V prvej fáze zaočkujú v nemocnici vo Vranove 440 zdravotníkov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Nemocnici Svet zdravia vo Vranove nad Topľou zaočkujú proti koronavírusu v prvej vlne 440 zdravotníkov. Riaditeľ Eugen Lešo vidí v očkovaní vakcínou jedinú cestu, ako silu pandémie eliminovať.

V Nemocnici Svet zdravia vo Vranove nad Topľou začali s vakcináciou 7. januára. V prvej fáze zaočkovali 200 vlastných zdravotníkov. V druhej fáze v týchto dňoch zaočkujú ďalších 240, vrátane externých lekárov a zdravotných sestier z okresu Vranov nad Topľou. „Keď to počet vakcín dovolí, chceli by sme čím skôr vakcinovať aj civilné obyvateľstvo. Cieľom je zaočkovať 400 ľudí denne, preto do budúcnosti plánujeme rozšíriť vakcinačné ambulancie na dve až tri,“ uviedol riaditeľ Eugen Lešo.


V Nemocnici Svet zdravia vo Vranove nad Topľou očkujú vlastných zamestnancov, aj externých zdravotníkov.

Vranovská nemocnica má aktuálne 56 reprofilizovaných COVID lôžok. Situácie je síce stabilizovaná aj vďaka tomu, že v karanténe má iba dvanástich zamestnancov, ale E. Lešo upozorňuje na čísla, predovšetkým, z ostatných týždňov.

Od 18. októbra hospitalizovali na COVID oddelení 334 pacientov, z ktorých zomrelo 67. Na OAIM bolo na umelej pľúcnej ventilácii hospitalizovaných 15 pacientov, z toho 11 zomreli. Aktuálne sú na COVID-19 hospitalizovaní 24 pacienti a 3 sú na OAIM na umelej pľúcnej ventilácii. Ambulantne bolo doteraz ošetrených na nový koronavírus 810 pacientov. „Vakcinácia je jediná cesta, ako sa z tejto pandémie dostať. Úmrtnosť pacientov, ktorí sú hospitalizovaní v našej nemocnici je 20%, na umelej pľúcnej ventilácii dokonca 73%. Myslím si, že tieto čísla hovoria za všetko… Napriek tomu, že momentálne sme v stabilizovanom stave, očkovanie je potrebné, aby sme sa „nadýchli“ a mohli ďalej vykonávať riadnu zdravotnícku činnosť,“ zdôraznil E. Lešo.

E. Lešo by uvítal v okrese Vranov nad Topľou viac MOM

Aktuálne je vo vranovskom okrese k dispozícii pre verejnosť iba jedno mobilné odberové miesto na testovanie antigénovými testami. Riaditeľ Nemocnice Svet zdravia vo Vranove nad Topľou Eugen Lešo uviedol, že vzhľadom na momentálnu pandemickú situáciu by uvítal zriadenie aj ďalších MOM. Predstaviť si vie minimálne jedno MOM vo Vranove nad Topľou a jedno v Hanušovciach nad Topľou. „To, že máme iba jedno odberové miesto v okrese Vranov nad Topľou, je naša slabina. Vrátane PCR testov robíme okolo 500 odberov denne a čo je zaujímavé, za ostatných 5 týždňov je pozitivita na našom MOM až 13%. Keby sme mali viac MOM, vedeli by sme v danom čase zachytiť viac pozitívnych pacientov, ktorí by mohli ísť do karantény, vďaka čomu by sme rýchlejšie eliminovali šírenie tohto ochorenia,“ vysvetľoval E. Lešo.

PCR testami sa v rámci MOM vo vranovskej nemocnici testuje od 31. marca 2020. Otestovaných bolo 9 446 osôb, z toho sa podarilo zachytiť 1 795 pozitívnych.

MOM na testovanie antigénovými testami funguje od 16. novembra 2020. Zo 7 705 Ag testov vyšiel pozitívny výsledok u 1 036 osôb.

Vysoký záujem o očkovanie z radov externých zdravotníkov potvrdila námestníčka riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Marína Romanová. Zatiaľ sa ich zaregistrovalo v nemocnici vo Vranove nad Topľou 90. Ako dodala, aj takýmto spôsobom chcú pomôcť kolegom, ktorí sú taktiež počas pandémie v prvej línii. Sama sa nechala zaočkovať medzi prvými. „Od marca sme ako prví na rane, preto som nad očkovaním absolútne neváhala. Je to jediná cesta, ako nielen zastaviť pandémiu. Každý z nás má blízkych v seniorskom veku, preto by sme mali chrániť aj ľudí okolo seba. Po očkovaní ma pobolievalo rameno, ale to nie je nič výnimočné. Žiadne iné príznaky som však nemala, ani sme ich nezaznamenali u ďalších očkovaných. Aj na základe vlastnej skúsenosti môžem k očkovaniu ostatných iba povzbudiť,“ reagovala M. Romanová.  

V rámci siete nemocníc Svet zdravia bolo minulý týždeň zaočkovaných v priebehu troch dní viac ako 2 800 zamestnancov. Tento týždeň by to malo byť ďalších vyše 5 100. „Zvýšený počet sa podarí dosiahnuť aj vďaka efektívnejšiemu využitiu dodanej vakcinačnej látky. Obstarané špeciálne striekačky, s minimálnym mŕtvym priestorom, umožnia z jednej ampulky aplikovať až šesť vakcinačných dávok, doteraz to bolo päť,“ vysvetľoval hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!