CISE CUP: Vranovu chýbalo vo finále proti rumunskému Satu Mare pár minút

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

MFK Vranov sa v rámci prípravy na novú sezónu predstavil na medzinárodnom turnaji Cise Cup, ktorý v klube poňali ako dvojdňové minisústredenie. V maďarskom Cigánde postúpili zverenci trénera Romana Lazúra do finále, kde podľahli rumunskému CSM Satu Mare. Výkony Vranovčanov podčiarkol Emil Sudimák. Organizátori ho totiž vyhlásili za najlepšieho brankára turnaja.

Vranovčania sa predstavili v Maďarsku v zaujímavej konkurencii. Na útulnom štadióne s umelým osvetlením a svetelnou tabuľou bol hostiteľom Cigánd SE, ktorý hrá najvyššiu regionálnu súťaž s tým, že v baráži sa mu nepodarilo postúpiť do jednej z troch tretích líg.

V Rumunsku majú desať tretích líg. V každej z nich pôsobí 10 tímov. Prvé štyri mužstvá hrajú nadstavbu o postup, ostatných šesť o udržanie. CSM Satu Mare, ktorého súperom bola napr. rezerva CFR Kluž, skončil v základnej časti na 8. mieste. V skupine o udržanie sa posunul na konečnú šiestu priečku.

Semifinálovým súperom Vranova bol Hidasnemeti VSC. V uplynulej sezóne nastupoval v III. lige, skupina Východ. V 20-člennej súťaži obsadil 18. pozíciu a vypadol. Po prvom polčase viedol MFK zásluhou presného zásahu Marka Macejka 1:0. Vranovčania si nechali ofenzívne tornádo na druhú 45-minútovku. Postupne mierili presne Peter Milenky, plus po dvakrát Patrik Košuda s Dmytrom Ulianovom. „Najmä v nižších súťažiach majú maďarské tímy bonvivánsky prístup. To znamená, že dokážu predviesť rôzne technické finesy, ale skôr v stoji, ako v aktívnej hre. Z toho dôvodu sme od začiatku išli do veľkého presingu, ktorý nám síce párkrát nevyšiel, za čo nás mohol súper vytrestať, no udržali sme vysoké tempo. Toto nasadenie nám na jednej strane prinieslo výsledok, no na strane druhej nás to aj stálo veľa síl,“ uviedol tréner MFK Vranov Roman Lazúr.

Finálový duel s CSM Satu Mare mal vyrovnaný priebeh. Rumuni však dokázali vystavať svoje ambície na prechodovej fáze do ofenzívy, v ktorej sa presadzovali s väčšou ľahkosťou. Zároveň si dokázali pripraviť potenciálnu výhodu schopnosťou technicky sa presadiť v osobných súbojoch na súperovej polovici. Ich výkon celkovo pôsobil menej upracovane, čo im vynieslo dvojgólové vedenie. Najmä druhý presný zásah bol výstavný. Občas padnú góly, kedy si fanúšik povie – Kde videl strelec priestor? Rumunský hráč trafil z uhla, milimetrovo presne krížnou strelou ponad Emila Sudimáka, aby lopta zapadla nechytateľne k žrdi. V závere síce Rastislav Marcinko v 88. min. znížil, no na vyrovnanie už neostal čas. „Do zápasu sme išli s tým, že chceme vyhrať, ale bolo na nás vidieť, že po piatkovom súboji sme boli trošku vyčerpaní. Rumunský súper vymenil dve jedenástky a aj to sa nejakým spôsobom podpísalo pod priebeh. Hlavne v presingu sa nám nedarilo v tom, čo deň predtým. Vyšlo nám len málo taktických vecí, ktoré sme si povedali. Skórovať sa nám podarilo až v závere po dobrej práci Maťa Sabola. Myslím si, že ak by zápas pokračoval, mohli sme sa pobiť ešte o lepší výsledok. Na druhej strane, je to príprava. Z tohto uhla pohľadu som rád za to, že sme mohli vycestovať vonku a zahrať si proti iným súperom, ako sme zvyknutí. Budujeme nové mužstvo a tento turnaj sme poňali aj ako teambuilding,“ dodal R. Lazúr.

Vo vzťahu k hráčskemu kádru môžeme konštatovať, že v ostatných dňoch sa vedeniu klubu podarilo definitívne spečatiť prestupy Matúša Digoňa, Jakuba Verčimáka, Michala Krajňáka a Petra Šuľáka. Vo Vranove majú záujem o služby obrancu 20-ročného Marka Macejka so zastávkami vo futbalovom životopise v FC Košice, či 1. FC Tatran Prešov a na skúške je stredopoliar Cyprián Vaľko z Trebišova. „Platí to, o čom sme sa bavili naposledy. V amatérskom futbale sa káder skladá pomaly. Hráčov si potrebujeme vytipovať, osloviť a pokiaľ nás presvedčia, dohodnúť sa. Som rád, že zatiaľ sme pritiahli kvalitu, ktorá verím, že sa v sezóne prejaví aj výsledkovo,“ pripomenul R. Lazúr.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!