Dorastenecké legendy Stropkova si pripomenú historický postup do I. ligy

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Organizovaný futbal v Stropkove oslavuje tento rok storočnicu. Nie je to však jediné jubileum. Klubová história je totiž popretkávaná viacerými mimoriadnymi úspechmi. Jeden z nich sa viaže k sezóne 1989/1990, kedy starší dorastenci Tesla Agro Stropkov postúpili do I. dorasteneckej ligy. Bývalí zverenci trénera Petra Gombára si 30. výročie od ich spanilej futbalovej jazdy pripomenú exhibičným zápasom v sobotu 1. augusta o 15.00 hod. na hlavnom štadióne.

Skúste uhádnuť, kde vznikol nápad zorganizovať exhibičný zápas partie, ktorá pred tridsiatimi rokmi legendárnym spôsobom ovládla II. ligu, skupina Východ? V jednom zo stropkovských kníhkupectiev. Pavlovi Bučkovi, ktorý si vzal organizáciu stretnutia pod palec, stačil nevinný impulz a nakoniec z toho vzišla úžasná myšlienka. „Na Vianoce som bol v kníhkupectve v Stropkove, kde robí dcéra Imra Barnáša. Opýtala sa ma, či by sme neurobili nejaké stretnutie mužstva spred tridsiatich rokov s tým, že otec by sa potešil. Začal som teda nad tým rozmýšľať… Keď som o tom povedal nášmu trénerovi Peťovi Gombárovi, aj jemu sa tento nápad okamžite zapáčil,“ vysvetľoval Pavel Bučko.

Stropkovskí mladíci išli v sezóne 1989/1990 za postupom suverénnym pevným krokom. Ak sme písali o II. lige, skupina Východ, musíme dodať, že sa hralo až po Púchov, Dubnicu nad Váhom, Prievidzu… Do pozície najvážnejších konkurentov v boji o postup sa s „Teslou“ pasovali VSŽ Košice, ktoré mali v tých časoch neskutočnú „tlačenku“, ale zverenci trénera Petra Gombára si urobili zo súťaže vlastnú šou. V jeseni vyhrali všetkých pätnásť stretnutí a I. ligu mali vo vrecku po treťom jarnom kole. „V tom čase som bol v doraste už tretí rok. Dve sezóny predtým sme skončili dvakrát druhí, ale tentokrát sme už nedali nikomu šancu. Po suverénnej jeseni sme v jari potrebovali už len tri zápasy, aby sme pri dvojbodovom hodnotení mali postup istý. Peťo Gombár potom začal budovať mužstvo na novú sezónu, preto sme boli ja, Ľubo Horochonič, Rado Hurný a Stano Hvozda preradení k A-mužstvu, plus tuším Ďuro Čobej už zarezával v Lokomotíve Košice,“ uviedol P. Bučko.

Keď sa pri oslavách víťazstiev hovorí o chémii v kabíne/na ihrisku, niekomu to môže znieť ako klišé. V prípade stropkovských dorastencov v žiadnom prípade o klišé nešlo. Za všetky príbehy spomenieme moment po prvej strate bodov v jarnej predohrávke v Poprade. Napriek tomu, že výsledkovo mužstvo zápas nezvládlo, po ceste domov hráči ukázali tímový charakter, ktorý toto mužstvo zdobil najviac. „Cez polčas nám tréner povedal, že ak prehráme, pôjdeme hore Braniskom po vlastných. Neskôr sa nám priznal, že nemal v pláne nás naozaj nechať šľapať. Napriek tomu autobus pod Braniskom zastavil, poslal nás z neho vonku a čakal, čo urobíme. My sme sa pozbierali a vybrali sme sa cez les hore do kopca, kde nás tréner potom čakal tri hodiny. Držali sme spolu a nikto z nás nemal problém dať sa do kroku. Inak musím povedať, že Peťo Gombár bol výborný motivátor a psychológ, preto si nepamätám, aby sme hrali pod tlakom, ale futbal sme si užívali,“ zaspomínal si P. Bučko.

Viacerí z vtedajšej zostavy sa neskôr stali nielen neodmysliteľnou súčasťou A-mužstva Stropkova, ale presadili sa aj v najvyšších súťažiach na Slovensku, či v Európe a taktiež si obliekli najcennejší reprezentačný dres. Úspechy, ktoré dosiahli, však napriek nespornému talentu nedostali zadarmo. Futbal sa síce za tridsať rokov nespochybniteľne zmenil, no ak máme nájsť pre mladšie ročníky príklad zo súčasnosti, prečítajte si napr. o tréningovej morálke fenomenálneho Cristiana Ronalda… Jednoducho, vo futbale platí, že sa oklamať nedá a na piedestál sa dostanú len tí, ktorí idú naplno. A dorastenci Stropkova išli pred tridsiatimi rokmi na maximum! „Dostávali sme neskutočné tréningové dávky. Koľko nám tréner naložil, toľko sme odmakali. Keď som sa o tom bavil pred pár rokmi s Peťom Gombárom, priznal, že súčasnej generácii by takúto zaberačku dať nemohol, lebo polovica kabíny by mu odišla, ale pre nás neexistovalo neprísť na tréning alebo ho flákať. Viem, že dnes sa trénuje inak, ale stále platí, že ak dáte futbalu všetko, oplatí vám to rovnakou mincou,“ zdôraznil P. Bučko.

Veríme, že exhibičný zápas sa bude tešiť parádnej diváckej kulise, ako v sezóne, kedy futbalové talenty Stropkova dosiahli jeden z najprenikavejších klubových úspechov… „Vtedy sme hrali predzápasy pred „áčkom“ a predovšetkým druhé polčasy sme mali natrieskané. Niekedy bolo na našich stretnutiach viac divákov, ako na prvý tím. My sme si to užívali, hrali pre fanúšikov, tešili sa z každého víťazstva a možno až po rokoch nám došlo, aký úspech sme vlastne dosiahli. Za nás všetkých môžem povedať, že budeme radi, ak prídu ľudia aj v sobotu a spolu si zaspomíname na postupovú sezónu,“ dodal P. Bučko.

O postup Tesly Agro Stropkov do I. dorasteneckej ligy sa zaslúžili brankári Juraj Čobej, Stanislav Hvozda, Martin Hybeľ,  Peter Zajaroš, Juraj Buček a hráči v poli Pavel Bučko, Marián Dovičák, Martin German, Pavol Mašlej, Jozef Bujdoš, Rastislav Pališčák, Marcel Sidor, Marcel Sakara, Radoslav Tomko, Jozef Vaško, Pavol Sopko, Peter Sopko, Ján Vančišin, Ľubomír Horochonič, Rastislav Pavlišin, Stanislav Tyč, František Prusák, Marek Špilár, Róbert Andrejko, Peter Staško a Radomír Hurný. Realizačný tím tvorili tréner Peter Gombár, vedúci mužstva Eduard Hric a masér Imrich Barnáš.

Dodáme, že pozvanie na exhibičný zápas prijali Milan Koša, Marcel Parilák, Ján Šafranko, Jozef Kožlej, Ján Lehocký, Štefan Mataš, Peter Kočiš, Kamil Kuzma, Marián Druga, Peter Ličko a Eduard Cichý. Rozhodcom stretnutia bude Alojz Špak.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!