Matúš Cifranič: Som pripravený obetovať hokejbalu ešte viac

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Dynamike, akou sa pod značkou HMKH bauska. rozvíja hokejbal vo Vranove nad Topľou, patrí rešpekt. Anton Ajben s Branislavom Štefanom vytvárajú zázemie, ktoré hráčov inšpiruje, motivuje a posúva k hernému progresu. Príkladom toho je Michalovčan Matúš Cifranič. Ako obranca je oporou juniorov v Extralige, v drese Svidníka nastupuje v najvyššej mužskej súťaži a má za sebou premiéru v drese slovenskej reprezentácie do 20 rokov.

Matúš Cifranič začínal s hádzanou a neskôr sa venoval florbalu. Práve na jednom z tréningov v jeho rodných Michalovciach sa dal do reči s trénerom juniorov HMHK bauska. Vranov Branislavom Štefanom, ktorý ho pozval na tréning. „Prišiel som na prvý tréning a hokejbal ma chytil natoľko, že už som vo Vranove ostal,“ usmieval sa Matúš Cifranič. 


Myslím si, že v tejto sezóne môžeme ísť vysoko,“ zdôraznil obranca HMHK bauska Vranov Matúš Cifranič.

Hoci sa hokejbalu venuje iba dva a pol roka, vďaka svojmu prístupu zaznamenal výrazný herný progres, čo ho katapultovalo medzi opory tímu. V minulej sezóne postúpil so spoluhráčmi do play off, pričom v aktuálnom súťažnom ročníku by radi štvrťfinálovú métu posunuli ešte vyššie. Aktuálne im patrí 6. priečka, ktorá síce garantuje postup, ale mužstvo sa v odvetnej časti nechce s týmto umiestnením pred vyraďovačkou uspokojiť. „V jesennej časti nám síce ušli niektoré zápasy tesne po našich chybách, ale pozitívom je, že sme sa herne oproti minulej sezóne posunuli dopredu. Teší ma, že dnes sme schopní konkurovať aj najlepším tímom. Príkladom toho je naše víťazstvo 4:1 na pôde majstrovských Košíc, s ktorými sme v minulom súťažnom ročníku dvakrát hladko prehrali. Ak budeme pokračovať v tom, k čomu nás vedie tréner B. Štefan, nepochybujem o tom, že výsledky prídu. Myslím si, že v tejto sezóne môžeme ísť vysoko,“ zdôraznil M. Cifranič.    

Hokejbalový talent nerozvíja iba vo vranovskej juniorke, ale aj v drese extraligového Svidníka. Ak si uvedomíme, že nastupuje proti skúsenejším protihráčom, z ktorých sa viacerí hrdia hneď niekoľkými titulmi majstrov sveta, tak tu „krst ohňom“ platí do posledného písmena o to viac, že tréner Rastislav Holečko dopraje M. Cifraničovi dostatok priestoru nielen v hre 5 na 5, ale aj v presilovkách a oslabeniach. „Prvé zápasy boli pre mňa veľkým skokom. Na seniorskej úrovni sa hrá rýchlejšie, hráči sú podstatne fyzicky zdatnejší. Zvládať osobné súboje, ktorým sa medzi juniormi nevyhýbam, boli pre mňa oveľa náročnejšie, preto som sa musel naučiť hrať inak. Medzi mužmi potrebujem mať všetko premyslené o krok dopredu, aby som sa im dokázal vyrovnať. Za túto skúsenosť v mojom mladom veku som veľmi vďačný,“ pripomenul M. Cifranič.  


Napriek juniorskému veku dáva tréner extraligového Svidníka Rastislav Holečko dostatok priestoru Matúšovi Cifraničovi aj medzi seniorskou elitou.

V tejto sezóne si študent fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského otvoril aj reprezentačnú kapitolu. Ako člen širšieho kádra národného výberu do 20 rokov, ktorý sa pripravuje na svetový šampionát vo Švajčiarsku, absolvoval dva zrazy v Žiline. V rámci prvého kempu odohrali mladí Slováci dva prípravné zápasy s rovesníkmi z Česka. „Česi nám ukázali, kde sú naše rezervy a na čom potrebujeme popracovať. Uvedomil som si, že ak sa chcem na tejto úrovni presadiť, musím si v tréningu pridávať. Teraz je len na mne, či sa uspokojím s tým, že som bol na dvoch zrazoch a stačí mi to alebo si poviem, že chcem dosiahnuť viac. Som ten typ, ktorý sa chce posúvať, preto som pripravený obetovať hokejbalu ešte viac,“ uviedol M. Cifranič, ktorý nezaháľa ani v Bratislave, kde hrá v dvoch ligách. Zaujímavosťou je, že v Bratislave ho na hokejbalovú scénu uviedol brat B. Štefana Dávid.

Hokejbalový príbeh Matúša Cifraniča pôsobí inšpiratívne. Za dva a pol roka sa vypracoval na oporu juniorov Vranova, hrá pravidelne seniorskú Extraligu a má za sebou reprezentačnú premiéru. Nič z toho však nedostal zadarmo, ale každý krok vpred, ktorý urobil, si poctivo odmakal. Počas celého rozhovoru bolo z jeho slov cítiť pokoru a fakt, že šancu, ktorú dostal, si váži. „Žiadny klub na Slovensku nenapreduje tak ako my, preto si podmienky a zázemie, aké máme vo Vranove, vážime. V trénerovi B. Štefanovi máme záruku, že pokiaľ budeme plniť to, k čomu nás vedie a čo od nás žiada, budeme sa posúvať vyššie. Keďže študujem v Bratislave, kvôli hokejbalu dochádzam každý víkend na východ. Motivuje ma však nádej, že ak budem ďalej na sebe pracovať, po pozvánke do reprezentačnej dvadsiatky môže prísť v budúcnosti aj nominácia do seniorského výberu,“ dodal M. Cifranič.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!