FOTOGALÉRIA: Nelegálne objekty z Domaše premenili vandali na vrakovisko

  • Obce
  • Dátum: 28.04.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. pokračuje v odstraňovaní nelegálnych objektov z brehov Domaše. Problémom je však ich dočasné umiestnenie na pozemku štátu, kde neodolali vandalom, po ktorých ostáva v okolí neporiadok. 

SÚVISIACI ČLÁNOK:
Vodohospodári začali s odstraňovaním nelegálnych objektov na Domaši!

Predpokladaný termín na odstránenie nelegálnych objektov v réžii Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p. bol určený do konca apríla 2020. Zatiaľ bolo z brehov Domaše z celkového počtu 302 objektov odstránených spolu 271, z toho 111 si odstránili ich vlastníci a 160 pracovníci SVP. 

Ako vysvetlil hovorca vodohospodárov Marián Bocák, z 31 ostávajúcich objektov je 27 napojených na elektrickú prípojku, čo znamená, že ďalší postup musí prebehnúť v zmysle stavebného zákona prostredníctvom príslušného stavebného úradu. „Tu je priestor, aby obce, ktoré doteraz nekonali, vydali rozhodnutia o odstránení stavieb! Zo strany SVP je potrebné odstrániť 4 objekty, ktoré vzhľadom na dostupnosť a aktuálnu výšku hladiny budú odstránené, keď to hydrologická situácia dovolí,“ uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p. Marián Bocák. 

Vodohospodárom rozviazal ruky v súvislosti v nelegálnymi objektami až návrh vlády SR. Vychádzajúc z neho sú klasifikované ako nájdená vec, pričom po dobu jedného roka by mali byť sústredené na pozemku pri obci Turany nad Ondavou. Ak sa k nim za ten čas majiteľ neprihlási, prepadnú štátu, resp. budú zlikvidované. Situáciu však komplikujú nájazdy vandalov. „Počas víkendu odtiaľ vyženieme 10 až 15 áut. Keďže objekty sú na nestráženom voľnom priestranstve, predovšetkým naši spoluobčania to vo veľkom využívajú. Drevo zužitkujú ako palivové a železo predajú v zberniach surovín. Bordel, ktorý však po nich zostáva, je neskutočný,“ reagoval starosta obce Turany nad Ondavou Ján Jakubov.  

Aj Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. priznáva, že objekty, ktoré sa nachádzajú na predmetnej skládke, nie sú permanentne sledované, preto sa stáva, že pôvodní majitelia alebo tí, ktorí chcú časti objektov speňažiť, ich odnášajú najmä počas víkendov. „V konečnom dôsledku tak znižujú náklady štátu na ich odstránenie. Samotná likvidácia je v kompetencií SVP, ktorý po ukončení verejného obstarávania čaká na podpis zmluvy s ministerstvom životného prostredia, aby mohol tieto objekty, ako aj odpad, ktorý vznikol po odstránení objektov ich vlastníkmi, svojpomocne odviezť na skládku,“ vysvetlil M. Bocák. 

FOTOGALÉRIA:

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!