Ondrej Brendza: Pavol Šafranko je na stropkovské pomery výnimočný hráč

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Aktuálna sezóna sa do histórie MŠK Tesla Stropkov zapíše ako jedna z historických. A-mužstvo, aj dorastenecké tímy sa vrátili do republikových súťaží. V jeseni privítali zverenci trénera Ľubomíra Reitera v Slovnaft Cupe ŠK Slovan Bratislava. Futbalovým sviatkom bude aj tretí ročník Šafranko Cupu. Na turnaj pozýva prezident klubu Ondrej Brendza.

V digitálnom svete sú dnes hráčske vzory pre futbalové nádeje neoddeliteľnou súčasťou ich športový príbehov (a snov). Uvedomujú si aj v Stropkove. V prípade MŠK Tesla je obrovskou výhodou, že po príklady nemusia chodiť do Argentíny, Portugalska, Francúzska…, ale malých hráčov dokážu pozvať na zelené trávniky cez svojich úspešných odchovancov.

Výnimočný hráč

Jedným z nich je aj útočník Pavol Šafranko. Prezident MŠK Tesla Stropkov Ondrej Brendza pripomenul, že jeho talent bol neprehliadnuteľný už v žiackych kategóriách. Na Slovensku pôsobil v 1. FC Tatran Prešov, FK Železiarne Podbrezová a FK DAC Dunajská Streda. Prvýkrát zamieril do zahraničia do dánskeho Aalborg BK. Pokračoval v škótskom Dundee United a Mamelodi Sundows v Juhoafrickej republike. Aktuálne oblieka dres Sepsi OSK. K tomu si zahral na finálovom turnaji Majstrovstiev Európy do 21 rokov a v reprezentačnom A-tíme odohral doteraz 10 stretnutí.

„Pavol Šafranko je na stropkovské pomery, na pomery nášho klubu, výnimočný hráč, preto odchádzal do Tatrana Prešov už v dorasteneckej kategórii. Tešili sme sa a tešíme sa z každého jeho úspechu, z každého jeho prestupu, ktorým posúval svoju kariéru ďalej a ďalej,“ zdôraznil Ondrej Brendza.

Motivačný príbeh

Pavol Šafranko na klub, v ktorom vyrastal, nezabudol. Dôkazom je i to, že prevzal záštitu nad turnajom prípraviek, pričom sám dokonca komunikoval s klubmi a pozýval ich do Stropkova.

„Našim prianím je predstaviť kariéru Pavla Šafranka ako motivačný príbeh. Pre dievčatá a chlapcov, ale aj rodičov, ktorí sa rozhodujú na aký šport svoje dieťa dajú. Chceme ukázať, že futbal a náš klub dokážu byť dôležitou súčasťou pri výchove úspešných a slušných ľudí s presahom mimo futbalových trávnikov,“ pripomenul O. Brendza.

Beh na dlhé trate

V Stropkove si uvedomujú, že práca s futbalovou mládežou je behom na dlhé trate. Klub v tomto roku napr. podpísal spoluprácu s FC Košice, čo je tiež dôležitý signál, že v MŠK Tesla to myslia s mládežníckym futbalom absolútne seriózne.

„Teším sa z toho, ako sa Dominik Teraz ujal svojej pozície v štruktúrach klubu a s tímom jeho spolupracovníkov sa nám darí napredovať. Keď sme sa pustili od obnovy našej akadémie, mali sme žiakov v II. lige a dorast v tretej najvyššej súťaži. Postupne sa však vraciame na pozície, na aké Stropkov patrí,“ zdôraznil O. Brendza.

Futbal hrou

V dobe, kedy je detí štatisticky menej, je kľúčový spôsob, ako sa s nimi komunikuje. V tomto kontexte je pozitívne, že v Stropkove sa zapojili do projektov ako Dajme spolu gól, či UEFA Disney Playmakers. Bezpochyby skvelou reklamou na futbal, na jeho podstatu skrytú v hre, bude určite aj Šafranko Cup.

„Všetko sa odvíja od trénerov. Ak tréner vie, s empatiou a trpezlivosťou, deti zaujať, vie si získať ich dôveru, ich pozornosť, potom sa to pekne skladá. V prípravkách a mladších kategóriách si dávame záležať na tom, aby futbal nebol o výsledkoch, ale o zábave. O motivácii pritiahnuť deti k športu a naučiť ich základnej pohybovej kultúre. V porovnaní s minulými rokmi evidujeme zvýšený záujem o športové futbalové triedy, preto verím, že sa nám naše predsavzatia a filozofiu darí prenášať do praxe,“ dodal O. Brendza.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!