Čo majú spoločné Martin Balogáč a Mel Gibson? Statočné srdce bojovníka!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Dve drámy s gradáciou vo víťaznom predĺžení. Hokejbalisti HMHK bauska. Vranov siahali po bodoch v obidvoch domácich víkendových stretnutiach. S majstrom LG Bratislava to ešte nevyšlo, ale Nitrianskych Rytierov zdolali 2:1. Domácim hrdinom sa stal Martin Balogáč, ktorý pri rozhodujúcom góle ukázal viac ako inštinkt ofenzívneho predátora. Keď v rozhovore zdôrazňoval „bojovnosť a srdce“, v jeho podaní to určite nebola fráza.

Pred víkendom boli hokejbalové karty rozdané jasne. Vranovčania privítali doma majstra a lídra súťaže LG Bratislava, plus v tom čase v tabuľke druhých Nitrianskych Rytierov. Papierové predpoklady sľubovali prvotriedny extraligový hokejbal. A hráči ich na ihrisku naplnili.

Bratislavčania položili základ svojho víťazstva v prvej tretine, ktorú vyhrali 2:0. Zverenci trénera Maroša Hrica však postupne zvýšili obrátky a dvakrát dokázali znížiť na rozdiel jedného gólu. V závere domáci siahli po power play a trinásť sekúnd pred koncom dostali vďaka presilovke výhodu o dvoch hráčov, ale definitívne slovo mal gólom do prázdnej brány v posledných stotinách súper. „Na piatkovom tréningu sme si hru LG Bratislava a ich prechody do útoku rozobrali dôkladným spôsobom. Hoci mal tréner súpera prečítaného do bodky, v úvode sme jeho pokyny dostatočne neplnili a dvakrát sme inkasovali. Od druhej tretiny to už bolo z našej strany iné. Práve vďaka dodržiavaniu herného systému, o ktorom sme si hovorili pred zápasom, sme sa majstrovi vyrovnali, ak sme v niektorých pasážach neboli aj lepším mužstvom. Nakoniec sme mali dosť šancí, aby sme uhrali úspešný výsledok, ale chýbalo nám i trošku povestného šťastia,“ hodnotil útočník HMHK bauska. Vranov Martin Balogáč.


Vranovský William Wallace patrí medzi bojovníkov – srdciarov. FOTO: Imrich Makó.

Zápas medzi HMHK bauska. Vranov a LG Bratislava bol aj súbojom brankárov. V domácej bráne kryl spoľahlivo chrbát spoluhráčom Jakub Balogáč a majstra držal Matej Bolibruch. Svetový šampión z roku 2019 predviedol pri vložených príležitostiach viacero rozdielových zákrokov, vďaka ktorým mal na víťazstve svojho tímu zásadný podiel. Vranovčania však potvrdili, že sa výkonnostne posunuli o levej ďalej a tento moment opäť len vystužil ich ambície postúpiť premiérovo do play off. „Najmä mladých chlapcom, ktorí stále zbierajú skúsenosti, dávajú takéto zápasy veľa. V tíme máme kvalitu a chlapci videli, že pokiaľ plníme to, čo nám tréner povie, dokážeme hrať minimálne vyrovnanú partiu so všetkými súpermi. V ďalšom priebehu sezóny môžeme bodovať s každým bez toho, aby sme sa pozerali, či hráme proti poslednému tímu tabuľky alebo majstrovi,“ zdôraznil M. Balogáč.

Duel s Nitrou, ktorá pred sezónou výrazne obmenila a najmä omladila káder, potvrdil prognózy o defenzívnejšom priebehu. Bezgólový stav odkliali Rytieri až v závere druhej tretiny. V poslednej časti hry však vyrovnal najproduktívnejší hráč Vranova Martin Raschman a išlo sa do predĺženia… „Proti Nitre bolo cítiť, že sme mali za sebou náročný súboj s LG, hoci mne osobne išli nohy trošku lepšie ako v sobotu. Priebeh vyzeral byť o jednom góle, o jednej chybe, nakoniec v riadnom hracom čase sa zápas skončil 1:1. Keďže sme sa sústredili skôr na pozornú defenzívu, prevahu v držaní loptičky mali Nitrania, ktorí si vypracovali aj viac šancí. Ak to mám porovnať so stretnutím s LG, bol to menej behavý zápas, ale rozhodli bojovnosť a srdce, ktoré sme do toho dali,“ uviedol M. Balogáč.

M. Balogáč: Medzi mnou a bratom je špeciálna chémia

Oporou HMHK bauska. Vranov bol v obidvoch víkendových stretnutiach brankár Jakub Balogáč. Martinov mladší brat. Zaujímavosťou je, že v hokejbalovej Extralige nastupovali doteraz vždy v rovnakom tíme – vo Svidníku, Košiciach a teraz vo Vranove. „Keď je brat v bráne, prežívam to inak, a nielen jeho zákroky. Ak ho niekto udrie, pichne alebo sekne, som na to citlivý! Predsa len je to môj mladší bráško a o to viac to vnímam emotívne. Myslím si, že medzi nami je špeciálna chémia, ktorú potvrdzuje i to, že v hokejbalovej Extralige sme nikdy proti sebe nehrali. Vzťah medzi nami mohli vidieť fanúšikovia aj teraz proti Nitre. Keď som dal víťazný gól, prvý, kto na mňa skočil, bol práve brat,“ odpovedal Martin Balogáč na otázku, či a ako vníma, ak sú na ihrisku spolu s bratom.

V predĺžení, navyše v hre 4 na 4, sa už žiadna chyba neodpúšťa. Ak sa proti sebe postavia dve koncentrované mužstvá, rozhodujú detaily a heroický prístup, aký ukázal Martin Balogáč. Pri tlaku Nitry totiž zo štvorice s Branislavom Štefanom, Ladislavom Sabolom a Martinom Džupinom naskočil na hraciu plochu ako prvý. Keďže ostatní nestihli prestriedať, bol na ihrisku najdlhšie. Predovšetkým v kolektívnych športoch platí, že sa potrebujete rozhodnúť rýchlo. Ak to má byť aj správne rozhodnutie, musíte do neho vložiť všetko, čo je vo vás. Presne tak, ako to urobil Martin Balogáč. „Hráči Nitry nás takmer dve minúty varili v našom obrannom pásme, ale dokázali sme loptičku vyhodiť a vtedy ma doplnili ostatní spoluhráči. Keď súper zakladal ďalší útok, rozmýšľal som, že skočím na lavičku a pustím Keňana (Martina Raschmana, pozn. red.), no povedal som si, že ešte zabojujem. Pred gólom nahadzoval loptičku Maťo Džupina, jeden z hráčov hostí ju podbehol, pred brankárom sa poodrážala tak, že nakoniec sa tesne pred bránkovou čiarou dostala ku mne, kde som ju len doťukol do prázdnej brány,“ opísal rozhodujúci moment M. Balogáč.

HMHK bauska. Vranov – LG Bratislava 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)

Góly: 30. Raschman (Štefan, Oščipovský), 33. Štefan (Balogáč, Sabol) – 2. Takáč (Axamit), 13. Čambalík (Šalka), 31. Sadloň (Bilik, Axamit), 45. Šalka (Fumač).

HMHK bauska. Vranov – HBK Nitrianski Rytieri 2:1, pp 1 (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)

Góly: 37. Raschman (Pjenčák), 49. Balogáč (Štefan, Džupina) – 29. Petrovič (Wachal, Kolenčík).

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!