Situáciu v rómskej osade v Sačurove sa podarilo dostať pod kontrolu

  • Obce
  • Dátum: 23.02.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Uzavretie rómskej osady v Sačurove sa skončí. Počas posledného pretestovania obyvateľov miestnej marginalizovanej rómskej komunity zaznamenali iba tri pozitívne prípady.

Rómska osada v Sačurove bola za asistencie polície a vojakov uzavretá od 4. februára. Dôvodom bol explozívny nárast počtu pozitívnych osôb na nový koronavírus.

Keď počas januárového skríningového testovania bolo v miestnej marginalizovanej rómskej komunite identifikovaných 5 pozitívnych prípadov, starosta Sačurova Peter Barát tušiac, že sa situácia môže skomplikovať, zvolal krízový štáb obce.

Na jeho rokovaní padlo rozhodnutie o opätovnom pretestovaní Rómov z osady. Keďže zo 414 otestovaných vyšiel pozitívny test u 113 osôb, reakciou bolo uzatvorenie osady.

Po druhom pretestovaní bola bilancia ďalších 85 pozitívnych prípadov z 298 otestovaných a karanténa osady sa predĺžila do 24. februára.

Ďalšie kolo testovania sa uskutočnilo v nedeľu. Zo 170 otestovaných mali pozitívny test traja. Z toho dôvodu sa uzavretie osady v stredu o 7.00 hod. skončí.

V Sačurove však ostávajú naďalej ostražití. Štatisticky ostáva ešte okolo 400 dospelých obyvateľov miestnej rómskej komunity, ktorí neboli pozitívne testovaní. Zároveň Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou potvrdil v analyzovaných vzorkách prítomnosť britskej mutácie koronavírusu. „Vieme, aká to je komunita a vieme aj to, akým spôsobom, resp. v akých podmienkach jej obyvatelia žijú. Ťažko sa im vysvetľuje, aby dodržiavali opatrenia, ale v rámci našich možností a kapacít sa budeme snažiť dohliadať na to, aby predsa len pristupovali ku karanténe zodpovedne. V našej MOPS pôsobí osem členov, siedmi z nich boli doteraz v karanténe, ktorá sa im však končí a od stredy nastupujú do práce. Ich prioritou bude práve dohliadať na dodržiavanie opatrení,“ uviedol starosta Sačurova Peter Barát.

Počas uzavretia osady zabezpečovala obec pre jej obyvateľov drevo a pitnú vodu. Vďaka projektu Zdravé regióny a Úradu splnomocnenca pre rómske komunity boli pre miestnych Rómov zabezpečené balíčky so základnými potravinami a hygienickými potrebami. Keďže minulý týždeň sa vyplácali sociálne dávky, samospráva v blízkosti osady umiestnila unimobunku a i týmto spôsobom zabezpečila v spolupráci s pracovníčkami Slovenskej pošty, a.s. zníženie mobility.


Fotogaléria

Mohlo by Vás zaujímať

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!