D. Jenčko: S nasadením a tempom, ako vo Švédsku, som sa ešte nestretol

  • hokej
  • Dátum: 03.01.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenský hokejový reprezentant Daniel Jenčko má za sebou v drese Malmö RedHawks základnú časť. V tíme do 18 rokov si talentovaný stredný útočník drží bilanciu bod na zápas!

Daniel Jenčko pôsobil na Slovensku v MŠKM Trebišov a HK Michalovce. V sezóne 2019/2020 odohral za michalovskú „osemnástku“ 33 zápasov, v ktorých zaznamenal 51 bodov za 23 gólov a 28 asistencií. Na hráča s dátumom narodenia 9. január 2005 fantastická štatistika!

Jeho výkony mu vyniesli nielen nomináciu do slovenských mládežníckych reprezentácií, ale získal aj pozornosť švédskeho Malmö RedHawks, kde sa v lete predstavil v rámci 7-dňového kempu. Svojim talentom zaujal okamžite, pretože klub mu ponúkol trojročnú zmluvu, ktorú podpísal. „Keď som tam prišiel, hneď sa mi v Malmö zapáčilo aj kvôli tomu, že Švédi majú inú mentalitu. Ako prvé ma zaujalo nasadenie, s akým sa trénuje. Tréneri sa ma zároveň nikdy nezabudli opýtať ako sa cítim, a to som ešte ani nebol ich hráčom,“ uviedol Daniel Jenčko.

Malmö RedHawks je na švédske pomery veľkoklub, čomu zodpovedá servis pre hráčov a materiálne zabezpečenie. Pre slovenského centra je však kľúčový ice time, ktorý si pochvaľuje. Vďaka svojim kreatívnym kvalitám nastupuje v prvých dvoch päťkách, pričom neprekvapuje, že priestor dostáva aj v presilovkách. „V prvých zápasoch mi prišlo všetko mimoriadne rýchle. Priznám sa, v takom tempe som ešte nehral. Všetci sú korčuliarsky a technicky výborne vybavení. Pre mňa to bola nová skúsenosť, no som za ňu veľmi vďačný, pretože ma posúva hokejovo ďalej,“ zdôraznil D. Jenčko.

Malmö – Riviéra severu

Malmö je prístavným mestom, v ktorom žije 290 tis. obyvateľov. Napr. National Geographic ho označil za jednu z najlepších destinácii v roku 2018. Môžem povedať, že Malmö je veľmi pekné mesto. Porovnať ho môžem napr. so Štokholmom, kde som bol u tety a v Malmö sa mi páči viac,“ priznal s úsmevom D. Jenčko.

Severské krajiny sú známe tým, že v tomto ročnom období sa tam stmieva oveľa skôr, no mladý Slovák si na to zvykol bez väčších problémov. Za diskomfort nepovažuje ani nacestované kilometre za súpermi. „Naši súperi sú v okruhu štyroch hodín cesty autobusom. Najdlhší výjazd máme do Marijestadu, ktorý po postupe z Division 2 pridelili do našej „južnej“ skupiny a cesta tam trvá sedem hodín,“ uviedol D. Jenčko.

Know-how Švédov tkvie v tréningu, v ktorom tréneri kladú dôraz na intenzitu, ale „jedným dychom“ treba dodať, že všetko prebieha s akcentom na hokejové zručnosti. „Tréning trvá 50 minút, ale všetko sa deje v maximálnom nasadení. Štyrikrát do týždňa máme tréningové jednotky zamerané na zručnosti, preto je pre nich korčuliarska vyspelosť samozrejmosťou. Zároveň si vďaka tomu veria viac na puku, sú s ním rýchlejší, čo potom prenášajú aj do zápasov,“ vysvetľoval D. Jenčko.

Ako priznal, chvíľu potreboval na to, aby sa hokejovo adaptoval, no jeho forma s každým ďalším duelom rástla a pred novembrovým reprezentačným turnajom v Piešťanoch už patril v počte získavaných bodov medzi lídrov tímu. Mimochodom, výbornú fazónu potvrdil i v národnom tíme, pretože v troch zápasoch si pripísal na konto 4 body (2+2). „Pravdou je, že vo Švédsku som sa rozbiehal pomalšie. Hoci som išiel v tréningu naplno, mal som malú krízu a nepadalo mi to tam. Ostal som trpezlivý a postupne som sa rozbehol aj bodovo. Po novembrom reprezentačnom zraze som však ochorel a musel som vynechať niekoľko zápasov. Pozitívne je, že už som v poriadku, cítim, že mi energia nechýba a keď sa teraz vrátim do Malmö, dám to toho opäť maximum,“ reagoval D. Jenčko, ktorý v 16 dueloch 7-krát skóroval a 9-krát asistoval.

Hráči žijú s klubom

Keď bol na stáži vo švédskom Linköpingu HC prezident HC Bulls Vranov Jiří Zeman, kvitoval spôsob, akým sa mladí hokejisti hlásia k svojmu klubu. „Mladí hráči sú sami nastavení tak, že chcú byť hokejisti a podriaďujú tomu všetko. Žijú s klubom a klub žije s nimi. Chlapci sú hrdí na to, že sa môžu prejsť po meste v klubovej bunde a čiapke,“ uviedol Jiří Zeman.

Daniel Jenčko ponúkol ďalší príklad, ako funguje klubová chémia napr. v Malmö. „U nás v RedHawks chodia hráči šestnástky, osemnástky a dvadsiatky pomáhať počas domácich zápasov A-mužstva. Máme klubovú aplikáciu, kde sa dozvieme, kto z nás je nominovaný. V priebehu stretnutí pomáhame s predajom tombolových lístkov alebo keď je power break, dočisťujeme loptami ľad. Samozrejme, ak má niekto viac povinností v škole, ospravedlnia ho, ale robíme to radi a nikto sa z toho bez dôvodu nevyzúva,“ vysvetľoval slovenský útočník.

Malmö RedHawks „18“ pôsobí v najvyššej súťaži „Región JUH“. Z dvanástich tímov postupuje do nadstavby najlepšia pätica. Červeným jastrabom ušla táto méta o jeden jediný bod. Rögle získalo 43 a Malmö 42 bodov… „Ak o nepostupe rozhodne jeden bod, človeka to mrzí. Príležitosti potvrdiť postup sme mali viacero, ale nevyšlo to. Mojou métou v druhej polovici sezóny bude vybojovať si nomináciu do našej klubovej „dvadsiatky“. Pár tréningov som už s ňou absolvoval, no je mi jasné, že v prvom rade budem musieť podávať spoľahlivé výkony v „osemnástke“ a potom by mohla prísť aj pozvánka vyššie,“ zaprial si D. Jenčko.

Viacerých slovenských hráčov, ktorí pôsobili vo Švédsku v seniorskom veku, zaujalo, že domáci si z výsledkov ťažkú hlavu nerobili. Kým naši hokejisti išli po sérii prehier „pohrýzť ľad“, Švédi, ako ich zamestnávatelia, ich upokojovali, že netreba si tým lámať hlavu, lebo príde ďalší zápas a tam sa môže všetko zlomiť. „Tento ich prístup môžem potvrdiť. Keď sme prehrali, na druhý deň prišli chlapci na tréning v úplnej pohode, bez stresu. Na to, ako sú všetci pokojní, som si musel tiež zvyknúť,“ dodal s úsmevom D. Jenčko.

V tíme vytvoril slovenskú dvojičku s Alexom Čajkovičom. Tretím legionárom je Nór Lucas Øvrebø Ondrcka, ktorý však má po mame tiež slovenské korene a dokonca rozumie slovenčine. Kým u zahraničných hráčov býva zvykom, že v tak mladom veku bývajú v rodinách, D. Jenčko dostal k dispozícii 1-izbový byt. Jeho program tvorí hokej a škola. „Ráno máme prvý tréning. Potom prídem na byt a venujem sa škole. Popoludní máme ďalší tréning v posilňovni a na ľade. Zo začiatku to pre mňa nebolo jednoduché, ale zvykol som si a aklimatizoval sa,“ opísal svoj bežný deň študent vranovského Gymnázia C. Daxnera, kde má individuálny študijný plán.

Daniel Jenčko bol aj v nominácii trénera „osemnástky“ Romana Sýkoru na turnaj, ktorý mala slovenská reprezentácia odohrať v závere roka vo Švajčiarsku. Ako je známe, dve hodiny pred dojazdom do cieľa sa naša výprava dozvedela o jeho zrušení a musela sa vrátiť domov.

Fanúšikovia Malmö si užívajú drámu

O Malmö môžeme napísať, že žije športom. Pýchou mesta je futbalový klub FF, ktorého odchovancom je Zlatan Ibrahimovič. Jeho fanúšikovia si v nedávno skončenej sezóne (hrá sa systémom jar/jeseň) museli poriadne poobhrýzať nechty na rukách. V 30 zápasoch získali „Sky blue“ rovnaký počet – 59 – bodov ako druhý AIK Štokholm a o obhajobe titulu rozhodli v ich prospech lepšie vzájomné zápasy.

Futbalovým sviatkom pre celé Švédsko bola účasť Malmö FF v Lige majstrov, v ktorej privítali Juventus Turín, Chelsea Londýn a Zenit Petrohrad. Po vyžrebovaní základných skupín D. Jenčko s úsmevom poznamenal, že sa tešil na Cristiana Ronalda v drese „Starej dámy“, ale portugalský fenomén sa pred sezónou vrátil do Manchestru United. „Na Ligu majstrov som sa nedostal. O zápasy bol obrovský záujem a vstupenky sa zháňali len veľmi ťažko, preto som sa o to ani nepokúšal,“ pokračovali sme s D. Jenčkom vo futbalovej téme z nášho rozhovoru v auguste.

Na drámu sa môžu tešiť aj hokejoví priaznivci „áčka“ RedHawks. Do play off postupuje vo Švédsku najlepších 10 tímov a Malmö je na 12. mieste s dvojbodovou stratou na desiaty Linköping…

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!