Vláda zasiahla, minister Samuel Migaľ: Zelenú perlu sme si nechránili

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Odkanalizovanie osemnástich obcí v okolí vodnej nádrže Domaše zaradila vláda SR medzi strategické priority. Po jej výjazdovom rokovaní v Pečovskej Novej Vsi to oznámil minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ.

Historický, technický a morálny dlh voči vodnému dielu Domaša. Zmeniť to má strategický projekt „Čistá Domaša“. Jeho cieľom je odkanalizovanie osemnástich obcí v okolí vodnej nádrže. Vláda SR na svojom výjazdovom rokovaní v Pečovskej Novej Vsi schválila tento zámer ako strategický.

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ, v spoločnosti zástupcov samospráv, pripomenul, že jednou zo základných myšlienok pri projektovaní vodného diela Veľká Domaša bolo, že bude záložným zdrojom pitnej vody pre východné Slovensko. Na druhej strane kritizoval, že sa obce v jej okolí nikdy nepodarilo odkanalizovať. „Ak máme priehradu, musíme sa o kvalitu vody v nej starať. V minulosti však nebol žiadny záujem, aby obce v jej okolí boli odkanalizované. Zelenú perlu, ktorá nie je znečistená žiadnym priemyslom, sme si doteraz nechránili,“ vyčítal minister Samuel Migaľ.

Rozhodnutie vlády považuje za zásadný krok k tomu, aby sa kvalita vody v Domaši zvýšila. „Či už to bude potrebné kvôli vyčisteniu vodnej nádrže Starina alebo iným problémom súvisiacim s klimatickými zmenami. Potrebujeme mať vodné dielo, ktoré bude pripravené pre celé východné Slovensko,“ zdôraznil S. Migaľ.

Deň pred výjazdovým rokovaním vlády podpísalo na Mestskom úrade v Stropkove osemnásť samospráv zo stropkovského a vranovského okresu spoločnú deklaráciu k strategickému projektu Čistá Domaša. Jeho signatári v nej vyjadrujú presvedčenie, že výstavba kanalizácii a vodovodov na území ovplyvňujúcom kvalitu vody v Domaši, ako aj pod samotnou priehradou, pozitívne ovplyvní životné prostredie a zvýši kvalitu života ľudí v regióne. „Na prvý pohľad sú to možno len tri listy papiera, ale je to veľmi dôležitá vec. Tých, ktorí sme vo funkciách dlhšie, život naučil, že samotná príprava projektu je dlhšia a náročnejšia, ako samotná výstavba. Je to dlhá cesta, ale chceme sa posunúť ďalej, chceme, aby Domaša bola čistejšia, preto sme sa k tomu zaviazali spoločnou deklaráciou,“ uviedol primátor Stropkova Ondrej Brendza.

Prvým krokom pre samosprávy, ktoré zatiaľ nemajú spracovanú projektovú dokumentáciu, bude tento dokument vypracovať. Environmentálny fond im na tento účel poskytne pôžičku s minimálnym úrokom, pričom táto pôžička sa stane oprávneným nákladom. Vláda zároveň rozhodla o tom, že prijímateľom finančných prostriedkov nesmie byť občianske združenie, len samospráva. Financovanie projektu by malo byť prostredníctvom fondov Európskej únie. Z pohľadu termínov Samuel Migaľ naznačil, že projektové dokumentácie by mohli byť pripravené do konca roka. Po ukončení verejného obstarávania verí, že s reálnymi prácami by sa mohlo začať v jari 2026. „Bol by som veľmi rád, keby sme na konci budúceho roka mali Domašu odkanalizovanú,“ zaprial si S. Migaľ.