Cez víkend sa bude testovať v meste Vranov, aj v obciach v okrese

  • Obce
  • Dátum: 18.01.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vláda SR schválila celoplošné skríningové testovanie na COVID-19. Konať sa bude v termíne od 18. do 26. januára. O spoluprácu požiadala samosprávy, ktoré sa v okrese Vranov nad Topľou postavili k výzve konštruktívne a zodpovedne.

Počas najbližšieho víkendu sa bude testovať v meste Vranov nad Topľou, aj v obciach vranovského okresu. Informovali o tom primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan a tajomník Združenia miest a obcí vranovského regiónu Ján Fenčák po pondelkovom rokovaní na pôde vranovského okresného úradu so starostami – predsedami mikroregiónov a regionálnou hygieničkou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Ľudmilou Rosiarovou.

Hoci premiér Igor Matovič oznámil víziu celoplošného testovania ešte 11. januára, vláde SR trvalo týždeň, pokiaľ zverejnila detaily. Združenie miest a obcí vranovského regiónu však nestrácalo čas a so svojimi členmi komunikovalo intenzívne od minulého utorka. Aj vďaka konzultáciám s Okresným úradom vo Vranove nad Topľou a Regionálnym úradom regionálneho zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou pripravil ZMOVR detailný zoznam ochranných pomôcok a vybavenia mobilných odberových miest. Zároveň má už dnes predstavu o priebežnom počte dohodnutých zdravotníkov samosprávami. „Záver nášho pracovného rokovania s predsedami mikroregiónov je, že počas víkendu chceme našim obyvateľom poskytnúť možnosť otestovať sa. Všetko sa deje v úzkej koordinácii s okresným úradom a RÚVZ, túto komunikáciu by som nazval novou spoluprácou na tejto úrovni. Dokonca nás o zoznam ochranných pomôcok a vybavenia pre MOM požiadali kolegovia z iných okresov. Samozrejme, bez problémov im ho poskytneme,“ uviedol tajomník ZMOVR a starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.

Definitívny počet MOM pre jednotlivé obce bude definitívne známy po utorkovom rokovaní Bezpečnostnej rady okresu Vranov nad Topľou. Odporúčanie totiž je, aby obce s menším počtom obyvateľov nezriaďovali MOM, ale môžu využiť mobilnú výjazdovú jednotku. To znamená, že testovať by prišiel tím z vedľajšej obce v konkrétnom dohodnutom termíne. „Uvedomujeme si aj poveternostné podmienky, preto bude mať verejnosť možnosť rezervovať sa prostredníctvom rezervačného systému, ktorý vidím ako efektívny nástroj predovšetkým v mestách a obciach nad 1 000 obyvateľov. Keďže starší občania nemusia byť zruční pri práci s aplikáciami, odporúčame zriadiť „horúce linky“, kde by im zamestnanci mestských, či obecných úradov pomohli vytvoriť rezerváciu po telefóne,“ vysvetlil J. Fenčák.

K zníženiu rizika kumulovania osôb na odberových miestach by mohlo napomôcť aj rozdelenie odberových tímov do viacerých budov. „Predpokladám, že vďaka rezervačnému systému budú časové rozstupy 5 až 10 minút. Už v 1. a 2. kole sme mali v našej obci dva testovacie tímy, ktoré teraz rozdelíme do samostatných budov, aby sme aj takto zamedzili tomu, že sa bude na jednom mieste stretávať viac občanov,“ reagoval J. Fenčák.

Odberové miesta zriadi aj mesto Vranov nad Topľou. Primátor Ján Ragan uviedol, že plánujú pripraviť 14 testovacích miest, ktoré budú kopírovať zoznam z 1. a 2. kola. Z dôvodu nepriaznivého počasia sa tentokrát v priemyselnom parku Ferovo testovať nebude. „Predpokladáme, že budeme potrebovať viac ako 20 zdravotníkov, s ktorými sme však predbežne dohodnutí. Rovnako môžem povedať, že v našom meste sa bude určite testovať dva dni s tým, že konkrétne prevádzkové časy ešte upresníme. Zároveň rokujeme s viacerými subjektami o zriadení ďalších MOM. Veľmi dobre sa nám osvedčila mestská tržnica, kde si viem predstaviť až dve odberné miesta. Vytypované máme aj ďalšie priestory, ale na základe zverejnenej výzvy predpokladáme, že ich zriadenie bude trvať ešte týždeň,“ konštatoval J. Ragan.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!