a v nedeľu platilo, keď sa darí, tak sa darí,“ reagoval obranca HMHK bauska. Vranov Matúš Cifranič.

Pre hokejbal ho na florbalovom tréningu v Michalovciach objavil prezident klubu Branislav Štefan. Už v juniorskom veku bolo jasné, že patrí medzi najväčšie nádeje slovenského hokejbalu. Okrem zápasov v juniorke Vranova zbieral ďalšie skúsenosti v mužskej najvyššej súťaži vo Svidníku. Postupne sa vyhral v osobnosť zadných radov HMHK a dnes patrí medzi najkomplexnejších obrancov v súťaží. Matúš Cifranič nikdy nebol alibista a potvrdzuje to pri každom striedaní. Pritom je jedno, či si musí plniť obranné povinnosti, tvoriť hru pri zakladaní ofenzívy, podpore útoku v súperovej tretine, či prebrať zodpovednosť v zakončení alebo potrebuje zhodiť rukavice, lebo jeho spoluhráči sú pre neho nedotknuteľní. „Každý zápas je iný, preto treba vedieť správne vyhodnotiť, kedy je vhodná príležitosť dovoliť si ofenzívny výlet. Na druhej strane je pre mňa dôležitá podpora od spoluhráčov. Ak sa rozhodnem podporiť útok, sme tak zohraní, že vždy ma jeden z útočníkov vzadu zastúpi. Hokejbal ma baví práve kvôli tomu, že z pozície obrancu môžem dať hre myšlienku. S loptičkou na hokejke je na mojom rozhodnutí, čo sa bude diať na ihrisku v ďalších sekundách. Pokiaľ by som mal byť zameraný iba defenzívne, hokejbal by ma nebavil. O to viac som rád a vďačný za to, že v našom hernom systéme dostávam priestor prejaviť moju predstavu o kreativite a útočných variáciách,“ uviedol M. Cifranič.


Matúš Cifranič sa tvrdej roboty nebojí. Ani v tréningu, ani na ihrisku. FOTO: Imrich Makó.

Ciele HMHK bauska. Vranov sú v tejto sezóne jasné. Kategória U-23 obhajuje prvenstvo a „áčko“ chce premiérovo postúpiť do play off. V tomto kontexte je dôležité, že zverencom trénera Maroša Hrica vyšiel vstup do aktuálneho súťažného ročníka. V úvodnom súboji síce podľahli doma Pruskému, ale v Považskej Bystrici a proti Vrútkam už nezaváhali. „Obdive víťazstva ukázali nielen nám hráčom, ale nám všetkým v klube, že cesta, ktorou sme sa vybrali, je správna. V tíme sme 30-ti kvalitní hokejbalisti a táto konkurencia našim výkonom len prospieva. Každý kto chce hrať, musí ísť na sto percent. Schopnosť dokázať hrať pod tlakom je devíza, ktorá je na ihrisku na nezaplatenie, lebo v náročných situáciách pomáha nachádzať rozdielové kreatívne a konštruktívne riešenia. Proti Pruskému sme sa popálili na vlastných chybách, ale práve vďaka tejto skúsenosti sme sa posunuli a výsledky v ďalších dvoch stretnutiach sú toho dôkazom,“ zdôraznil M. Cifranič.

Hokejbalových fanúšikov, a nielen vo Vranove, ale určite sa bavme aj o okolí, čaká víkendový zápasový festival, ktorého kredit dvíha vizitka ďalších dvoch súperov HMHK bauska. LG Bratislava je lídrom súťaže a Nitrania sú druhí. „K obidvom zápasom budeme musieť pristúpiť maximálne zodpovedne. Sami si najlepšie uvedomujeme, proti komu ideme hrať, ale v tejto lige je každý súper zdolateľný, len musíme podať výkon, k akému nás predurčuje náš potenciál. Moje osobné prianie na bodový zisk si nechám pre seba, avšak čaká nás veľmi zaujímavý víkend s dvoma vyrovnanými zápasmi,“ navodil atmosféru M. Cifranič.


Proti Pruskému skóroval vranovský Ray Bourque dvakrát, ďalších šesť bodov pridal na turnaji v kategórii U-23. FOTO: Imrich Makó.

LG Bratislava. Ikonou a legendou slovenského hokejbalu je bezpochyby obranca Jozef Minárik, kapitán našej reprezentácie, účastník ôsmich(!) majstrovstiev sveta a držiteľ štyroch „svetových“ zlatých medailí. Okrem neho majú v zostave Bratislavčanov skúsenosti z národného tímu Matúš Korbáš, Adam Fumač, či majster sveta z roku 2019 Matej Bolibruch. Obhajcovia extraligového titulu predvádzajú v úvode sezóny skvelú ofenzívnu fazónu. Kanadské bodovanie vedie Jakub Takáč (4+6) pred Adamom Fumačom (2+7) a Michalom Šalkom (0+9).

Hoci Nitra pred týmto súťažným ročníkom výrazne obmenila káder, výsledkovo jej to klape. Do známeho prostredia sa vráti najlepší brankár Vranov Cupu Milan Murček a hostia sa budú tiež spoliehať na reprezentačnú bratskú obrannú dvojicu Martina a Ivana Gajdošovcov, mimochodom taktiež majstra sveta z roku 2019. „Nitra aj po obmene kádra disponuje veľmi kvalitnou obranou, v ktorej nastupujú opory slovenskej repre bratia Gajdošovci a mužstvu kryje chrbát brankár Milan Murček. Nitrania vychádzajú z poctivej obrany s cieľom byť efektívni v útoku, čo im napr. vynieslo v úvode sezóny víťazstvo v Skalici. LG Bratislava potvrdzuje, ako obhajca titulu, vysokú kvalitu aj v tomto súťažnom ročníku. Plný počet bodov, vysoko aktívne skóre a víťazstvo 11:1 nad Spišskou Belou hovoria jasnou rečou. V obidvoch zápasoch očakávam vysoké tempo a skvelý hokejbal. Platí však, že zahrať vieme s každým a potvrdiť to budeme chcieť aj proti týmto súperom,“ pozval na hokejbalový víkend vo Vranove nad Topľou Matúš Cifranič.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!