MŠK Tesla Stropkov odštartuje ligu v očakávaní vypredaného „El Clásica“

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

 „Futbal je v Stropkove druhé náboženstvo. Pri pohľade na to, koľko máme registrovaných hráčov v mládežníckych kategóriách, budem hovoriť o jednej veľkej futbalovej rodine,“ aj týmito slovami ilustroval prezident MŠK Tesla Stropkov Ondrej Brendza pozitívnu vlnu na akej klub vstupuje do novej sezóny. Spolupráca s 1. FC TATRAN Prešov, nový tréner Ján Šafranko, ligový štart v „El Clásicu“ a očakávania nechýbajú ani smerom k Slovnaft Cupu.

Futbal je tímová hra. Na ihrisku, aj mimo neho. Spájať sily, navzájom sa podporovať, inšpirovať…  Práve na týchto pilieroch sa dá vybudovať príbeh, ktorý na konci dňa znesie prívlastok úspešný. Toto je aj cieľom spolupráce medzi MŠK Tesla Stropkov a 1. FC TATRAN Prešov.

Prezident MŠK Tesla Stropkov Ondrej Brendza pripomenul, že obidva kluby mali k sebe v minulosti vždy blízko. Viacerí stropkovskí odchovanci, a nebolo ich málo, zanechali v metropole Šariša výraznú stopu. Preto verí, že dohoda o striedavom štarte a výpomoci hráčov z kádra druholigistu bude prospešná pre jednu, i druhú stranu. „Keď sa ma pýtali fanúšikovia, či budeme môcť postúpiť, lebo Tatran hrá II. ligu, vysvetlil som im, že to problém nie je. Riešenie máme, postúpi Tatran Prešov, aj Tesla Stropkov,“ reagoval s úsmevom prezident MŠK Tesla Stropkov Ondrej Brendza. Zároveň vyslovil prianie, aby sa táto spolupráca premietla aj do fanúšikovskej podpory zo strany oboch táborov.

Pre prezidenta 1. FC TATRAN Prešov Ľuboša Micheľa má spolupráca so Stropkovom aj symbolický rozmer. V priestoroch domovského štadióna MŠK Tesla zdôraznil, že sa rád vrátil domov, kde robil prvé futbalové kroky. Práve vďaka ním sa neskôr zapísal do histórie svetového futbalu ako jeden z najlepších rozhodcov. „Aj môj príbeh je príkladom toho, že robiť futbal v malých mestách má význam. Stropkov je navyše v určitom ponímaní unikátom na Slovensku. Svojho času mal v reprezentácii štyroch odchovancov Juraja Bučeka, Mareka Špilára, Ľuba Reitera a Jožka Kožleja, ktorí dokonca nastúpili v jednom zápase. Pri dvanásťtisícovom meste to bola najväčšia hustota reprezentantov na Slovensku,“ pripomenul stropkovský rodák Ľuboš Micheľ.

MŠK Tesla odštartuje sezónu „El Clásicom“

Prvý zápas. Prvý krok. Prvý dojem. Hráči MŠK Tesla Stropkov odštartujú novú sezónu v piatok – 4. augusta o 17.00 hod. proti 1. FK Svidník, ktorý má dohodu o striedavom štarte hráčov s FK Humenné.

Čo viac si priať na začiatok sezóny, ako derby. Navyše počas Stropkovského jarmoku. V preklade – očakáva sa plný dom! „Použijem paralelu s Prešovom, ktorý v úvodnom kole vyhral v Spišskej Novej Vsi. Do sezóny chceme vstúpiť víťazne aj my. Nič viac a lepšie, ako susedské derby dvoch večných rivalov, sme si priať nemohli. Tomuto zápasu hovoríme „El Clásico“, čím je povedané všetko. Chceme sa predviesť hrou, ktorá urobí fanúšikom radosť a víťazstvom ich naladiť na to, aby si užili bohatý program, ktorý sme pre nich počas jarmoku pripravili,“ zdôraznil prezident MŠK Tesla Stropkov Ondrej Brendza.

Pre spoluprácu so Stropkovom sa v Tatrane rozhodli aj kvôli tomu, že ide o stabilizovaný klub. Po skúsenostiach z Prešova si uvedomuje, akou devízou sú garantované podmienky a celková pozitívna klíma. O to viac si váži, že organizácia pod taktovkou primátora Ondreja Brendzu funguje s pridanou hodnotou vo forme vízie. „Ak hráči z nášho kádra v sobotu neodohrajú dostatočný počet minút, majú možnosť držať sa v hernom tempe v III. lige, ktorá je dnes kvalitnou súťažou. Zo strany Stropkova zároveň platí ekonomický benefit, pretože hráčov si nemusí držať celý rok,“ uviedol Ľ. Micheľ.

Dôležité je upozorniť, že spoluprácou s Prešovom v Stropkove nestrácajú vlastnú futbalovú identitu. Práve naopak. V súčasnom kádri sú traja brankári a pätnásti hráči. Legionármi sú dorastenecký brankár s ukrajinským pasom Bohdan Stolbun a Kolumbijčan Jhonatan Garcia Araque. Dodáme, že na hosťovanie z 1. FC TATRAN Prešov prišiel Dávid Ivanecký. „Trinásti hráči sú odchovancami Stropkova! Stropkov bol vždy známy tým, že staval na vlastných odchovancoch, a to nielen na hráčoch, ale aj pri tréneroch a funkcionároch. Toto je naša filozofia, cesta a návrat k tomu, čo bolo osvedčené a fungovalo,“ zdôraznil O. Brendza.

Mužstvo povedie ako nový šéf realizačného tímu Ján Šafranko. V minulej sezóne pôsobil pri mužstve ako asistent Ľuboša Reitera, preto sa s kabínou zoznamovať nemusel. Vďaka tomu mohol začať pracovať hneď na ladení herného orchestra. Tento moment je o to dôležitejší, že Stropkovčanom jarná časť výsledkovo, ani herne príliš nevyšla. Priestor na experimenty teda nebol. Čas, ktorý klub získal jeho angažovaním na pozíciu hlavného trénera, môže ešte v priebehu súťažného ročníka zohrať jednu z kľúčových úloh. S priebehom prípravy bol spokojný. Mužstvo v rámci nej odohralo zápasy s Bardejovom (2:0), Medzilaborcami (1:2), Ropczycami (2:0) a Ľuboticami (2:2).  „Od prvého dňa som sa snažil pozmeniť tréningový proces, aj myslenie hráčov. To ako sa to podarilo uvidíme v priebehu sezóny. Každý tréner chce hrať ofenzívne s tým, aby jeho mužstvo strieľalo veľa gólov. Myslím si však, že by to malo byť vyvážené. Do úvahy potrebujeme brať aj to, akým štýlom hrá vždy náš najbližší súper. V spolupráci s Tatranom vieme vyskladať dobrý tím. Snažili sme sa o to, aby sme ho mohli doplniť hráčmi, ktorí dokážu zmeniť priebeh zápasu a v tomto kontexte i sezóny,“ predstavil filozofiu tréner MŠK Tesla Stropkov Ján Šafranko.


Prezidenti 1. FC TATRAN Prešov Ľuboš Micheľ a MŠK Tesla Stropkov Ondrej Brendza naznačujú pozíciu na akej by chceli svoje mužstvá vidieť v tabuľke.

Spoluprácu s 1. FC TATRAN Prešov uvítal. Po konzultácii s hlavným trénerom Petrom Hlinkom má predstavu o konkrétnych postoch, ktorý by rád v zostave kvalitatívne podporil. „Na pozíciu šestky sa nám podarilo získať Garciu, ale potrebujeme hráčov na ľavú stranu obrany, aj zálohy a útočníka. Komunikujeme s trénerským tímom Prešova, aby sme našu spoluprácu a vzájomné očakávania vyladili. Myslím si, že to bude fungovať a dokážeme si navzájom pomôcť,“ dodal J. Šafranko.

Jarnú časť hodila kabína za hlavu. Potvrdil to kapitán mužstva Frederik Varga. So spoluhráčmi sa nastavili pozitívne na futbalovú výzvu spojenú s novou sezónou od prvého tréningu. „Keď sme sa stretli v tejto sezóne prvýkrát, hneď sme si povedali, že za jarnou časťou urobíme hrubú čiaru. Aj príprava bola nastavená v tomto kontexte, preto verím, že z nej dokážeme vyťažiť maximum. Pri doplnení hráčmi z Prešova budeme ešte silnejší, preto sme nastavení pozitívne,“ zdôraznil kapitán MŠK Tesla Stropkov Frederik Varga.


Kapitán MŠK Tesla Stropkov Frederik Varga deklaroval za kabínu, že so spoluhráčmi vstupujú do sezóny s čistými hlavami a pozitívne naladení.

V uplynulej sezóne bol s 10 presnými zásahmi najlepším strelcom mužstva. Keď na tlačovke hovoril o pohode, potvrdil ju osobným predsavzatím. V tomto súťažnom ročníku by chcel ísť cez 15 – 20 gólov. V tejto súvislosti nás zaujímalo, či v kabíne padli nejaké stávky, ktoré by znásobili očakávania fanúšikov. „Žiadne stávky nepadli, ale dobre, že o tom hovoríš. Niečo by sme ešte mohli stihnúť vymyslieť,“ dodal s úsmevom F. Varga.

V Stropkove si dali záležať na tom, aby bol futbal produkt, ktorý bude baviť a zabávať. Prianím vedenia klubu, realizačného tímu a hráčov je pritiahnuť na tribúny fanúšikov. Alea iacta est – Kocky sú hodené! „Hráčom bude predstavený motivačný prémiový poriadok. Cieľom je prilákať fanúšikov na štadión, aby nám taktiež pomohli vytvorenou kulisou. Všetko je to prepojené, lebo ak bude na tribúnach prajná atmosféra, vtedy sa hráčom hrá, aj rozhodcom rozhoduje, čo viem povedať z vlastnej skúsenosti, oveľa lepšie,“ pripomenul O. Brendza.

Stropkov si chce zopakovať dobrodružstvo v Slovnaft Cupe

Slovnaft CUP je v Stropkove mimoriadne živou témou. Zápas s ŠK Slovan Bratislava bol nielen športovou, ale aj spoločenskou udalosťou. Futbalová rodina pod značkou MŠK Tesla žije očakávaním, aké futbalové dobrodružstvo bude mužstvu dopriate v aktuálnej sezóne.

Prvý krok zverenci trénera Jána Šafranka zvládli. TJ Sokol Brezovička zdolali 6:0. „Brezovička nás privítala v korektnom prostredí, preto sa chcem touto cestou poďakovať za prijatie klubu, aj starostovi Petrovi Tomčufčíkovi. V ďalšom kole cestujeme do Rudnian a budeme chcieť vyhrať. V prípade úspechu privítame doma druholigové Humenné, čo bude opäť zaujímavý zápas, pretože jeho trénerom je náš odchovanec Ľuboš Reiter. Som presvedčený, že už len dostať do Stropkova Humenné je motiváciou a lákadlom, ktoré je v našich silách zvládnuť,“ uviedol prezident MŠK Tesla Stropkov Ondrej Brendza.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!