Členovia FS Vargovčan premenili Hanušovce nad Topľou na mesto tulipánov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Krajinou tulipánov je Holandsko. Slovenským mestom tulipánov sú Hanušovce nad Topľou. Text radnice na jej facebookovej stránke hovorí jasnou rečou: „Tulipánová poézia v centre mesta. Vďaka za túto krásu patrí folkloristom z folklórneho súboru Vargovčan.“

Možno by ste od folkloristov čakali kreativitu a inšpiráciu na rôzne variácie, ale ruku na srdce. Koľkí by ste si prechádzkou Hanušovcami nad Topľou povedali, že „tulipánová poézia“ v centre je z dielne členov folklórneho súboru Vargovčan? Ako uviedol jeho umelecký vedúci, poslanec mestského zastupiteľstva a zástupca primátora Jozef Varga, ich prianím bolo pridať mestu pestré farebné tóny a zároveň Hanušovčanov príjemne prekvapiť. Treba napísať, že podľa reakcií na Facebooku sa im to podarilo dokonalým spôsobom. „Kvet poteší každého. Kvet urobí v každom meste hneď inú, krajšiu, atmosféru a náladu,“ pripomenul Jozef Varga.   
 
Vďaka členom folklórneho súboru Vargovčan budú Hanušovce nad Topľou kvitnúť "celú sezónu".
 
V prípade FS Vargovčan platí, že u jeho členov nie je od slov k činom nikdy ďaleko. Ich voľba padla na tulipány, pretože v jari kvitnú medzi prvými. Vďaka podpore vedenia mesta zakúpili cca 4 000 kusov, ktoré vysadili ešte v jeseni. Mimochodom, aj kvet v ich logu pripomína práve tulipán. „Keď začali tulipány kvitnúť, ľudí to potešilo, a tak starostlivosť o kvety na našej pešej zóne už prischla nám v súbore,“ dodal s úsmevom J. Varga. 
 
Hanušovskí folkloristi však neostali iba pri tulipánoch, ale postupne vysadili aj trvalky, či okrasné kvitnúce kry a stromy. „Keďže v posledných dňoch nebolo veľmi teplo, tulipány vydržali o čosi dlhšie. Hneď ako však odkvitnú, začnú kvitnúť letničky, preto bude naše mesto stále zakvitnuté,“ zdôraznil J. Varga. 
 
Hanušovskí folkloristi budú učiť záhradkárčeniu aj žiakov miestnej materskej školy. 
 
Pre členov FS Vargovčan nie je životným štýlom iba folklór, ale aj dobrovoľnícka činnosť. Niet v meste akcie, kde by nepriložili ruku k dielu a nepomohli. Tu však ich aktivity ani zďaleka nekončia. Najbližšie budú vďaka podpore Karpatskej nadácie učiť žiakov z hanušovskej materskej školy záhradkárstvu. „V našom folklórnom súbore cítime, že mestu, v ktorom žijeme, chceme dať aj niečo naviac. Vážime si, že z mestského rozpočtu dostávame každoročne na našu činnosť dotáciu, vďaka ktorej sa môžeme venovať folklóru, ktorý nás baví, napĺňa, inšpiruje… Preto si myslíme, že ak dostávame, tak sa patrí, aby sme aj dávali,“ vysvetľoval J. Varga. 
 
 
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!