Tréner MFK Vranov R. Lazúr: Zápas s Prešovom lízal druholigovú úroveň

Keď sa stretnú dva popredné tímy, očakávania fanúšikov sú vždy vysoké. Hráči MFK Vranov a 1. FC Tatran Prešov ich vo vzájomnom meraní síl naplnili do bodky. Pri víťazstve hostí 2:1 sa najviac skloňovalo meno prešovského brankára Richarda Gmittera, ktorý zachytal par excellence.

Prvým magnetom stretnutia zápasu MFK Vranov – 1. FC Tatran Prešov bol fakt, že obidve mužstvá chcú a najmä vedia hrať futbal. Žiadna náhoda, či alibi o futbalovej šťastene, ale poctivo a s remeselnou zručnosťou odmakaný zápas.

Vo finále rozhodla efektivita v koncovke. Príležitosti si vypracovali obidva tímy, ale brankári na obidvoch stranách predvádzali výborné výkony. Nakoniec sa hrdinom stal hosťujúci Richard Gmitter, ktorý svojho času pôsobil v jari 2015 aj vo Vranove, pretože vďaka svojmu brankárskemu majstrovstvu vychytal viacero tutoviek a položil pevný základ pre víťazstvo hostí. „Pripravovali sme sa na vážneho treťoligového súpera. Hoci sme nemali veľa času, chlapci veci po taktickej stránke pochopili. Aj vývoj stretnutia potvrdil to, čo sme očakávali. V úvodnej 10-minútovke sa Prešovčania snažili o pressing, no boli sme na to pripravení a súpera sme do šancí nepúšťali. Naopak postupne sme sa snažili vytvárať si pozície pre brejkové situácie alebo si pripraviť príležitosti po postupnom útoku. V prvom polčase sme mali obrovské šance, aby sme naklonili misky váh na našu stranu. Nepremenili sme ich a výsledok nakoniec bol taký, aký bol,“ hodnotil tréner MFK Vranov Roman Lazúr.

Gólový scenár sa začal napĺňať po zmene strán. Za hostí sa presadili overené ofenzívne značky – v 56. min. otvoril skóre Kristián Hirka, v 78. min. ho vystriedal Olive Špilár a o osem minút po štandarke zvýšil na 2:0. Hoci Vranovčania sa s nepriaznivým výsledkom nechceli zmieriť, presný zásah Dominika Sabola na konci nadstaveného času znamenal iba kozmetickú úpravu. Po zápase zavládlo v domácej kabíne sklamanie sprevádzané tichom, no tento obraz okamžite R. Lazúr reštartoval. „Na chalanov som hrdý, lebo v horúčave nastavili vysoký štandard, ktorý lízal druholigovú úroveň. Bezprostredne po zápase som v kabíne povedal, že futbal prináša aj príbehy, kedy zápas odmakáte a i napriek tomu neuspejete, preto som hráčom povedal, aby dvihli hlavy hore. Úprimne poviem, očakával som, že si dokážeme vypracovať 2 – 3 príležitosti, preto som ostal prekvapený, ako sa menili fázy hry. Keď sme dianie na trávniku kontrolovali my a išli sme cez krídelné priestory, dokázali sme si vypracovať šance, ktoré sme však nepremenili. Stratili sme síce výsledok, ale s herným prejavom som spokojný,“ zdôraznil R. Lazúr.

1. FC Tatran Prešov je značka, ktorú u fanúšikov vzbudzuje rešpekt. Nič na tom nemení ani jeho pôsobenie v regionálnej súťaží, či viaceré medializované informácie o nastavení budúcnosti klubu. Na výsledkovú vlnu zverencov trénera Petra Petráša to však vplyv nemá. Víťazstvo vo Vranove bolo tretím v poradí a hoci sme len na začiatku súťaže, niet pochýb o tom, že Prešovčania budú opäť top favoritom III. ligy. „Celý zápas mal vysoké tempo z jednej aj z druhej strany. V prvom polčase bola naša hra slušná, Vranov si vytvoril čistejšie šance, ale brankár Rišo Gmitter nás famózne podržal. Robil presne to, čo som mu povedal. Vybiehal, čítal hru, na čiare bol prakticky neprekonateľný. Klobúk dolu pred jeho výkonom, bodaj by mu to vydržalo aj ďalej, takto má vyzerať brankár. Na to tam je, má podržať mužstvo. V druhom polčase sme dali gól z brejku po krásnej akcii, aj ľudia to museli uznať. Všetko bolo na jeden, dva dotyky až do zakončenia, do gólu. Potom sme prestriedali, pretože Kiko Hirka sa zranil, ale aj tak som ho chcel stiahnuť dolu a chcel som na ihrisko poslať Olivera Špilára. Ten je silný v hlavičkových súbojoch, čo sa aj potvrdilo, keďže dal gól na 2:0. Jediné, čo ma mrzí je 95. minúta, v ktorej sme dostali gól. Viem ale, že chlapci odmakali deväťdesiat minút. Bolo to vidieť aj v šatni, padli od únavy. Takto má vyzerať mužstvo Prešova a takto musí šľapať. Pred zápasom som hovoril, že do Vranova ideme po tri body. Splnili sme všetko, čo sme si povedali, domov sme odchádzali spokojní,“ hodnotil pre web 1cftatran.sk tréner Prešova Peter Petráš.