V CSS Ametyst v Tovarnom bolo pozitívne testovaných 113 klientov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Prešovský samosprávny kraj eviduje nové ohnisko nákazy ochorení na Covid-19 v Centre sociálnych služieb Ametyst v Tovarnom. Pozitivita tu bola po plošnom PCR testovaní zistená u 113 klientov a 45 zamestnancov. Zariadenie je v karanténe a funguje v prísnom protiepidemickom režime.

Centrum sociálnych služieb Ametyst v Tovarnom uzavrel Regionálny úrad verejného zdravotníctva po výsledkoch víkendového PCR testovania. Z celkového počtu 154 prijímateľov sociálnych služieb malo pozitívny výsledok 113 klientov, z 88 zamestnancov testy zachytili 45 prípadov. V domácej karanténe bolo v tom čase už 13 zamestnancov zariadenia. „Zdravotný stav klientov je pod stálou kontrolu. Prijímatelia vykazujú rôzne príznaky ochorenia ako je zvýšená telesná teplota, slabosť, nechutenstvo, či sťažené dýchanie. Zariadenie zaznamenalo päť úmrtí klientov s pridruženými zdravotnými komplikáciami, z ktorých jedna prijímateľka sociálnej pomoci bola negatívna, zvyšní štyria boli covid-pozitívni. Aktuálne sú hospitalizovaní v nemocnici ďalší traja prijímatelia sociálnej pomoci,“ informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.

Zariadenie v Tovarnom funguje v sprísnenom režime aj v dôsledku všeobecne zhoršenej epidemiologickej situácie vo vranovskom okrese. Centrum je v červenej zóne, postupuje v zmysle prísnych hygienických a protiepidemických opatrení a podľa usmernení regionálneho úradu verejného zdravotníctva. „Pozitívni prijímatelia sú izolovaní a pod ošetrovateľským dohľadom vyškoleného personálu. Župa už požiadala o pomoc aj Intervenčný tím pre Východ zložený z infektológa, psychológa, medikov a sestier, ktorý zriadilo Ministerstvo zdravotníctva SR pre karantenizované zariadenia Prešovského a Košického kraja,“ uviedla D. Jeleňová.

Prešovský samosprávny kraj aktuálne zaznamenal problémy aj v ďalších dvoch zariadeniach sociálnych služieb vo svojej pôsobnosti. Oddnes je v karanténe DSS Stropkov, kde hlásia 41 pozitívnych prijímateľov a 3 zamestnancov. Zvýšený výskyt ochorenia hlásia aj v CSS Vita Vitalis v Prešove, kde čakajú na výsledky PCR testovania.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!