FOTOGALÉRIA: Novú ľadovú plochu v Hanušovciach nad Topľou otvoril M. Šatan

  • hokej
  • Dátum: 09.12.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Hanušovciach nad Topľou si splnili sen. O umelej ľadovej ploche. Slávnostného otvorenia nového športoviska v areáli miestnej základnej školy sa zúčastnil aj prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja, majster sveta z roku 2002 a víťaz Stanley Cupu s Pittsburghom Penguins Miroslav Šatan, ktorý ako inšpiráciu priniesol pohár svetových šampiónov z Göteborgu. Skvelej atmosfére pomohli maskoti a chýbať nemohli ani hokejové hymny Nech bože dá, Voláme do boja, či Slovensko, hokejová republika…

Zámer vybudovať v Hanušovciach nad Topľou klzisko s umelou ľadovou plochou predstavil primátor Štefan Straka pred troma rokmi. Kľúčové bolo, že samospráve sa postupne podarilo získať partnerov, ktorí sen Hanušovčanov krok po kroku posúvali ďalej. Z verejných zdrojov tento projekt s rozpočtom 610 000 eur podporili SZĽH, Ministerstvo financií SR a Prešovský samosprávny kraj. „Ako sa hovorí, za všetkým treba hľadať ženu a výnimkou nie je ani táto ľadová plocha. Impulz prišiel od mojej dcéry Dianky, a keď nás podporila aj moja pani manželka, pustili sme sa do roboty. Cesta nebola jednoduchá, či už kvôli administratíve alebo krízam, ktoré sa nám nevyhli. Každý kto do toho vložil svoj čas a kus energie vie, že to nebol ľahký zápas, ale som rád, že sme ho vyhrali,“ zdôraznil primátor Hanušoviec nad Topľou Štefan Straka.

Ľadová plocha má rozmery 40 x 20 metrov. Jej benefitom je multifunkčnosť, vďaka čomu bude podklad využívaný celoročne aj pre iné športy. Umiestnená je v areáli miestnej základnej školy, ktorej žiaci sa spolu s domácim hokejovým tímom Pelicans postarali o kultúrno-športový program. Ako zdôraznil Š. Straka, Hanušovce nad Topľou sú centrom mikroregiónu s 21 obcami, preto obavu o vyťaženosť klziska nemá. „Evidujeme záujem nielen detí, ale nadšenie je často ešte väčšie u dospelých. Naším prianím bolo a je, aby táto ľadová plocha slúžila pre všetky vekové generácie, pre rodiny, pre priateľov, ktorí si tu môžu zašportovať. A možno práve tu urobia prvé korčuliarske a hokejové kroky ďalší Šatanovia, Pálffyovia, či Slafkovský,“ zaprial si Š. Straka.

Slovenský zväz ľadového hokeja si po nástupe Miroslava Šatana na post prezidenta definoval ako jednu z priorít výstavbu nových ľadových plôch. V Prešovskom kraji nedávno otvorili krytú halu vo Svidníku a po Hanušovciach nad Topľou sa legendárny kapitán našej hokejovej reprezentácie zúčastnil rovnakej športovej slávnosti v Lipanoch. Pozitívne je, že tieto investície prichádzajú v čase, kedy máme ešte v živej pamäti olympijský bronz z Pekingu alebo historický draft s Jurajom Slafkovským a Šimonom Nemcom. „Od tohto projektu očakávame rozšírenie hokejovej základne a vo všeobecnosti aj viac ľudí, ktorí budú korčuľovať. Dôležité je, aby sme v mestách, ako sú napr. Hanušovce nad Topľou, našli partnera, ktorý má záujem takýto projekt realizovať a vtedy vždy veľmi radi pomôžeme,“ uviedol prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan.

Cieľom SZĽH je ponúknuť mladým športovcom inšpiráciu a zázemie, za ktorými by nemuseli dochádzať, ale mohli sa učiť základom „doma“. Napomôcť by tomu malo tiež centrum športu pri základnej škole s certifikovanými trénermi, ktorí absolvovali zväzový program vzdelávania. „Tešíme sa vždy, keď na Slovensku vznikne nová ľadová plocha a o to viac som rád, že dnes ich otvárame hneď dve. Najmä deti budú mať ďalšie dva športové areály, kde môžu športovať. Verím, že nadšenie, ktoré sme videli, sa pretaví do toho, že táto plocha bude naplno využívaná. Postupne môže na týchto základoch vzniknúť prípravkový tím vychovávajúci hráčov, ktorí by sa vo vyšších vekových kategóriách mohli presadiť aj vo väčších etablovaných kluboch,“ pripomenul M. Šatan, ktorý z ľadovej plochy nezišiel, pokiaľ nevyhovel každej prosbe o fotografiu, či podpis.

Spustením slávnostne otvorenej umelej ľadovej plochy sa sny Hanušovčanov nekončia. Druhým krokom by malo byť jej prekrytie. Dobrou správou je, že riadiaci výbor najmenej rozvinutého okresu Vranov nad Topľou schválil na tento účel pre Hanušovce nad Topľou sumu 200 000 eur. Dnes sa už len čaká na podpis ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veroniky Remišovej… „Intenzívne pracujeme na tom, aby sme, ako sa hovorí, do roka a do dňa mali strechu a neboli závislí od počasia. Celkový rozpočet je 300 000 eur. Keďže máme prísľub na vykrytie dvoch tretín, verím, že spolu s našimi partnermi dokážeme vyfinancovať aj zvyšnú časť, aby sme v decembri 2023 mohli otvárať už prekrytú ľadovú plochu,“ dodal Š. Straka.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!