V ZŠ Sídlisko II pomohli Ľubkovi Hricikovi splniť sen o vlastnom bicykli

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Spoločné dielo sa podarilo! Ľubko z Tovarného, ktorý trpí detskou mozgovou obrnou, si vďaka Základnej škole Sídlisko II vo Vranove nad Topľou splní sen o špeciálnom parabicykli.

Misiu s cieľom splniť sen Ľubkovi naštartovali v ZŠ Sídlisko II na začiatku uplynulého školského roka. Výzvou bolo vyzbierať finančnú čiastku, vďaka ktorej by mu mohli rodičia zakúpiť špeciálny parabicykel.

Empatia spojená so snahou pomôcť Ľubkovi však mala aj pridanú hodnotu. Žiaci, ale i verejnosť mohli prispieť odovzdaním plastových vrchnákov od PET fliaš do nerezového srdca umiestneného pred školou, čím zároveň preukázali kladný vzťah k ochrane životného prostredia.

„Našim prianím je, aby mal aj Ľubko pocit, že je rovnocenný s ostatnými súrodencami. Keď sa oni bicyklujú, on iba sedí vo vozíčku a takto budeme môcť chodiť na výlety spolu,“ uviedla pred rokom Ľubkova mama Mariana Hriciková.

Výťažok z finančnej zbierky vo výške 1 400 eur odovzdalo vedenie školy Ľubkovi na začiatku tohto školského roka. Pri tejto príležitosti si mohol vyskúšať parabicykel zapožičaný od rodiny Šarossyovcov z občianskeho združenia Pomáhame z Veľkého Šariša.

„Podarilo sa vyzbierať 2,5 tony plastových vrchnákov, 1,7 tony vybitých batérií, prispeli bežci z Nočného priateľského behu, pomocnú ruku podali Vranovské vydry, firmy, viacerí jednotlivci a učitelia v škole,“ uviedol riaditeľ ZŠ Sídlisko II Peter Kocák.

Napriek hendikepu žije Ľubko v rámci svojich možností naplno. Má rád hudbu, spev, tanec a jeho snom, ako každého dieťaťa, bolo užiť si jazdu na vlastnom bicykli. V jeho prípade špeciálnom parabicykli.

„Počas roka, ktorý ubehol veľmi rýchlo, bolo vidieť, že deti majú radosť z toho ako môžu Ľubkovi pomôcť. Tešíme sa, že sa tento jeho sen podarilo splniť, že mu bude tento špeciálny bicykel slúžiť a zažijeme s ním veľa radosti. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí pomohli Ľubkovi, aby mohol vystúpiť zo stereotypu a dopriať si radosť z nových zážitkov,“ poďakovala sa M. Hriciková.

V ZŠ Sídlisko II s dobročinnosťou nekončia, práve naopak. V tomto školskom roku by finančnou zbierkou radi pomohli Maximiliánovi Hrabčákovi z Vranova nad Topľou, ktorému sa nevyvinula hypofýza – žľaza regulujúca tvorbu hormónov, v dôsledku čoho nevidí a nerozpráva.

„Rodičia neprestávajú veriť, že Maximilián má šancu chodiť a rozprávať, pretože nejde o genetickú poruchu. Pomôžme im teda spoločne odkliať zámok, ktorým je Maximilián uväznený,“ poprosil o podporu P. Kocák.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!