ŠAFRANKO CUP: Stropkov privíta slovenskú elitu, aj akadémiu FC Barcelona

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Šafranko Cup napíše tretiu kapitolu. Turnaj futbalových prípraviek v kategórii U-11 naberá na kvalite. Naberá na prestíži. Prvýkrát totiž ponúkne konfrontáciu tímov z piatich krajín. Na hlavnom štadióne sa 20. a 21. mája predstavia talenty zo Slovenska, Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Rumunska a budapeštianskej akadémie FC Barcelona.

Takto by to malo fungovať. Odchovanec stropkovského futbalu Pavol Šafranko a MŠK Tesla Stropkov si podali pred troma rokmi ruku na spoluprácu.

Stropkov bol vždy známy prácou s mládežou. Dôkazom sú viacerí slovenskí reprezentanti a hráči, ktorí sa presadili v najvyšších súťažiach. V tomto kontexte rozhodnutie zorganizovať turnaj prípraviek neprekvapuje. Čo si však zaslúži rešpekt a potlesk, je idea turnaja.

Futbal je hra a práve hra je deťom vlastná najviac. V tomto veku sú ich spontánnosť, hravosť a prežívanie zápasov originálne. Poslaním Šafranko Cupu je tento zážitok v nich znásobiť.

 „Prvou myšlienkou, ktorá stála a dodnes stojí za Šafranko Cupom, bolo priniesť do Stropkova a stropkovským chlapcom zápasy, v ktorých by sa mohli konfrontovať s čo najlepšími mužstvami. Z mojich žiackych čias si pamätám, že podobných turnajov sme nemali veľa a hlavne sme dookola hrali najmä proti mužstvám z regiónu východného Slovenska. Dnes sú možnosti iné, preto sme sa vydali touto cestou. Som rád, že sa nám darí ponúknuť konfrontácie aj s inými štýlmi futbalu. Platí to nielen pre hráčov, ale aj trénerov, ktorí si môžu medzi sebou vymieňať skúsenosti a navzájom sa inšpirovať,“ vysvetľoval útočník Sepsi OSK Sfântu Gheorghe Pavol Šafranko.


Prvenstvo z minulého roka obhajuje Resovia Rzeszów. FOTO: Archív MŠK Tesla Stropkov.

Hoci ostatných šesť rokov pôsobí v zahraničí, či už to bolo v Dánsku, Škótsku, Juhoafrickej republike alebo aktuálne v Rumunsku, na klub, kde robil prvé futbalové kroky, nezabúda. Práve naopak! Pri organizácii turnaja sám aktívne komunikuje s klubmi a osobne ich pozýva.

„Mojím predsavzatím bolo pozvať aj kluby, kde som v minulosti hráčsky pôsobil. Komunikoval som napr. s Dundee United a Mamelodi Sundows. Teraz sa to síce nepodarilo, ale do budúcnosti je všetko otvorené. Logisticky to môže byť náročnejšie, ale ako sa hovorí, kde je vôľa, tam sa nájde aj cesta,“ dodal s úsmevom P. Šafranko.

Tento rok jeho pozvanie prijali dva tímy, kde pôsobil na najvyššej úrovni, resp. pôsobí. S vizitkou tímu, ktorý v decembri minulého roka vyhral turnaj vo Varšave a na ceste za prvenstvom zdolal rovesníkov z Manchestru United, či RedBull Salzburg, pricestuje FC 1904 DAC Dunajská Streda. Rovnako premiérovo sa predstavia futbalové nádeje Sepsi OSK.

„Keď som bol minulý rok v Juhoafrickej republike, už vtedy som dostal správy s otázkou prečo do Stropkova nedostali pozvanie (úsmev). Tento rok sme ich, samozrejme, pozvali a môžem povedať, že sa naozaj tešia. Popri zahraničných tímoch sa predstavia najlepšie slovenské akadémie a práve táto konfrontácia môže byť zaujímavá. V tejto vekovej kategórii je úroveň tímov podobná a kým druhý ročník ovládli poľské mužstvá, teraz to môže byť pokojne niekto iný. Najdôležitejšie však bude, aby sa deti futbalom bavili, lebo turnaj robíme pre nich, pre ich radosť, pre ich zážitky,“ zdôraznil P. Šafranko.

Okrem domáceho MŠK Tesla Stropkov a spomínanej Dunajskej Stredy sa zo slovenských tímov predstavia MŠK Žilina, 1. FC Tatran Prešov, FC Košice, Partizán Bardejov a CFT Academy. Chýbať nebude ani obhajca minuloročného prvenstva Resovia Rzeszów. Z Ukrajiny pricestuje FC Minaj a maďarskú futbalovú školu bude reprezentovať ETO Györ. Azda najväčším lákadlom bude Akadémia FC Barcelony so sídlom v Budapešti, ktorá je originálnou vetvou slávnej La Masie v Európe.

Pavol Šafranko postúpil so Sepsi do TOP6, bonusom je finále pohára

Pred touto sezónou sa Pavol Šafranko vrátil do známeho prostredia. Po pôsobení v juhoafrickom Mamelodi Sundows si znovu obliekol dres Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Do Juhoafrickej republiky zamieril Pavol Šafranko v lete 2021. S Mamelodi Sundows získal domáci titul, aj pohár. Po skončení uplynulého súťažného ročníka sa rozhodol pre zmenu klubu, i kontinentu. Rozhodol sa pre Európu a opäť pre Sepsi OSK. Ako vysvetlil, táto voľba nebola pre neho náročná a aktuálna sezóna ukazuje, že urobil správny krok.

„Keď som sa vracal z Juhoafrickej republiky, mal som na stole nejaké ponuky. Keďže sa nám narodila dcéra, hľadali sme stabilitu a našli sme ju v Sepsi. Žili sme tu dva roky, mne, aj manželke sa tu veľmi páčilo, čo bolo pre mňa pri rozhodovaní najdôležitejšie. Našli sme tu presne to, čo sme potrebovali. Klub je futbalovo na výbornej úrovni, preto môžem hovoriť len o spokojnosti,“ reagoval Pavol Šafranko.

V Rumunsku sa po základe časti delí tabuľka na skupinu o titul a o záchranu. O ligový primát má právo zahrať si najlepšia šestka. Práve pozícia v tejto elitnej spoločnosti bola cieľom aj pre Sepsi.


Pavol Šafranko útočí so Sepsi OSK v Rumunsku na národný pohár. FOTO: FB Sepsi OSK.

Futbalové karty boli v poslednom kole základnej časti zamiešané dokonalým spôsobom. Sepsi s 39 bodmi hostilo doma U Craiova 1948 so 40 bodmi. Domáci vyhrali 4:0, na tretí gól prihrával Pavol Šafranko, štvrtý dal sám a TOP 6 mali so spoluhráčmi vo vrecku…

Bonusom v prípade Sepsi je postup do finále národného pohára, kde sa stretne s dvanástym tímom najvyššej súťaže FC Universitatea Kluž. „Bavíme sa o historicky silnom a tradičnom klube s obrovskou fanúšikovskou základňou. Každé finále je futbalovým sviatkom a inak tomu nebude ani teraz. Očakáva sa vypredaný štadión a skvelá atmosféra. Uvedomujeme si, že práve víťazstvo v pohári by nás posunulo do „Európy“. Hrať v európskych pohároch je reklamou pre klubu, pre hráčov, zážitkom pre fanúšikov… To všetko je pre nás motivácia, najmä ak už je pred nami len jeden krok,“ pripomenul P. Šafranko.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!