Nezabúda na klub, kde začínal s futbalom. Rešpekt pre Pavla Šafranka!

Pavol Šafranko
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Spojenie MŠK Tesla Stropkov a futbalová mládež fungovalo vždy. A stále funguje, stále inšpiruje. Príkladom je druhý ročník Šafranko Cupu, ktorý ponúkne futbalovým talentom v kategórii prípraviek medzinárodnú konfrontáciu. Ambasádorom turnaja je odchovanec klubu a aktuálne hráč Mamelodi Sundows Pavol Šafranko.

V Stropkove vychovali viacero futbalových osobností, ktoré zažiarili nielen na slovenskej scéne, ale presadili sa aj na reprezentačnej a medzinárodnej úrovni. V klube však nechcú žiť len z minulosti oprašovaním starých fotografií, ale snažia sa pracovať s mladými hráčmi tak, aby sa futbal pre nich stal zábavou, vášňou a neskôr životným štýlom. Ako napr. v prípade Pavla Šafranka. Hoci sa spojenie Šafranko Cup pýtalo akosi automaticky, 27-ročný futbalový internacionál o ňom hovoril s pokorou. „Mládežnícke turnaje sa organizujú, ale nebýva zvykom, aby sa pomenovali po aktívnych hráčoch, preto je to pre mňa veľká česť, ak môžem inšpirovať mladých futbalistov k tomu, aby si aj oni splnili svoj sen. Malí chlapci dnes vnímajú futbal spontánne a s detskou hravosťou, ale práve prvé kroky sú najdôležitejšie, aby neskôr mohli stáť pevne na vlastných futbalových nohách. Keď ma Dominik Teraz oslovil s touto myšlienkou, neváhal som,“ uviedol Pavol Šafranko.

Zo slovenských klubov a akadémii prijali pozvanie FC Košice, MFK Tatran Liptovský Mikuláš, MFK Ružomberok, FK Železiarne Podbrezová, FK Humenné, akadémia Mareka Hamšíka a CFT Academy. Poľskú futbalovú školu bude reprezentovať jedna z TOP akadémii u našich severných susedov Rzeszówia Rzeszów a rovnako je rešpektovanou značkou v práci s mládežou akadémia Mielca. „Za mojich prípravkárskych čias sme nastupovali najmä proti mužstvám v našom okolí. To bol tiež jeden z dôvodov, prečo som povedal, že pri organizovaní turnaja rád pomôžem a oslovím viaceré kluby, aby sme chlapcom dopriali konfrontáciu proti súperom, s ktorými sa pravidelne nestretávajú. Nech si teda môžu vyskúšať a zažiť aj niečo iné. Hoci tento turnaj nemá zatiaľ bohatú históriu, myslím si, že sa nám podarilo vyskladať zaujímavú zostavu tímov. Som si istý, že pre 10-ročných chlapcov to bude zážitok,“ pripomenul P. Šafranko. Doplníme, že ak všetko dobre pôjde, na turnaji sa možno objavia aj futbalové nádeje Mamelodi Sundows. „Momentálne pracujem na tom, aby som na turnaj dostal aj náš mládežnícky tím. Je to na dobrej ceste,” prezradil v rozhovore pre denník Šport útočník juhoafrického majstra.

Pri osobnostiach, ako je Pavol Šafranko, sa mnohí pýtajú, aký je recept na úspešnú kariéru. V jeho prípade platí, že si ju nastavil postupnými krokmi, pre ktoré sa rozhodol vždy v správny čas. Keď začínal s futbalom, ako malého chlapca ho bavilo behať, hýbať sa, strieľať góly. Postupne však začínalo byť stále viac a viac jasné, že po trávniku behá talent. Ten sám o sebe nemusí nič znamenať, ale „Šafo“ k nemu pridal pracovitosť a trpezlivosť. Nakoniec bol odmenený futbalovým príbehom, ktorý vôbec nie je tuctový.  Na Slovensku pôsobil v 1. FC Tatran Prešov, FK Železiarne Podbrezová a FK DAC Dunajská Streda. Prvýkrát zamieril do zahraničia do dánskeho Aalborg BK, pokračoval v škótskom Dundee United, rumunskom Sepsi OSK a momentálne oblieka dres Mamelodi Sundows v Juhoafrickej republike. K tomu si zahral na finálovom turnaji Majstrovstiev Európy do 21 rokov a v reprezentačnom A-tíme odohral doteraz 10 stretnutí. „Ani jednu sekundu v mojej futbalovej kariére neľutujem. Všetko, čo sa udialo, malo svoj význam. Nikdy som nič nedostal zadarmo, všetko som si tvrdo odpracoval, aj preto som absolútne vyrovnaný s tým, čo som dosiahol,“ reagoval P. Šafranko a s úsmevom dodal: „Bez futbalu by som určite nezažil to, čo sa mi podarilo zažiť s ním. Rumunsko by som prešiel maximálne cestou na dovolenku do Bulharska. Rovnako do Juhoafrickej republiky by som sa asi dostal tiež len ako dovolenkár.“

V aktuálnej sezóne pomohol Pavol Šafranko živiť nádeje Mamelodi Sundows na zisk treble deviatimi gólmi. Jeden z najúspešnejších juhoafrických klubov posledných rokov získal suverénnym spôsobom domáci titul piatykrát v rade, vyhral Pohár MTN 8 a postúpil do finále národného pohára. Vo víkendovom semifinále proti Royal AM rozhodol o postupe víťazným gólom zo 76. min. práve slovenský útočník. „Mamelodi Sundows nemá iný cieľ, ako získať trofej v každej súťaži, v ktorej nastúpime. Po vypadnutí v štvrťfinále Africkej ligy majstrov, ktorú klub naposledy vyhral v roku 2016, zavládlo sklamanie. Domáci pohár preto berieme aspoň ako čiastočnú náplasť, preto bol postup do finále veľmi dôležitý. Keďže Royal AM je v ligovej tabuľke druhý, média písali o predčasnom finále. Bolo to nesmierne náročné stretnutie, ktoré sa hralo navyše na ťažkom teréne, ale zvládli sme ho a od zisku treble nás delí už len jeden zápas,“ dodal P. Šafranko.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!