Časť domácností vo Vranove bude bez teplej vody, reakcia je nekompromisná

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Časť vranovských domácností ostane najbližšie dni bez dodávky teplej úžitkovej vody (TÚV). Na základe tejto skutočnosti došla vedeniu mesta Vranov nad Topľou so spoločnosťou Team ENERGO SK, s.r.o. trpezlivosť. Vranovskí poslanci schválili, vychádzajúc z právnej analýzy, okamžité odstúpenie od zmluvy, na základe ktorej mala firma so sídlom v Kokave nad Rimavicou v prenájme tepelné hospodárstvo.

V ostatných dňoch vyplávali na povrch informácie o tom, že spoločnosť Team ENERGO SK, s.r.o. mala problém plniť si svoje záväzky voči dodávateľom médií, služieb, či zamestnancom, ktorým síce mzdy za máj a jún vyplatila, ale…

Stále jej ostali záväzky voči dodávateľovi plynu, ktorý „zavrel“ kohútik. Okrem toho, financujúca banka Team ENERGO SK, s.r.o. preukázala vznik záložného práva k pohľadávkam a pristúpila k zablokovaniu finančných prostriedkov na firemnom účte. „Dnes (27. júla, pozn. red.) došlo k prerušeniu plynu na dvoch kotolniach v našom meste na Sídlisku 1. mája a Sídlisku I. Z toho dôvodu nebudú mať mnohé domácnosti v najbližších dňoch teplú vodu. Navyše je tu riziko, že Team ENERGO SK, s.r.o. nebude schopné zaplatiť ďalšie faktúry a pravdepodobne budú možno odpojené aj ďalšie kotolne,“ informoval primátor Vranov nad Topľou Ján Ragan, ktorého zastupiteľstvo poverilo vykonať všetky právne úkony súvisiace s odstúpením od zmluvy s Team ENERGO SK, s.r.o.

Na základe prijatého uznesenia zastupiteľstvo žiada Team ENERGO SK, s.r.o. o vrátenie mestského majetku do troch dní od doručenia odstúpenia od zmluvy. Zároveň poverilo J. Ragana vykonať všetky úkony súvisiace so zabezpečením dodávky tepla a teplej vody v meste do uzatvorenia novej zmluvy, ktorej predmetom bude nájom tepelného hospodárstva vo Vranov nad Topľou. Keďže súkromná spoločnosť spravuje v meste 26 kotolní, radnica hrá o čas, aby nedošlo k odstaveniu od plynu aj ďalších kotolní. „Obávame sa, že najhorší scenár, kedy domácnosti ostanú bez TÚV bude trvať 15 dní, ale urobíme, čo bude v našich silách, aby sme toto obdobie skrátili. Naša spoločnosť  je stále ohrozená pandémiou COVID-19, preto budeme rokovať s dodávateľom plynu, či bude musieť odpojiť aj ďalšie kotolne. Situáciu nepodceňujeme a hľadáme prienik záujmov, aby sme spolu s novým správcom našli spoločnú reč nielen s dodávateľom plynu, ale aj štiepky a elektriny,“ vysvetľoval J. Ragan.

Poslanci taktiež schválili, ako dočasnú alternatívu, zámer na nájom tepelného hospodárstva pre vranovskú spoločnosť CEMED, s.r.o. na dobu do 31. decembra 2021 z dôvodu bezodkladného zabezpečenia tepla a teplej úžitkovej vody. Ako dodal konateľ Jozef Mihalčin, v prípade obnovenia dodávky plynu dokážu technicky dodať TÚV do vranovských domácností do dvoch dní, ale o konkrétnych termínoch špekulovať nechcel. „Som Vranovčan a človek, ktorému záleží na majetku mesta. Nie som síce kúzelník, navyše tepelné hospodárstvo nemôže fungovať tak, že vezmete niekoho na brigádu ako do bufetu, ale budem robiť všetko pre to, aby to dobre dopadlo. Všetkých, ktorí pracovali v minulosti v tepelnom hospodárstve vo Vranove nad Topľou oslovím a s ďalšími zodpovednými ľuďmi v meste budeme pracovať na tom, aby sme spoločnými silami dosiahli želaný výsledok,“ uviedol konateľ spoločnosti CEMED, s.r.o. Jozef Mihalčin.

Mohlo by Vás zaujímať

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!