Stropkovský jarmok spája kultúru, dobročinnosť, šport a skvelú zábavu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Novodobá jarmočná tradícia začala v Stropkove v lete 1994, kedy zorganizovali prvý obnovený jarmok. Za takmer tri desaťročia sa jeho kvalita i prestíž výrazne posunuli. V súčasnosti ide o jedno z najatraktívnejších podujatí na severovýchode Slovenska.

V Stropkove vrcholia v týchto dňoch prípravy na nadchádzajúci 26. ročník obľúbeného jarmoku. Najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie v regióne organizujú po troch rokoch a verejnosť je plná očakávania, čo prinesú najbližšie tri jarmočné dni.

Samotnému jarmoku, ktorý začína v piatok 5. augusta, predchádza séria sprievodných podujatí. V utorok otvorili v mestskej knižnici autorskú výstavu výtvarníka Jozefa Križanovského Spomienky na starý Stropkov. V ten istý deň začal v meste medzinárodný maliarsky plenér za účasti amatérskych umelcov zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Vernisáž jednotlivých prác je naplánovaná na štvrtkový podvečer v galérii kaštieľa. „V rámci dobročinných podujatí sme v stredu zorganizovali jarmočnú kvapku krvi, ktorej sa zúčastnilo takmer dvadsať darcov. Vo štvrtok sa v spoločenskej sále kultúrneho strediska uskutoční výstava fotografií Antona Hričana a obrazov tunajšieho rodáka Štefana Markoviča pod názvom Chlapci z Hrnčiarskej ulice. V piatok nás ešte čaká otvorenie stálej expozície mapujúcej 60 rokov podniku Tesla v muzeálnych priestoroch kaštieľa,“ zhrnul primátor Stropkova Ondrej Brendza.

Na ihriskách v meste a blízkom okolí prebieha 31. ročník medzinárodného futbalového turnaja žiakov Memoriál Alojza Lehockého. Ďalším zo sprievodných podujatí jarmoku je Festival kultúry pohraničia organizovaný v rámci projektu Sekowa, Stropkov, Bobowa, Nižná Polianka – posilnenie cezhraničnej spolupráce v oblasti kultúrneho a prírodného dedičstva. Počas neho budú prezentované slovenské i poľské folklórne súbory, v uličke remesiel v mestskom parku odprezentujú svoje umenie ľudoví remeselníci a k dispozícii budú aj domáce výrobky z oblasti pohraničia.

Dejisko jarmoku bude na uliciach Hlavná, Zámocká a Námestí SNP, kde budú sústredené stánky s občerstvením a hlavné pódium. Jarmok si preto vyžiada aj značné dopravné obmedzenia. „Od skorého piatkového rána do nedeľného popoludnia bude z centra mesta vylúčená doprava. Obchádzková trasa pre tranzit bude viesť cez mestskú časť Bokša, zvyšok presmerujeme cez ulice Krátka, Matice slovenskej a Mlynská,“ priblížil primátor.     

V kultúrnom programe vystúpia domáce i zahraničné súbory. Hlavnými účinkujúcimi piatkového programu budú rockové kapely Heľenine oči a Gladiator, v sobotu sa návštevníkom jarmoku predstavia popri iných aj Katarína Knechtová a Peter Bič Projekt. Po skončení hlavného programu sa v piatok i sobotu uskutoční žrebovanie tomboly, kde hodnota cien presiahla 11 tisíc eur.

Radnica už skôr prezentovala, že registruje nárast cien väčšiny položiek spojených s technickým zabezpečením jarmoku. Aj vzhľadom na zložitú situáciu, v ktorej sa v uplynulých troch rokoch ocitli predajcovia tovaru či gastroprevádzky, sa však rozhodli nezvyšovať poplatky za prenájom predajných miest. V súčasnosti je obsadených viac ako sto stánkov, preto si aj kupujúci určite prídu na svoje. „Snažili sme sa po troch rokoch pripraviť všetko tak, aby sme nadviazali na úspešných 25 ročníkov jarmoku a preto veríme, že do Stropkova aj tentoraz zavítajú ľudia z blízka i ďaleka a strávia u nás krásne tri dni,“  uzavrel O. Brendza.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!