V mládežníckych súťažiach ObFZ Vranov bude pôsobiť 49 tímov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V VI. lige, dospelých, riadenej Oblastným futbalovým zväzom vo Vranove nad Topľou sa v novej sezóne predstaví 11 účastníkov. Súťažný ročník 2021/2022 otvoril duel FK Tatran Zámutov B – FK Javorina Rudlov, v ktorom po góloch Petra Imricha s Jánom Katreničom zvíťazili hostia 2:0. Pozitívnou správou je, že v troch mládežníckych súťažiach vybehnú na zelené trávniky futbalové nádeje v 49 tímoch!

O postup do krajskej súťaže bude na zelených trávnikoch v okrese Vranov nad Topľou bojovať 11 tímov. V porovnaní s minulou sezónou bude mať VI. liga riadená vranovským ObFZ o jedno mužstvo viac. Tento rok sa rozhodli neprihlásiť do súťaže v Poši, naopak nahradil ich ŠK Roma Zámutov, ktorý bude hrať svoje domáce zápasy v Merníku. Do V. ligy postúpil Vechec, naopak do „okresu“ zostúpili Sačurov a Sečovská Polianka. Napriek tomu, že v uplynulých dvoch sezónach, kedy sa ani v jednej neodohral plný počet kôl, sekretár zväzu Miroslav Kužma verí, že v kategórii dospelých by mohli byť fanúšikovia svedkami zápasov s rastúcou kvalitou. „Prvá dôležitá vec je, že hoci boli obavy, hráčov neubudlo, čo dokumentuje aj pomerne vysoký počet zrealizovaných prestupov, či prestupov s obmedzením. Myslím si, že tento rok by mohla byť súťaž kvalitnejšia. Kvalitu určite prinesú obidvaja bývalí piatoligisti, o 1. miesto hralo v minulej sezóne do posledného kola Tovarné, počítať treba s Rudlovom, v Sedliskách zrekonštruovali hraciu plochu a futbalovo sa konsolidovalo Dlhé Klčovo. Každý klub vstupuje do sezóny s tým, že chce hrať! Hoci nový Covid šport automat počíta s určitými obmedzeniami, súťaže by prerušené byť nemali,“ uviedol sekretár Oblastného futbalového zväzu vo Vranove nad Topľou Miroslav Kužma.

Pred sezónou sa konal už tradične Aktív ŠTK, na ktorom zväzoví funkcionári vysvetlili napr. novinky v ISSF systéme a zároveň ponúkli klubom, tak ako aj v minulosti, administratívny servis. „Uvedomujeme si, že nikto nemá finančných prostriedkov nazvyš, ale požiadali sme kluby, aby si dali záležať na príprave hracích plôch a zázemia v šatniach, či už pre hráčov alebo rozhodcov. Predsa len žijeme v 21. storočí a radi by sme tomu prispôsobili aj kultúru na našich štadiónoch,“ dodal M. Kužma.

Jednou zo zásadných otázok v športovej verejnosti, spájaných s koronakrízou, bolo, ako sa táto situácia, s ktorou naša spoločnosť nemala skúsenosť, prejaví v mládežníckom športe. O to viac je pozitívnou informáciou, že v podmienkach ObFZ vo Vranove nad Topľou bude v mládežníckych kategóriách dorastencov, žiakov a prípraviek pôsobiť 49 kolektívov, z toho 17 v kategórii U-11. „Mládežnícky futbal sa snaží podporovať aj Slovenský futbalový zväz motivovaním klubov kreditmi, ktoré môžu zameniť za materiálnu výbavu alebo PHM. Na druhej strane nás teší, že kluby, ktorým stačilo prihlásiť jedno mužstvo, prihlásili dve a s prípravkou dokonca aj tri. Funkcionári začínajú vidieť zmysel v tom, že najlepšie je vychovať si vlastných hráčov a hoci práca s mládežou je o trpezlivosti, vážime si, že sa do toho pustili,“ poďakoval sa M. Kužma.

Práve entuziazmus funkcionárov vyzdvihol M. Kužma ako alfu a omegu fungovania futbalových klubov po obciach. Kým fanúšik vidí len víkendových 90 minút, za hodinou a pol sa však ukrýva celotýždenná robota s víkendovou gradáciu pri príprave zázemia na majstrovské stretnutia vo všetkých kategóriách. „Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým funkcionárom, že sa venujú futbalu vo svojich obciach, kde je to často o 2 – 3 ľuďoch. Stojí ich to nemálo času a energie, ale aj napriek tomu dokážu nájsť sezónu po sezóne v sebe motiváciu, aby každý týždeň mohli mať vďaka ním radosť z futbalu hráči vo všetkých kategóriách a samozrejme spolu s nimi aj fanúšikovia. Práve na ich pleciach leží zodpovednosť za to, aby sa podarilo vyskladať kádre, zabezpečiť financie a zariadiť, aby cez víkend bolo všetko pripravené, preto im za to patrí uznanie,“ zdôraznil M. Kužma.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!