Výsledkové prekliatie Vranova v Lipanoch trvá, hostí zradil aj autobus

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Výsledkové prekliatie MFK Vranov v Lipanoch trvá. ŠK Odeva mala od sezóny 1998/1999 domácu bilanciu 14 – 4 – 0 a v sobotu pridali zverenci trénera Pavla Vytykača pätnáste víťazstvo.

Hovorí sa, ako si ustelieš, tak spíš. Platí to aj vo futbale. Vranovčania museli riešiť prvú komplikáciu, keď im pri odchode nenaštartoval klubový autobus. Túto situáciu ešte improvizáciou zvládli.

Horšie to už bolo v úvode zápasu. Po piatich minútach hry sa pri jednoduchom autovom vhadzovaní dostal pod tlak Tsiupa, situáciu nezvládol a pre dvojicu Guľaša – M. Kraľovič nebolo problém zariadiť vedúci gól.

Reakcia však mohla byť okamžitá. V 14. min. vyviezol loptu Ulianov, narysoval kolmicu Digoňovi, ktorý sa dostal za obranu súpera, ale po jeho zakončení z uhla volali fanúšikovia na slávu brankárovi Bartošovi.

Keď Dráb neudržal v 18. min. strelu Blaška z 25 metrov, v hľadisku to zahučalo, no M. Kraľovič sa k dorážke nedostal. Útočník Odevy si všetko vynahradil v 27. min.

Pred týmto stretnutím zdolali naposledy Lipany doma Lučenec 3:0. Všetky tri góly padli po centrovaných loptách. Z toho dvakrát po situáciách, kedy si domáci centrujúci hráči pripravili pozíciu na ľavej strane navedením lopty spätným pohybom doprava.

Hoci tréner Roman Lazúr na to upozorňoval, bratia Kraľovičovci predviedli tento vzorec jeho zverencom v priamom prenose. Slavomír to pri čiare urobil brilantne. Center z jeho kopačky prišiel pri prvej možnej príležitosti, žiadne váhanie, na čo rozťahaná obrana MFK nedokázala zareagovať. Michal dostal exkluzívny priestor a trafil nechytateľne. „Pri prvom góle som ťažil z výborného represingu Paťa Guľašu, po ktorého prihrávke som len išiel do sklzu a doklepol loptu medzi nohy brankárovi. Hoci už som dal niekoľko gólov hlavou, predsa len nie som klasický hlavičkár. Tento bol pre mňa navyše špecifický tým, že mi na neho nacentroval brat,“ priznal dvojgólový útočník ŠK Odeva Lipany Michal Kraľovič.

Lipany nikdy neboli a nie sú mužstvom, ktoré by, najmä v domácom prostredí, hazardovalo s výsledkom. V sobotu to potvrdili v prvom polčase vysokou efektivitou. „Mrzí ma úvod, lebo zápas sme súperovi otvorili po našej hrubej individuálnej chybe. Hneď na to nepremenil čistý nájazd Digoň… Aj po stretnutí som chlapcom v kabíne hovoril, že takéto súboje rozhoduje počet chýb s tým, kto a ako ich využije. Kým domáci naše potrestali, my ich nie,“ reagoval tréner MFK Vranov Roman Lazúr.

Vranovčania nastupovali na hraciu plochu so sériou 433 minút bez inkasovaného gólu, ktorá vzbudzovala rešpekt. V tomto prípade svojmu brankárovi Drábovi príliš nepomohli. „Vedeli sme, že vychádzajú z pevnej obrany do rýchlych protiútokov. Pripravili sme sa na to tým, že sme hrali aktívne vpredu a zároveň sme prešli na dvoch útočníkov. Som rád, že sa nám to hneď v úvode vyplatilo, pretože sme išli do dvojgólového vedenia. Škoda, že sme v závere polčasu inkasovali, ale myslím si, že po zmene strán sme si to s prehľadom ustrážili,“ pokračoval M. Kraľovič.

Znížiť sa hosťom podarilo v 37. min. V tomto prípade vyučoval ako má vyzerať center po bleskovom protiútoku Kulich. Bartoš povystúpil z brány a Digoň ho hlavičkujúc s noblesou šikovným lobom prehodil. Futbalový príbeh dostal novú zápletku.

Hostia však po zmene strán narážali na koncentrovanú defenzívu Odevy. Napriek tomu, že boli iniciatívnejší, platí, že výraznejšie sa presadiť nedokázali. Viackrát sa o dokončenie myšlienky pripravili nepresnosťou, ale v 61. min. im (až po zakončenie) všetko klaplo na výbornú.

Po Digoňovej akcii prestrčil tesne pred šestnástkou loptu šikovne stredom Ulianov a Košuda sám pred Bartošom minul bránu. Domáci mohli definitívne potvrdiť výsledok v 72. min. Po rýchlej akcii hneď dvakrát zažiaril, opakujeme a zdôrazňujeme, zažiaril Dráb.

V závere sa ešte po rohu Kulicha odrazila lopta zaujímavo ku Šuľákovi a pri hustej koncentrácii hráčov na prvej žrdi to mohlo skončiť biliardovo kadeako…

„Bol to súboj prvého s druhým. Po prvom polčase sme si povedali, že tento výsledok musíme udržať aj za cenu toho, že niektoré situácie ukopeme, ak to mám takto povedať. Druhý polčas možno nebol futbalovo najkrajší, ale o to viac sme bojovali a všetko sa nám vrátilo v podobe zisku troch bodov,“ vysvetlil druhopolčasový pragmatizmus M. Kraľovič.

Vranovu sa dlhodobo v Lipanoch výsledkovo nedarí. Aktuálna štatistika s pätnástimi prehrami a štyrmi remízami sa bude každým ďalším duelom skloňovať viac a viac. Lebo fanúšikovia milujú nielen víťazstvá, ale aj štatistiky a príbehy s tým spojené. „Zmenili sme rozostavenie s jednou šestkou s tým, že smerom dopredu sme mali kvalitných ofenzívnych hráčov. V tomto kontexte som čakal, že si príležitosti vypracovať dokážeme. Ak by Patrik Košuda vyrovnal, dej hry by sa zmenil. Z vysokého postavenia, v ktorom sme tlačili súpera v druhom polčase, bolo jasné, že chybička príde, ale podržal nás Tomáš Dráb. Veril som, že bod tu uhráme. S Lipanami máme veľmi negatívnu bilanciu, ktorú sme chceli zmeniť. ,“ dodal R. Lazúr.

ŠK Odeva Lipany – MFK Vranov 2:1 (2:1)

Góly: 5. a 27. M. Kraľovič – 37. Digoň.

ŽK: 28. Poremba, 51. Popovec, 79. Vitovič – 21. Košuda, 42. Babjak, 67. Tsiupa, 74. Digoň, 86. Straka.

Zostava Lipany: Bartoš – Jacko, Dlugoš, S. Kraľovič, M. Kraľovič (88. Amrich), Poremba, Kamenec, Micherda, Popovec, Blaško (52. Vitovič), Guľaša (78. Vysočan).

Zostava Vranov: Dráb – Tsiupa, Peter Šuľák, Babjak, Ulianov, Kulich, Verčimák, Lukáč, Straka, Košuda, Digoň.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!