Zámutov – Jasenov: Iná liga TV natočila v šlágri kola parádny materiál

Šiestoligový súboj Zámutov – Jasenov strčil do vrecka aj zápasy z vyšších súťaží. Ak by tento duel skončil hokejovým výsledkom, nikto by nemohol namietať. Nakoniec sa z víťazstva 2:1 tešili zverenci trénera Petra Mražika.

O dokonalé promo pre šláger 8. kola sa postaral projekt Iná liga. Keďže o tom, na ktorý zápas zavíta jeho mediálny tím, rozhodujú v hlasovaní fanúšikovia, stala sa reklama na tento duel virálnou. Nakoniec sa táto voľba ukázala ako skvelá, lebo bezpochyby sa podarilo natočiť skvelý materiál.

Keď v 6. min. nezakončil rýchlu akciu dostatočne razantne Matta, o päť minút sa na opačnej strane po rohu Béreš ponúkať nenechal a hlavičkujúc na bližšej žrdi otvoril skóre.

Obidva tímy boli v nedeľu naladené ofenzívne, čo na zámutovskom užšom ihrisku znamená dynamické predstavenie. Nezriedka dokážu fanúšikovia na zápasoch prelustrovať sociálne siete, dohodnúť s manželkou večeru, ponakladať politiku a vypiť všetky zásoby kofeínu na štadióne, aby nezaspali. V nedeľu im vyplnilo celý program dianie na hracej ploche.

V 17. min. bolo pasiou sledovať prácu s loptou v podaní Mihalčina, ktorý sa presadil individuálne, ale proti jeho delovke z uhla stál pripravený Balint. Ešte viac vzrušenia si užili diváci v 24. min., kedy od bránkovej čiary zahrával priamy kop Maďák a loptu zastavilo až brvno.

Diplomaticky napísané, okrem ofenzívneho futbalu nešetrili hráči ani v nasadení v osobných súbojoch. Práve dlhšie prestoje po odpískaných fauloch boli dôvodom, prečo v druhej polovici prvého polčasu tempo o čosi opadlo, ale úroveň emócií to nezmrazilo. Ďalší, už futbalový náboj, pridali Jasenovčania v poslednej minúte úvodnej 45-minútky. Na konci učebnicovej kolmej akcie bol Matta a kanonier jeho kalibru už vie, ako má s takouto situáciou naložiť.

Remízový stav však nevydržal dlho. Menil sa tri minúty po zmene strán. Frištik si prebral loptu na vlastnej polovici. Pošmykol sa, postavil sa a narazil si ju s Kolníkom. Keďže patrí medzi najrýchlejších hráčov v súťaží, nešpekuloval a namieril si to sám proti celej súperovej obrane. Stávkové kancelárie ho už už favorizovali na to, že túto naháňačku vyhrá, ale tesne pred pokutovým územím ho stiahol Kuzma. Po debate, či mal alebo nemal byť vylúčený, sa postavil k priamemu kopu Kolník a nádherne obalil k žrdi. Ak by takto skóroval v drese akejkoľvek juhoamerickej reprezentácie, komentátor by ešte aj teraz nadšením stále vrieskal „góóól, góóól, góóól…“

Jasenovčania mohli vyrovnať po rohu. Chalupka vracal hlavou loptu do epicentra pred bránu Tatrana, kde ju ešte zasiahol KuzmaBalint vyťahujúc loptu spod brvna predviedol rozdielový zákrok zápasu. „Ako môže ostať Robo sám?“ išli si z lavičky vykričať hlasivky Peter Mražik s Jánom Kopcom. Zámutov mohol poistiť svoje vedenie hneď dvakrát. Najskôr Soták namieril do žrde a v 68. min. minul Frištik, po Mezejovom centri, v tutovej pozícii medzi stopérmi hostí bránu.

Ďalší zo zásadných momentov prišiel v 70. min. Na polovici Jasenova ostal ležať jeden z domácich hráčov. Rovnaká situácia vznikla v opačnom garde aj v prvom polčase. Vtedy Ihnát poslal loptu do autu, kým v tomto prípade súper pokračoval v hre. Zodpovednosť za prerušenie hry vzal na seba opäť Ihnát, len s tým rozdielom, že po faule pri vlastnom pokutovom území putoval predčasne pod sprchy. Na Futbalnete si viete tento moment pozrieť od 24:35, akurát si môžeme (zbytočne a len pre seba) povzdychnúť, že zámutovský kameraman nie je prvý, ani posledný v regionálnych súťažiach, kto by prácu u Stevena Spielberga alebo Jamesa Camerona nedostal.

Na druhej strane, dráma bola na svete. Domáci tréner poslal na hraciu plochu obrancu Hrivňáka a pred hráčmi Jasenova stála úloha nájsť kľúč na odomknutie defenzívnych hradieb, ktoré stáli pred nimi. Najbližšie mal k tomu v 79. min. Mikunda. S o čo väčším šťastím prešla k nemu lopta na vzdialenejšiu žrď, o to menej šťastia mu už bolo dopriate pri zakončení stehnom. Nádeje hostí mohol po Frištikovej akcii uťať Mezej, po ktorého strele to síce v publiku zahučalo, no Behun zasahovať nemusel.

Po zápase si ešte vymenili medzi sebou „zopár postrehov“ fanúšikovia. Skôr ako by mohli nabrať odvahu k mastenici zasiahli hráči obidvoch tímov, ktorí vyšli z kabín a každý upokojil svoju stranu.

V každom prípade futbal v Zámutove, vďaka obidvom mužstvám, bavil. Viacero akcií znieslo prísne kritéria, nechýbalo vysoké nasadenie, obidva tímy sa chceli presadiť konštruktívne, preto nikto nemohol ľutovať, že si našiel čas a strávil popoludnie na štadióne Tatrana. „V prvom polčase boli domáci lepší a agresívnejší. Nám vyšla pred jeho koncom jedna kontra, ktorá nás mala povzbudiť, ale stal sa opak. Zámutovčania nás po zmene strán opäť zatlačili a zo štandardky pridali druhý gól. Potom bol zápas, kvôli jedným, aj druhým, nervózny, lebo niektoré súboje sa dohrávali zbytočne. Myslím si, že duel mal vysokú úroveň, ale niekedy emócie prevládali viac, ako mali. Kým doma môžeme hrať na našej väčšej hracej ploche viac kombinačne, tu to bolo skôr zhustené a súbojové. Nám však tento štýl príliš nevyhovuje, ale na tomto menšom ihrisku sme sa k tomu, čo sme by chceli hrať, nedostali až tak, ako by sme si to priali a potrebovali,“ hodnotil pokojný hlasom hrajúci tréner TJ Jasenov Róbert Chalupka.

Víťazstvo v šlágri kola vynieslo Zámutovu v nekompletnej tabuľke pozíciu lídra. „Zápas začína prvou sekundou, preto chceme hrať aktívne od prvého hvizdu rozhodcu. Ten, kto nás sleduje, vie, že v tejto sezóne sme už viackrát skórovali práve na začiatku. V prestávke som zdôrazňoval „kľud, kľud a kľud“. Bolo 1:1, mali sme pred sebou 45 minút a bolo dôležité, aby sme sa nerozptyľovali nervozitou. Po perfektnom priamom kope Peťa Kolníka sme išli do vedenia a myslím si, že víťazstvo sme si za dnešný výkon zaslúžili. Som presvedčený, že diváci videli na VI. ligu veľmi kvalitný zápas s nasadením, bojovnosťou a nakoniec aj so šťastným koncom pre nás. V závere sme síce boli po vylúčení Paťa Ihnáta pod tlakom, ale ustáli sme to. Verím, že tento výsledok nás posunie opäť o čosi dopredu,“ reagoval tréner FK Tatran Zámutov Peter Mražik.

FK Tatran Zámutov – TJ Jasenov 2:1 (1:1)

Góly: 11. Béreš, 48. Kolník – 45. Matta.

ŽK: 35. Soták, 80. Mezej – 9. Mihalčin, 35. Salanci, 47. Kuzma, 65. Chalupka, 70. Timuľak. ČK: 70. Ihnát.

Zostava Zámutov: Balint – Béreš, Mikča, Orosi, Soták, Kolník (73. Kolník), Mezej, Ihnát, Frištik (90. Ovšák), Babinský, Funket (90. Dzurovčin).

Zostava Jasenov: Behun – Kríž, Mišľan, Mikunda, Matta, Roško (45. Timuľak), Maďák, Kuzma, Salanci, Mihalčin (63. Gabria), Chalupka.