V stropkovskom okrese pribudli tri pozitívne prípady na COVID 19

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V okrese Stropkov pribudli tri nové potvrdené pozitívne prípady na COVID 19. Na svojej facebookovej stránke o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Rekordný počet pozitívnych prípadov za uplynulý deň zaznamenali v územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach. Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková, išlo o importované prípady ochorenia COVID 19 zo zahraničia. Túto konštatáciu s odkazom na cestovateľskú anamnézu spomíname kvôli tomu, že rovnaká situácia je aj u troch pozitívne testovaných osôb v okrese Stropkov. „Osoby sa pri návrate zo zahraničia iniciatívne nahlásili Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Svidníku. Po celý čas zotrvali v domácej izolácii a s nikým neprišli do kontaktu,“ uviedla Dáša Račková.

Zároveň zdôraznila, že súčasný výskyt ochorení COVID 19 si vyžaduje dôsledné dodržiavanie aktuálne nariadených a odporúčaných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR a príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR, vrátane prijímania vybraných opatrení na lokálnej úrovni. ÚVZ v aktuálnej situácii rovnako odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. „Taktiež pripomíname povinnosť pri návrate z tzv. rizikovej krajiny hlásiť sa elektronicky alebo telefonicky na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva,“ dodala D. Račková.

Úrad verejného zdravotníctva SR opätovne odporúča zvážiť organizovanie veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí, aj z rôznych oblastí Slovenska alebo zo zahraničia. „Upozorňujeme, že tieto príležitosti predstavujú vhodné podmienky pre šírenie nového koronavírusu – nakazení môžu byť bez príznakov ochorenia, ale infekční, ľudia sú v blízkom kontakte, často aj v uzavretých priestoroch s nedostatočným vetraním,“ vysvetlila D. Račková.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!