Tenisová verejnosť vo Vranove nad Topľou a okolí má dôvod na radosť. Od budúcej zimy by mohla využívať novú krytú halu s hardom. Povrch, ktorý bude uložený v Čemernom, je podobný tomu, na akom sa hrá Australian Open.
Dopyt po krytej tenisovej hale vo Vranove nad Topľou mal logické argumenty. Tenis má svoju dynamicky sa rozvíjajúcu základňu a po zrušení pretlakovej haly v areáli ZŠ, ktorú nahradila nová športová hala, nemali hráčky a hráči zázemie s celoročnou prevádzkou. „Jediné miesto, kde sme mohli hrať tenis aj v zime, bola bývalá nafukovacia pretlaková hala. Z toho dôvodu sme museli dochádzať do okolitých miest – Humenného, Michaloviec, Trebišova či Sečoviec. Práve toto bol impulz k tomu, aby sme začali pracovať na projekte s novou krytou halou pre tenis,“ vysvetľoval predseda občianskeho združenia Tenisový klub Vranov Marián Princ.
Dnes už krytá hala nie je iba snom, ale naberá reálne kontúry. Na bývalom futbalovom ihrisku v Čemernom je vybudovaná základová doska. Primátor Ján Ragan v tejto súvislosti priznal, že podmienky na tenis si žiadali novú modernú infraštruktúru. Iniciatívu občianskeho združenia nielen uvítal, ale mesto mu vyšlo v ústrety pri žiadosti o prenájom pozemkov a aktívne manažovalo všetky potrebné administratívne kroky, aby sa s výstavbou mohlo začať čo najskôr. „Naše partnerstvo je postavené na tom, že mesto poskytlo pozemky a občianske združenie bude investorom, ktorý postaví tenisovú halu, plus perspektívne ďalšie plochy. Takýto podobný model sme využili aj pri zimnom štadióne, kde sme uzatvorili zmluvu so súkromným partnerom a funguje to,“ uviedol primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.
Občianske združenie Tenisový klub Vranov získalo z Fondu na podporu športu dotáciu vo výške 981 946,50 eur. Celkový rozpočet je 1 461 640,68 eur bez DPH. Z vlastných finančných prostriedkov zainvestuje OZ takmer 480 000 eur. „Fond na podporu športu bol napadnutý za to, že prijal regionálny princíp delenia finančných prostriedkov. Keby však správna rada Fondu toto rozhodnutie neprijala, dnes tu nestojíme. Do Bratislavy malo ísť 30%, čo znamená 10 mil. eur, ale správna rada sa správne rozhodla dať všetkým regiónom približne rovnakú sumu 6 mil. eur. Myslím si, že modernú športovú infraštruktúru si zaslúžia ľudia nielen v Bratislave, ale aj na východnom Slovensku,“ zdôraznil štátny tajomník Ministerstva cestovného ruchu a športu SR Ján Krišanda.
Projekt počíta s dvoma etapami. V prvej, ktorej realizácia sa už začala a je finančne krytá, bude vybudovaná hala s dvoma kurtami z kategórie hard. Akrylátový povrch zložený zo šiestich špeciálnych nástrekov je podobný tomu, na akom sa hrá Australian Open. Realizovať ho bude firma, ktorá má takúto skúsenosť napr. z Národného tenisového centra v Košiciach. Vďaka bezbariérovému riešeniu haly ju budú môcť využívať aj zdravotne znevýhodnení návštevníci. Športovisko bude zároveň využívané miestnymi športovými klubmi (hokejbal, futbal) pre tréningové a kondičné aktivity. „Za mesto sme dali smerom k budúcnosti prísľub, že ak to bude potrebné a v občianskom združení budú pracovať najmä s mládežou, sme ochotní prispievať aj na prevádzku,“ prisľúbil J. Ragan.
V druhej etape je naplánovaná výstavba troch antukových kurtov s osvetlením. Marián Princ obavu o obsadenosť kurtov nemá. „Prvú etapu chceme ukončiť do roka, aby sme tu už budúcu zimu mohli v hale hrať. Pracovať chceme s deťmi v základných školách, svojich zverencov majú vo Vranove tréneri a tenis si chodia zahrať aj dôchodcovia, preto verím, že si tu prídu na svoje naozaj všetky vekové kategórie,“ dodal M. Princ.
Fotogaléria
-
+8fotografií
-
+8fotografií