Futbalový Stropkov na nohách! Hráči pozývali na zápas jesene aj v školách

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

„Futbal je v Stropkove druhé náboženstvo. Pri pohľade na to, koľko máme registrovaných hráčov v mládežníckych kategóriách, budem hovoriť o jednej veľkej futbalovej rodine,“ v MŠK Tesla Stropkov povýšili slová klubového prezidenta Ondreja Brendzu na predsezónnej tlačovke na novú úroveň. Hráči A-mužstva sa pred treťoligovým šlágrom a zápasom jesene proti MŠK Rimavská Sobota vybrali pozvať fanúšikov do základných škôl.

MŠK Tesla Stropkov vedie treťoligovú tabuľku. Zverenci trénera Jána Šafranka zdolali v ostatných dvoch kolách doma Vranov 4:0 a rovnakým výsledkom zvíťazili aj v Snine. Ďalšou výzvou bude domáci šláger kola proti v tabuľke druhej Rimavskej Sobote, ktorá je farmárskym celkom MFK Ružomberok. Partia okolo kapitána Frederika Vargu postavila futbalové mesto na nohy! Dôkazom je i moment, kedy funkcionári Tisinca a Breznice súhlasili s preložením tohto mimoriadne prestížneho duelu v okresnej súťaži na 13.00 hod., aby fanúšikovia stihli obidva zápasy!


Konateľ MŠK Tesla Stropkov Dominik Teraz prisľúbil, že klub bude v takýchto aktivitách pokračovať aj v budúcnosti.

V Stropkove pracujú s týmto futbalovým sviatkom aj marketingovo. Klub na svojej facebookovej stránke priznal, že sa nechal inšpirovať druholigovou Spišskou Novou Vsou a detským fanúšikom rozdal 150 voľných vstupeniek. Frederik Varga, Dušan Dlugoš, Marek Matkobiš, Erik Hurný, kolumbijský legionár Jhonatan Garcia Araque a konateľ MŠK Tesla Dominik Teraz navštívili základné školy v Stropkove, no neostalo iba pri nich. Keď im v komentári na sociálnych sieťach adresovali pozvanie do Základnej školy v Havaji, hráči sa dvakrát ponúkať nenechali a reklamu na futbal urobili aj tam.

„Futbal sa hrá pre ľudí, pre fanúšika. Nie je to klišé, je to alfa a omega toho, ako sme v klube nastavení! Všetci máme v pamäti atmosféru počas pohárového zápasu so Slovanom v minulej sezóne, či v derby v prvom kole proti Svidníku. Prítomnosť fanúšika na tribúnach si treba vážiť a my si ho vážime. Od začiatku sezóny sa snažíme tvoriť aktivity, ako pritiahnuť všetky vekové kategórie. Už sme mali kampaň pre fanúšičky – Dámy poďte na futbal, vezmite aj svojho manžela a teraz sme sa sústredili na tých najmenších,“ vysvetľoval konateľ MŠK Tesla Stropkov Dominik Teraz.

„Feďáááá,“ privítali kapitána MŠK Tesla Stropkov v jednej z tried na prvom stupni. Keď sa Dominik Teraz vzápätí detí opýtal, či vedia, aké miesto v tabuľke si „Feďa a spol.“ privlastnili, odpoveď (správna odpoveď) prišla okamžite. Len zopakujeme. Stropkov – futbalové mesto je na nohách. Plus pripomenieme. Rekordom v tejto sezóne je 1 150 divákov na derby so Svidníkom.

„Deti nie sú fanúšikmi úspechu. Často, bez ohľadu na výsledok, prídu po zápase za nami. Chcú si s nami tľapnúť, odfotiť sa, pochváliť sa, ako sa im darilo v ich vlastnom zápase… My im chceme ukázať, že sú pre nás dôležití, preto ich nikdy neodmietneme. Tieto stretnutia sú veľmi milé, vidieť, že deti sa bavia o futbale aj doma. S každým fanúšikom na tribúne atmosféra graduje a vďaka tejto energii nám pracujú hlavy, aj nohy ľahšie. Rozdiel v konkrétnom momente v zápase získate vtedy, ak súpera prekvapíte spontánnym rozhodnutím a práve deti nám môžu byť svojou originálnou spontánnosťou inšpiráciou,“ usmial sa Frederik Varga.


Mosty medzi MŠK Tesla Stropkov a fanúšikmi sú pevné! Brankár Dušan Dlugoš a stredopoliar Erik Hurný neváhali a prijali pozvanie do Základnej školy v Havaji.

V MŠK Tesla Stropkov postavili prácu s mládežou na pevných základov. Na jasnej filozofii a vízii. Výsledkom je, že v kádri lídra nastupuje trinásť vlastných odchovancov! Motiváciou je história s viacerými klubovými odchovancami s reprezentačnou kariérou. V klube však nežijú z minulosti. Príkladom ako by to mohlo fungovať, a v Stropkove to funguje, je napr. medzinárodný žiacky turnaj Šafranko Cup pod záštitou Pavla Šafranka, aktuálne útočníka rumunského Se. Devízou sú kvalitné hracie plochy nielen priamo v meste, ale v spolupráci s partnerskými klubmi aj v okolí. Doménou sú kvalifikovaní tréneri,  na ktorých si v Stropkove zakladajú. To všetko má jediný cieľ – vychovávať z detí a mládeže úspešných mladých ľudí.

„Našou snahou je vychovávať z hráčov osobnosti, mladých ľudí s hodnotami, ktoré sú nám profesionálne, aj ľudsky blízke. Nie je to len o tréningoch zápasoch… Veľa s nimi komunikujeme, načúvame im. Hľadáme spôsoby, aby bol pre nich futbal radosťou a zároveň odrazovým mostíkom, nech sa rozhodnú robiť v živote čokoľvek. Nehráme sa však na veľký futbal, naopak radi sa necháme inšpirujeme inými pozitívnymi príkladmi. Ako bývalý medzinárodný rozhodca sa snažím ťažiť z toho, čo som videl, že funguje v zahraničí. Aplikujeme to na naše podmienky a možnosti. Našou povinnosťou je otvárať pre deti príležitosti a práve na tom stojí aj naša klubová filozofia,“ zdôraznil na predsezónnej tlačovke prezident MŠK Tesla Stropkov Ondrej Brendza.  


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!