VIDEO: FS Orgonina sa pridal k celosvetovému odkazu folkloristov!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
 
Folkloristi z troch kontinentov reagujú na pandémiu súvisiacu s ochorením COVID-19. Prostredníctvom spoločného videa odkázali – „Zostaňte doma, zostaňte v bezpečí, zachráňme kultúru po celom svete!“ Spolu s členmi folklórnych zoskupení z Európy, Ázie a Ameriky sa k tomuto odkazu pridal aj folklórny súbor Orgonina z Vranova nad Topľou, za ktorý predniesol posolstvo Matúš Džuňa. 
 
Folklórny súbor Orgonina sa do tohto projektu zapojil na základe iniciatívy vedúceho folklórnej asociácie Rangsagar v Indii Naresha Patela, ktorý oslovil umeleckého vedúceho Martina Ťaska. Keď ho taktiež kontaktoval aj prezident národnej sekcie Medzinárodnej rady organizácií folklórnych festivalov a ľudového umenia – C.I.O.F.F. Severného Cypru Ozlem Kadiraga, Slováci ani na sekundu nezaváhali a taktiež sa pridali k celosvetovej výzve. 
 
Video začína posolstvom, v ktorom jeho iniciátori zdôrazňujú, že v boji s novým koronavírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19 môžeme vyhrať aj vďaka tomu, ak budú všetky kultúry jednotné. Práve spoločný zodpovedný prístup pri dodržiavaní opatrení a nariadení národných vlád je prvým krokom k tomu, aby sa podarilo túto situáciu zvládnuť. Za Slovensko môžeme napísať, že Matúš Džuňa išiel celému svetu príkladom, pretože ako jediný má vo videu rúško, samozrejme s folklórnym motívom. „To, že mám rúško iba ja, ma aj trocha prekvapilo. V podstate som chcel ísť možno takým príkladom. Na druhej strane, rúška sú u nás povinné, čím sa líšime od ostatných krajín v súčasnej situácii. Po rozhovore s Martinom sme sa rozhodli, že natočíme dve verzie  – s rúškom a bez neho. Obidve sme poslali do Indie a na Cyprus, nech si vyberú, ktorú uznajú za vhodnú, resp. ktorá sa im bude páčiť viac,“ vysvetľoval Matúš Džuňa z FS Orgonina. 
 
Koronakríza zasiahla našu spoločnosť na všetkých frontoch. Jedným z jej dôsledkov je, že ľudia sa museli naučiť vystúpiť z vlastnej komfortnej zóny, k čomu však mnohí pristúpili s pokorou. „Koronakrízu vnímam možno ako taký čas na stíšenie sa, na spomalenie, uvedomenie si toho podstatného v živote. Ľudia trávia viac času s rodinami, oveľa viac si vážia veci, ktoré boli vnímané ako samozrejmosť. Napríklad aj taký pravidelný štvrtkový nácvik Orgoniny, ktorý som doteraz tiež bral ako samozrejmosť,“ pripomenul M. Džuňa. 
 
Ako člen FS Orgonina zdôraznil, že aj napriek pandémii sú s priateľmi z folklóru v kontakte nepretržite. Hoci nemôžu byť na javiskách, či rôznych súborových akciách, komunikujú aspoň cez sociálne siete, prípadne si v súlade s nariadeniami vlády SR vyjdú na cyklotúru alebo prechádzku v prírode. „Hoci kríza ovplyvnila aj folklórny svet, pretože akcie sa presúvajú a niektoré boli dokonca zrušené, nič to nezmenilo na tom, že nosíme folklór pevne v srdci. Verím, že sa z toho rýchlo dostaneme a spoločne to všetci zvládneme. Tešíme sa na to, keď vybehneme na javiská, budeme môcť robiť to, čo milujeme a ľuďom opäť prinesieme radosť,“ zdôraznil M. Džuňa. 
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!