Futbaloví Bohovia ukázali v nadstavenom čase (správne) na Erika Streňa

Zápas medzi FK Humenné  a MŠK Považská Bystrica pripomínal ruletu. Alebo Rolling Stones v preklade padajúce kamene. Jackpot nakoniec brali v nadstavenom čase zverenci trénera Ondreja Desiatnika. Domácim hrdinom sa stal kapitán Erik Streňo.

V Humennom boli po úspešnej nováčikovskej sezóne nabudení. O to viac niesli fanúšikovia prehru na pôde nováčika z Rače ťažko. Možno až zbytočne vytvorili na sociálnych sieťach tlak. Hoci pri Považskej Bystrici taktiež svieti informácia „nováčik“, je to len a len termín na papieri. Hostia sa na východ republiky neprišli odovzdať do rúk osudu a čakať, aký futbalový apetít budú mať domáce levy.

V prvom polčase boli viac v hre práve hostia. Keď im vyšla v 17. min. priamočiara krídelná akcia a po strele L. Slávika stopla loptu spojnica, spadol domácim fanúšikom kameň zo srdca prvýkrát. Považská Bystrica sa predsa len prvého presného zásahu dočkala – v 33. min. L. Slávik premenil pokutový kop a čakalo sa na reakciu Humenčanov…

Domáci sa dostávali do tempa pomalšie. Nádejou bolo, že ich ofenzívny motor začal postupne vyladzovať kapitán Streňo. Či už to bola kolmica (s ofsajdovým verdiktom) na Jurčišina alebo individuálna akcia v 45. min. so strelou z ostrého uhla, diváci mohli odísť cez prestávku do bufetu s nádejou, že po zmene strán dianie na trávniku vygraduje. „V prvom polčase sme boli nervózni, krčovití, nedarili sa nám jednoduché veci. Treba priznať, že pri žrdi súpera sme mali aj šťastie. Penaltu si vyhodnotíme, ale v tej chvíli sme museli prijať, že ju rozhodca odpískal a súper premenil. Chlapci až príliš chceli, preto som im v prestávke hovoril, aby sa upokojili, našli v sebe väčší kľud a ono to pôjde,“ vpustil nás do kabíny počas polčasovej pauzy tréner FK Humenné Ondrej Desiatnik.

A zápas gradoval aj vďaka tomu, že Považská Bystrica neurobila s domácimi krátky proces. V 48. min. uhral ťažkú loptu Demjan, mimochodom v drese Bielsko-Biala so 14 gólmi najlepší strelec, najproduktívnejší hráč a najlepší útočník sezóny 2012/2013 poľskej Ekstraklasy. Po jeho elegantnej prihrávke sa v samostatnom nájazde ocitol Zuziak, no Piroščák ho reflexívnym zákrokom vychytal a rovnako si o štyri minúty poradil aj s jeho nepríjemnou strelou spoza šestnástky.

Nedáš – dostaneš preskočíme. V 56. min. zahrávalo Humenné roh. Hráči sa natlačili na prvú žrď a signál vyšiel dokonalým spôsobom. Streňov center našiel Sedláčka a bolo vyrovnané.

Jakub Sedláček (23) vyrovnáva na 1:1. FOTO: Imrich Makó.

Bod z ihriska Humenného musí lichotiť. Pre Považanov sa však nestal dogmou. Z viacerých ich kontier boli najbližšie ku gólu v 77. min., kedy v pokutovom území súpera ostal obranca Kucharčík a v domácom tábore si vydýchli až v momente, keď jeho volej zblokoval Vasiľ, pretože toto už pripomínalo „ruskú“ ruletu.

S pribúdajúcimi minútami si honor muža zápasu pýtal brankár P. Bystrice M. Slávik. Najskôr si postrážil priestor pri žrdi pri Streňovom nájazde z ľavej strany, spoľahlivo zlikvidoval Komjatýho delovku cez hradbu tiel a do tretice sa nenechal prekvapiť domácim kapitánom ani dve minúty pred koncom.

Príbeh Erika Streňa je ako z akčného hollywoodskeho filmu o hrdinovi, ktorý dostane druhú šancu a splatí ju dokonalým spôsobom. V 27. min. videl po tvrdom zákroku žltú kartu. Odchovanec vranovského futbalu je predátor. Ako srdciar si nenaordinuje v osobných súbojoch diétu, a už vôbec sa nedá očakávať, aby sa stal „vegetariánom“ len kvôli tomu, lebo okolo neho krúži varovanie v podobe ďalšej karty. Práve to z neho robí lídra, ktorý ide naplno s loptou na svojej, aj súperovej nohe.

O pár minút šprintoval za dlhým nákopom za obranu. Z brány sa k autovej čiare vyrútil druhý tank. A teraz situačný moment. Brankár hostí ju odkopáva, Streňo reaguje sklzom. M. Slávik ostáva ležať na zemi a pýta si ošetrenie. Hlavnému rozhodcovi Valentovi by v tej chvíli závidel aj Majk Spirit. Lebo „všetky oči na mne…“ Resp. na jeho vrecku s kartou, do ktorého nakoniec nesiahol. „Erikovi som hovoril, že keď zo svojej „paličatosti“ trošku nepoľaví, budem ho musieť striedať, lebo mu hrozila druhá žltá karta a vylúčenie. Na druhej strane vidíte, že toto je správny kapitán, ktorý dvihne vlajku a dá rozhodujúci gól,“ pripomenul O. Desiatnik.

Kapitán Humenného Erik Streňo bol v sobotu pri všetkom podstatnom. FOTO: Imrich Makó.

V nadstavenom čase zahrmelo spôsobom, aký nikto nečakal. M. Slávik zahrával odkop od brány. Rutinná situácia. Navyše pri jeho kopacej technike určite nikomu nenapadlo, aby mohla padnúť čo i len kvapka. A predsa rovno zahrmelo. Jeho nevydarená päťka tesne nad zemou našla v strede ihriska Streňa, ktorého čakal posledný šprintérsky fight so stopérom súpera. Akcia už mala potom rýchly spád…

Pre dramatickosť zvýrazníme, že nešlo o nábehovú akciu, kedy sú obidvaja hráči v pohybe. Reč je o dynamike pri zrýchlení „z nuly na sto“. Po výbornom prvom dotyku zvládol domáci útočník aj šprintérsky súboj. Brankár Považskej Bystrice síce reagoval vybehnutím na hranicu šestnástky, loptu zasiahol, no sa tá sa odrazila do Streňa, ktorý ju už nemal problém zasunúť do prázdnej brány. „Brankár Slávik má fantastický výkop, preto som nečakal, že by to mohlo dopadnúť práve takto. Keď som videl, že lopta smeruje priamo na mňa a stopér Kucharčík ju netrafil, dobre som si ju prebral do šprintu. Po ľavej ruke som mal Hama, ale v poslednom momente som si posunul loptu na dlhú nohu, preto som sa snažil zakončiť sám. Aj s veľkým šťastím sa lopta odrazila do mňa a odo mňa do smeru môjho pohybu. Zakončiť potom do prázdnej brány už nebolo ťažké,“ dodal E. Streňo.

Umenie nie je vyhrávať zápasy proti mentálne odovzdanému súperovi, preto má triumf nad Považskou Bystricou pre Humenčanov pridanú hodnotu. Deväťdesiat minút nedostali nič zadarmo, aby si nakoniec predsa len rozbalili tri body v darčekovom balení. „Úvod sme si predstavovali inak, ale robili sme chyby a sami sme sa dostali pod tlak. Navyše Považská Bystrica bola silná na lopte, jej hráči dobre kombinovali a celkovo ukázali kvalitu. O to viac si vážim, že sme kvalitu ukázali i my a zápas v druhom polčase zlomili v náš prospech. Treba si tiež uvedomiť, že máme viacerých nových hráčov. Napr. Samo Kuc a Tomáš Vaľovčin nastúpili prvýkrát v základnej zostave. Postupne sa futbalovo spoznávame, ladíme to. Je pred nami ešte kus cesty, no verím, že zápas od zápasu to bude lepšie,“ požiadal o čosi viac trpezlivosti E. Streňo.

Trénerský tím Považskej Bystrice na čele s hlavným trénerom Petrom Jakušom (v strede). FOTO: Imrich Makó.

Víťazstvo Považskej Bystrice v úvodnom kole nad FC Košice mohlo zniesť kritérium pre prekvapenie, ale po vystúpení nováčika v Humennom sa dnes dá o čosi ľahšie predstaviť, že podobné výsledky proti etablovaným druholigovým značkám nebudú výnimkou. Tréner Peter Jakuš kráčal k novinárom pomalým krokom rozvážne a sústredene spracovávajúc emócie, no aj on priznal, že o osude stretnutia nerozhodol len nadstavený čas. „Chalanom nemám čo vyčítať. Podali výborný výkon. Futbal je akurát krutý v tom, že ak nevyžijete príležitosti, či už v prvom alebo druhom polčase, vráti vám to tým, že dostanete gól, ktorý vás trošku položí. Výkon z našej strany však bol veľmi dobrý, preto si myslím, že dnes prehralo lepšie mužstvo,“ hodnotil pokojným hlasom Peter Jakuš.

Písať o víťazstve potrebnom ako soľ po druhom kole sa môže zdať ako dramatizovanie situácie, ale fanúšikovia Humenného boli po prehre v Rači na sociálnych sieťach nekompromisní. Hoci v tomto prípade neplatí, že v „jednoduchosti je evolučná krása“, pre pokoj „v rodine“ predsa len domáci potrebovali bodovať naplno. „Napriek tomu, že naša hra nespĺňala kritéria, ktoré očakávame, chlapci zamakali a výsledok otočili. Záver bola radosť… Keď vyhráte 2:1 gólom v nadstavenom čase, počíta sa to!,“ zdôraznil O. Desiatnik a z tónu hlasu, aj výrazu tváre bolo počuť/vidieť, že má väčšiu radosť ako z bežného víťazstva.

FK Humenné – MŠK Považská Bystrica 2:1 (0:1)

Góly: 56. Sedláček, 90. Streňo – 33. L. Slávik z 11 m.

ŽK: 27. Streňo, 37. Vaľovčin, 45. Zlacký, 90. Piroščák – 43. Demjan, 72. Gabriš, 90. Nagy.

Zostava FK Humenné: Piroščák – Zlacký, Bednár, Kuc (25. Vasiľ), Maťaš (66. Komjatý), Vaľovčin (66. Song), Sedláček, Dzúrik (66. Komár), Jurčišin, Streňo, Hamuľák.

MŠK Považská Bystrica: M. Slávik – Gabriš, Gajdoš, Kucharčík, Vaculík, Gamboš (84. Nagy), Boris (84. Begáň), L. Slávik (72. Hapal), Čiernik (89. Mitáš), Demjan (84. Hundák), Zuziak.