Komentár: Sťahujú sa nad tepelným hospodárstvom vo Vranove mračná?

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Tepelné hospodárstvo vo Vranove nad Topľou vyvoláva minimálne v mestskom zastupiteľstve už niekoľko rokov otázniky. Faktom je, že partneri za ostatné roky na kritickú situáciu, ako sme toho svedkami v uplynulých dňoch vo vzťahu k Team ENERGO SK, s.r.o., ešte neupozorňovali.

Možno mnohí Vranovčania nevedia o situácii, kedy v júni hrozilo, že domácnosti odoberajúce teplú úžitkovú vodu od Team ENERGO SK, s.r.o. mohli byť od nej odstavení. Nie je to zlý žart, ani fáma. Na júnovom rokovaní Mestského zastupiteľstva vo Vranove nad Topľou to potvrdil primátor Ján Ragan, lebo ak dodávateľ plynu kontaktuje samosprávu, situácia je vážna: „Čo sa týka tepelného hospodárstva, oslovila nás firma, ktorá dodáva plyn spoločnosti Team ENERGO. Avizovala problémy s platobnou disciplínou. Následne firma Team ENERGO tieto problémy vyriešila. Podľa našich informácií sú tam naozaj stále nie dobré vzťahy a pravdepodobne aj platobná disciplína. Požiadal som Team ENERGO o rokovanie, ktoré by malo byť začiatkom júla. Budem vás informovať. S riaditeľom spoločnosti sme pravidelne v kontakte a ubezpečuje nás, že ich zámery sú stále aktuálne. Určite sa túto situáciu nesnažíme podceniť, preto sme vás vždy o všetkom informovali. Dokonca som vás informoval, že ak to bude potrebné, zvoláme mimoriadne mestské zastupiteľstvo a budeme prijímať jednotlivé opatrenia,“ reagoval primátor Ján Ragan na júnovom zasadnutí MsZ na vystúpenie poslanca Igora Pribulu.

 Od júnového MsZ sa situácia príliš nezlepšila. Telefonáty s otázkou – Vieš niečo nové okolo tepelného hospodárstva? – nekončia. Už to ani nie je verejným tajomstvom, že Team ENERGO SK, s.r.o. má záväzky aj voči ďalšiemu z dodávateľov médií, či služieb. Nastúpiť musel dokonca exekútor. Korektne si môžete overiť dlh spoločnosti so sídlom v Kokave nad Rimavicou na webovej stránke Sociálnej poisťovne, kde k 13. júlu svieti suma 26 971 eur. Neistota a napätie rastie aj medzi zamestnancami…

Téma tepelného hospodárstva napriek riziku s fatálnymi následkami bola zatiaľ tabuizovaná. Keby ju Igor Pribula nebol v júni otvoril na MsZ, verejnosť by ostávala mimo hry. Keďže niet služby, kde by mal verejný záujem vyššiu prioritu, som presvedčený o tom, že oponu treba odtiahnuť a musí nastúpiť férová komunikácia. Nestačí, že sa stretne vedenie mesta a poslanci za zatvorenými dverami a budú rokovať. Dodávka tepla a TÚV sa dotýka príliš veľkého počtu Vranovčanov na to, aby o rizikách neboli v priamom prenose informovaní všetci. Navyše, súčasná situácia je dôkazom historickej nekompetentnosti vedenia mesta a mestských zastupiteľstiev, preto verejná diskusia. Lebo téma, opakujem aj v historickom kontexte, presahuje manažérsky potenciál vranovskej samosprávy, ktorá si u svojich partnerov nedokázala vybudovať pozíciou, vďaka ktorej by boli vzťahy vybalansované rešpektom.

Na scéne sú otázky a zaznieť musia odpovede. Domácnosti si predsa platia zvýšené náklady na teplo a teplú úžitkovú vodu, pričom cena tepla išla hore dvakrát. Kde teda končia peniaze Vranovčanov? Kde vznikajú dlhy? Zaujímavý podnet ponúka aj aktuálne platné rozhodnutie schválene Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Fixná (investičná) zložka ceny tepla bola znížená o 5,7%. Prečo? Odpovede nesmú byť vyhýbavé. Mesto sa musí jasne pýtať a verejnosť musí dostať jasnú odpoveď, ako funguje celý mechanizmus, za ktorým je teplá voda po otočení kohútika alebo nahriaty radiátor.

Ak platí, že technické zariadenia na výrobu tepla sú v rizikovom stave, treba definovať budúcnosť, nie ako svetielko v tme, navyše v hmle, ale ako zreteľnú víziu. Vo Vranove nad Topľou som si zatiaľ nevšimol ochotu prijímať strategické manažérske rozhodnutia, v ktorých by samospráva vyhrnula rukávy, pustila sa do práce a vystupovala by v hlavnej úlohe. Na dovysvetlenie, vziať úver na dokončenie centra mesta nie je strategické manažérske rozhodnutie. Koľkí z vás zvládli v čase, kedy ekonomika okolo vás šľapala, vziať úver a stavať? No vidíte…

Prenájom tepelného hospodárstva vo Vranove nad Topľou súkromným spoločnostiam zatiaľ terno nepriniesol. Ak má pokračovať tento príbeh bez záruk, bez garantovanej vízie, prichádza na rad idea s jeho návratom do réžie mesta. So samosprávou je to ako v rodine. Plánujete dovolenku, výlet, čokoľvek… Zrazu sa vám  pokazí auto… Prehodnotíte priority a investuje do toho, čo je pre vás v tej chvíli nevyhnutné. Dodávka tepla v zime nevyhnutná je!

Nechcem šíriť poplašné správy. Mračná, ktoré spomínam v titulku, sú reakciou na existujúce pochybnosti a majú len naviesť k opatrnosti, pričom stačí jedna férová debata, chlapské slovo a rozplynú sa. Zozbieral som verejne dostupné fakty alebo fakty, ktoré nie je problém kedykoľvek dokázať. Vedenie mesta Vranov nad Topľou musí verejne a nespochybniteľne odpovedať na otázky, akú budúcnosť čaká tepelné hospodárstvo. Naša redakcia oslovila otázkami aj Team ENERGO SK, s.r.o., spoločnosť však neodpovedala…

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!