RÚVZ vo Vranove radí ako postupovať, ak máte pozitívny antigénový test

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Verejnosť sa môže nechať bezplatne otestovať antigénovými testami v areáli Nemocnice Svet zdravia vo Vranove nad Topľou. Antigénové testovacie miesto funguje na základe zmluvy, ktorú s nemocnicou podpísalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Testovanie antigénovými testami sa v rámci vranovskej nemocnice uskutočňuje každý pracovný deň v čase od 8.00 do 16.00 hod. (posledný odber je o 15.30 hod.). Doplníme, že v čase medzi 12.00 a 13.00 hod. je obedňajšia prestávka, počas ktorej zároveň prebieha dezinfekcia priestorov. Záujemcovia sú testovaní priebežne podľa času príchodu.

Skúsenosť po viac ako dvoch týždňoch 8-hodinovej prevádzky ukazuje, že verejnosť nemá celkom jasno v tom, ako postupovať, keď antigénový test u konkrétnej osoby potvrdí pozitívny výsledok.

Stáva sa totiž často, že ešte v priebehu toho istého dňa sa prídu otestovať aj ostatní členovia rodiny. Tí však majú ostať v izolácii, pretože boli v kontakte s pozitívnym a už môžu byť infekční, čo priamo úmerne zvyšuje percento ďalšieho šírenia nákazy.

 „Pokiaľ niekomu vyjde pozitívny antigénový test, celá domácnosť ostáva v domácej izolácii. Jej ostatným členom sa v priebehu nasledujúceho dňa ozve pracovník nášho Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a oznámi im termín s presnou hodinou, kedy budú objednaní na PCR testy. Naozaj nie je potrebné, aby sa ostatní členovia hneď, v priebehu pár hodín, nechali pretestovať antigénovými testami a v tomto chladnom počasí riskovali ešte aj prechladnutie. Naopak, pomôže nám, ak si dovtedy, pokiaľ ich budeme kontaktovať, pripravia zoznam najbližších kontaktov, ktoré budeme potom tiež oslovovať,“ vysvetľovala regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová.

Mohlo by Vás zaujímať

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!