FOTOGALÉRIA: Pozrite sa na Stropkov a okolie z vtáčej perspektívy

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Pre zostavenie leteckých fotografií trávi letecká posádka z Dobrej Nivy dlhé hodiny vo vzduchu v každom ročnom období. Spolu s vydavateľským tímom pripravujú knihu o Stropkove a jeho okolí
z neba.

Kniha plná leteckých pohľadov má pomôcť nielen rozvoju domáceho cestovného ruchu, ale poskytnúť možnosť vidieť túto časť Horného Zemplína a Šariša z iného pohľadu, ako toho všedného – z neba.

Vzbudiť záujem verejnosti o východoslovenské mesto a jeho okolie, je ambíciou práve vznikajúcej fotopublikácie Stropkov a okolie z neba.

Ako vo všetkých tituloch obrovskej knižnej edície z neba, aj v knihe o Stropkove a jeho okolí nájdu čitatelia fotografie z každého ročného obdobia a zo všetkých obcí patriacich do okresu Stropkov. „V poradí trinásta východniarska kniha bude ďalším čriepkom do mozaiky, ktorou je najväčšia edícia leteckých kníh na svete – Slovensko z neba,“ hovorí autor myšlienky, letecký fotograf a pilot Milan Paprčka. Zábery na zelené pláne a husté lesy rozprestierajúce sa po celom okolí mesta Stropkov sa striedajú s týčiacimi sa kopcami Ondavskej vrchoviny.

Členité obce pri pohľade z lietadla odhaľujú storočiami formované tvary chotárov, línie cestičiek a skrývajúce sa historické pamiatky.

Podľa slov pilota Matúša Krajňáka vznikne počas leteckého fotografovania niekoľko stovák záberov. Avšak len necelých stodvadsať tých najkrajších fotografií vyberie redakcia na spracovanie.

„Obrazovú časť knihy dopĺňajú strany s bohatými textovými informáciami o mestách, obciach, ich kultúrno-historických pamiatkach, dôležitých vzdelávacích a kultúrnych inštitúciách, ale aj o významných regionálnych podnikoch a spoločnostiach regiónu. Všetky články v knihe, ako aj epické popisy k fotografiám, sú okrem slovenčiny napísané aj v anglickom jazyku,“ spresňuje regionálny projektový manažér Ľuboš Vyskoč. Nielen slovenskému čitateľovi sa tak do rúk dostane neobyčajná, pútavá a hodnotná publikácia o jedinečnom okrese na Hornom Zemplíne a časti Šariša.

Na vytvorení ojedinelej publikácie sa môžu podieľať aj samosprávy, kultúrne, vzdelávacie či duchovné inštitúcie a regionálne podniky. Tak spoločne vytvoria mozaiku života ľudí v Stropkove a jeho okolí.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!