Nahradí hokejbalistov v Čemernom nekrytá umelá ľadová plocha?

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Sťahovanie HMHK bauska. Vranov a HMHK Academy bauska. Vranov z areálu ZŠ Kukučínova v Čemernom do areálu ZŠ JUH vo Vranove nad Topľou otvorilo otázku vybudovania ľadovej plochy v mestskej časti. Úplne sci-fi to nie je. Vedenie mesta a poslanci si dali domáce úlohy. Vyriešiť financovanie a získať absolútnu podporu pre tento zámer.

Vranovskí poslanci mali na svojom štvrtkovom zasadnutí na stole zámer odpredať technologické zariadenia nekrytej ľadovej plochy s rolbou na úpravu ľadovej plochy z areálu ZŠ JUH a technologického zariadenia pretlakovej športovej haly.

Návrh pre Čemerné

Za ponechanie technológie nekrytej ľadovej plochy vo vlastníctve mesta sa prihovoril Igor Pribula. Navrhol, aby bola inštalovaná a uvedená do prevádzky v niektorej z iných častí Vranova nad Topľou. Ako jednu z možností ponúkol areál ZŠ Kukučínova, odkiaľ sa sťahujú hokejbalisti.

„Technológie by som sa nezbavoval tak ľahko. Bolo radosť pozerať na plnú ľadovú plochu korčuliarov na JUH-u. Klzisko bolo využité, preto by sme sa mali rozprávať aj o iných alternatívach, ako je iba odpredaj,“ začal debatu v rozprave Igor Pribula.

Umelá ľadová plocha

Primátor Ján Ragan prirovnal technológiu k starému autu, ktoré má najlepšie roky za sebou a jeho servisovanie je nákladné. Pripomenul, že vývoj počasia smerom k vyšším teplotám tiež nepraje otvoreným klziskám. Pri strate 20 000 až 30 000 eur za tri mesiace a zložitej situácii, v akej sa samosprávy ocitli, vidí skôr priestor na rokovania s prevádzkovateľom STD Arény o ďalších výhodách pre verejnosť. Viceprimátor Dušan Molek ho doplnil, že technológia, ktorú chce mesto odpredať, dokáže mraziť iba do 6°C.

„Už minulý rok sme túto technológiu nevyužívali. Má už totiž niekoľko rokov a je potrebné do nej investovať jednorazovo okolo pätnásť až dvadsať tisíc. Treba urobiť generálku, vymeniť kompresor, kúpiť novú glykolovú náplň… Ak by mala byť umiestnená na inej ploche, musíme počítať s nákladmi na prípravu terénu, možno ďalších desaťtisíc,“ reagoval Ján Ragan.

Anketa – vox populi

Umiestnenie umelej ľadovej plochy v Čemernom podporili aj Gabriel Mülbauer a Jozef Mikita. Ich kolega Ján Kočiš by uvítal, ak by sa pri takýchto plánovaných rozhodnutiach zapojila do procesu formou ankety verejnosť.

„Pri 30-miliónovom rozpočte vieme nájsť niekoľko tisíc, hoci len na jeden mesiac prevádzky,“ poznamenal Jozef Mikita k obavám o vykrytie nákladov spojených s prevádzkou nekrytej ľadovej plochy.

Domáce úlohy

V tejto súvislosti navrhol Ján Ragan dve „domáce úlohy“. Okrem vyriešenia vykrytia prevádzkových nákladov vybaviť v Čemernom absolútnu stopercentnú podporu pre nekrytú ľadovú plochu. Hokejbalisti sa stali obeťou nesúhlasu jediného občana, ktorý napr. priniesol petíciu na mestský úrad v rytierskej zbroji…

„Hoci tak vážne rozhodnutie by nemalo stáť na jednom človeku, zvládnite ho. Nech dopredu povie, že s tým nebude mať problém a potom môžeme o tom uvažovať. Aby sa nám nestalo to, čo s hokejbalistami… Zainvestujeme, jeden človek bude proti a budeme musieť klzisko rozobrať. Lebo si treba uvedomiť, že aj na klzisku hrá hudba a deti z Čemerného si budú tiež chcieť ťuknúť hokej,“ definoval obavy J. Ragan.

Pretlaková športová hala

Podobným smerom sa vyvíjala diskusia okolo odpredaja pretlakovej športovej haly. Roman Lazúr s Vladimírom Jenčkom navrhli uprednostniť prípadného záujemcu z Vranova nad Topľou, aby hala ostala v meste, resp. skúsiť uchádzať sa o zdroje z Fondu na podporu športu a premiestniť ju na iné miesto. J. Ragan vysvetlil, že vo Vranove nad Topľou ju ponúkali dvom potenciálnym subjektom, no dopyt po nej nebol. Gabriela Bradovková sa prihovorila za Cirkevnú spojenú školu na Bernolákovej ul. Zaujímala, či by v prípade záujmu bolo mesto ochotné vyjsť v ústrety „dobrou cenou“.

„Dnes sa o predaji technológie, aj pretlakovej športovej haly bavíme kvôli tomu, aby ich prípadný záujemca dokázal do zimy uviesť do prevádzky. Ak by sme čakali ďalší rok, len by stratili na hodnote a ich cena by klesla. Toto dnešné zasadnutie je však verejné. Pokiaľ budú aj iné návrhy, ako napr. pre cirkevnú školu, pre ktorú, podľa mňa, vieme dohodnúť slušnú cenu, alebo prejaví záujem nejaká obec, bude to predmetom rokovania na mestskom zastupiteľstve,“ dodal J. Ragan.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!