Vranov vybavil Sláviu TU v úvode polčasov, M. Trebuňák s titulom profesor

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Duel MFK Vranov – Slávia TU Košice rozhodli vstupy do obidvoch polčasov. V domácom drese mal na tom najväčší podiel dvojgólový strelec Jakub Straka. Headlinom zápasu v podaní „vysokoškolákov“ bolo akademicky profesorské zakončenie Mojmíra Trebuňáka.

Vranovčania si už chceli dopriať zápas, v ktorom by si nekomplikovali situáciu zahadzovaním šancí ako na bežiacom páse. V úvode prvého polčasu sa im tento scenár podarilo naplniť takmer dokonalým spôsobom. Z troch vyložených príležitostí totiž premenili dve. Najskôr skvelú prácu odviedol Burcák, z čoho v 8. min. ťažil pohotový Košuda. O minút mali fanúšikovia MFK dôvod na radosť druhýkrát. Hoci Jakub Straka nepatrí medzi vyhlásených hlavičkárov – bombardérov, v tomto prípade si našiel loptu ako nekompromisný predátor. „Dnes som hral o líniu vyššie, pričom mojou úlohou bolo v takýchto prípadoch uzatvárať priestor na vzdialenejšej žrdi. Z pravej strany prišiel, tak ako sme to nacvičovali na piatkovom predzápasovom tréningu, výborný center od Dimu Ulianova. V súboji so súperovým obrancom rozhodla moja väčšia dravosť, vďaka ktorej som dal opäť gól hlavou po dlhšom čase,“ priznal s úsmevom stredopoliar MFK Vranov Jakub Straka.

Exkluzívny volej

Keď nedôraznú malú domov od Človečka nepotrestal, aj vďaka rýchlym nohám Hudáka, Košuda, hra sa začala vyrovnávať a pri kvalite hostí bolo jasné, že ak ostanú trpezliví, do príležitostí sa dostanú. Z viacerých dobre rozbehnutých akcií udreli v poslednej minúte prvého polčasu. Timkovič potiahol po ľavej vertikále rýchlu akciu. Do súperovho pokutového územia načapoval dokonalý center a zakončenie Trebuňáka bolo exkluzívne! Nespracovával loptu, nešpekuloval, ale s rutinérskym sebavedomím, bez ktorého sa futbal hrať nedá, zakončil okolo Sudimáka milimetrovo pod brvno. „Na center som si nabehol tak, ako nám to prízvukuje tréner a ako to trénujeme. Pri zakončení je to vždy moment, kedy máte myšlienku, ktorej ak veríte, je dobrá. Veril som tomu, že ak zakončím okamžite, podarí sa to a podarilo sa. Nevolil som silu, ale snažil som sa loptu uložiť technicky a klaplo to pekne za brankára. Mrzí ma, že som mal ešte dve šance, ktoré ak by som premenil, mohol byť priebeh zápasu ešte zaujímavejší,“ dodal útočník Slávie TU Košice Mojmír Trebuňák.

Mojmír Trebuňák
Mojmír Trebuňák patril medzi najnebezpečnejších hráčov Slávie TU Košice.

Gól do šatne domácimi neotriasol. Kľúče od autobusu na vlastnej polovici nechali v kabíne a od úvodu druhého dejstva išli za ďalším gólom. Predovšetkým samostatný nájazd Kulicha a strela Tsiupu po rohovom kope, ktorú z brány vykopával Vilčko, mali všetky parametre, aby sa menilo skóre, a nielen do tretice.

Tretia poistka

V 55. min. zahrával z pravej strany pod úrovňou hranice pokutového územia zaujímavú štandardku Borok, ktorý s ňou naložil priamou strelou nad bránu. A potom to prišlo. Na konci rýchlej akcie bol v 56. min. opäť Straka, pre ktorého nebolo problém poslať loptu bezpečne do siete. „Na prvej tyči išiel do súboja Samo Szabó. Aj v tomto prípade som pripravený istil situáciu na zadnej žrdi, odkiaľ som už len zakončoval do prázdnej brány. V polčasovej prestávke sme si v kabíne povedali, že musíme pridať tretí gól, aby sme mohli dohrávať zápas s väčším pokojom a vo väčšej pohode. Do tohto momentu sme boli trošku nervóznejší, ale potom sme už priebeh kontrolovali a stretnutie doviedli s istotou do víťazného konca,“ reagoval J. Straka.

Jakub Straka, MFK Vranov
Jakub Straka si vychutnal gólovú radosť dvakrát. 

Keďže futbalová úroveň hráčov Slávie nemohla nechať domácich v defenzíve bezstarostnými, hralo sa do konca stretnutia vo viac ako slušnom nasadení. Hostia sa pokúšali hľadať medzierky v defenzíve Vranovčanov, ale Trebuňák pálil do boxersky spojených rukavíc Sudimáka a Človečko po Timkovičovom priťuknutí potreboval pri strele z hranice šestnástky viac presnosti.

Vlastné futbalové zbrane

Pri záverečnom bilancovaní sa musíme pristaviť pri dvoch momentoch. Keď vo Vranove angažovali ukrajinských legionárov Tsiupu s Ulianovom, tréner Roman Lazúr hovoril o tom, že ich príchod mu otvára v zostave nové možnosti. Pri Slávii TU vytiahol o pozíciu vyššie Jakuba Straku, ktorý už ako krajný bek hral ofenzívne. Teraz sa mu otvoril priestor byť ešte viac v epicentre diania v pokutovom území súpera, čo okorenil dvoma presnými zásahmi. „Košice majú kvalitný tím. Napr. s Prešovom odohrali dva rozdielne polčasy, ale platí, že po prvej 45—minútovke viedli 1:0. Vedeli sme teda, aký súper nás čaká, ale zdolať sme ho chceli našimi vlastnými futbalovými zbraňami. Povedali sme si, že ideme zápas od zápasu s cieľom pravidelne bodovať, aby sme sa v tabuľke posunuli ešte vyššie. Preto som rád, že dnes sme si na konto pripísali všetky tri body,“ dodal J. Straka.

Téma: poliaty trávnik

Košiciam sa stali osudnými vstupy do obidvoch polčasov. V tejto súvislosti pripomenieme vyjadrenie v tom čase trénera Bohemians Praha 1905 Martina Hašeka pre české média. „Ihrisko by malo byť pokropené, aby lopta po ňom jazdila rýchlo. Pokiaľ chceme hrať rýchly futbal, poďme urobiť rýchlu hraciu plochu. Zaveďme povinnosť kropiť ihrisko, aby prihrávky chodili ostro od nohy. Je to ako v hokeji. Keď je ľad upravený rolbou, tak sa puk kĺže. Ale keď ho rozjazdia, tak stojí hokej za prd. Preto medzi tretinami ľad upravujú. Rád by som sa dočkal toho, aby bol trávnik v lige mokrý,“ uviedol po zápase ešte v roku 2018 po zápase v Mladej Boleslavi pre lidovky.cz Martin Hašek.

Na tento postreh českého trénera sme si spomenuli v debate s M. Trebuňákom, ktorý, a to treba férovo zdôrazniť, bez akéhokoľvek náznaku alibizmu konštatoval, že pokropený umelý trávnik v úvode polčasov vyhovoval viac domácim. Tí to aj adekvátne využili… „Vstupy do polčasov nám robia problémy dlhodobo. Nejdem sa na to vyhovárať, ale hra na umelej tráve je špecifická. Tým, že ju pred polčasom polejú, neberie lopta rýchlejší sklz, na čo nie sme zvyknutí. Práve toto bol ten rozdiel, kedy nám chvíľu trvalo, kým sme si na to zvykli. Keď hracia plocha vyschla, v druhej polovici polčasov to už bolo z našej strany iné. Nič to však nemení na tom, že začiatky by sme mohli naozaj chytiť lepšie,“ doplnil chlapsky M. Trebuňák.

MFK Vranov – Slávia TU Košice 3:1 (2:1)

Góly: 8. Košuda, 16. a 56. Straka – 45. Trebuňák.

ŽK: 72. Verčimák, 83. Straka – 80. Baran, 83. Pásztor.

Zostava MFK Vranov: Sudimák – Tsiupa, Lukáč, Babjak, Ulianov, Straka, Verčimák, Kulich, Milenky (71. Hreha), Košuda (40. Szabó), Burcák (88. Vasiľ).

Zostava Slávia TU Košice: Hudák – Popovič (63. Čabra), Korijkov, Baran, Vilčko, Urban (72. Artim), Timkovič, Človečko, Borok, Trebuňák, Pásztor.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!