Rómska osada v Sačurove ostáva naďalej uzatvorená, pribudli nové prípady

  • Obce
  • Dátum: 12.02.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Rómska osada v Sačurove ostáva uzatvorená. Rozhodol o tom krízový štáb obce. Ďalšie pretestovanie jej obyvateľov bude 22. februára.

Explozívny nárast počtu pozitívnych osôb z rómskej osady v Sačurove nabral gradáciu po prvom skríningovom testovaní počas predposledného januárového víkendu. V priebehu pár dní sa spustila lavína, keď z 5 pozitívnych prípadov narástol ich počet na 113.

Situácia sa príliš nezlepšila ani po uzavretí osady za asistencie polície a Ozbrojených síl SR. Výsledkom ďalšieho pretestovania zo štvrtka – 11. februára je bilancia 298 otestovaných a 85 nových pozitívnych prípadov.

Opäť zasadal krízový štáb obce, ktorý rozhodol o predlžení uzatvorenia osady z dôvodu karantény do 24. februára s tým, že tí, ktorí mali negatívny test alebo ešte vo veku nad 10 rokov neboli otestovaní, budú pretestovaní 22. februára. Štatistiky z osady sú zatiaľ v ostrom kontraste s výsledkom ostatného víkendového testovania, pretože v majoritnej časti obce zaznamenali iba jednu pozitívnu osobu. „Väčšina z pozitívnych osôb má bezpríznakový priebeh ochorenia alebo evidujeme len mierne príznaky. Opäť sme včera vykonali aj 20 RT-PCR testov, u ktorých bude vyšetrené, či môže ísť o britskú mutáciu koronavírusu,“ vysvetlila Mária Husárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou.

Starosta Sačurova Peter Barát konštatoval, že situácia v osade je pokojná a Rómovia dodržiavajú nariadenia bez problémov, či narušovania verejného poriadku. Obec im naďalej zabezpečuje palivové drevo a pitnú vodu. Vďaka projektu Zdravé regióny a Úradu splnomocnenca pre rómske komunity boli pre miestnych Rómov zabezpečené balíčky so základnými potravinami a hygienickými potrebami. „Každý, kto dostal certifikát o testovaní, si zároveň prevzal do jednej rodiny aj takýto balíček,“ uviedol Peter Barát.

V súvislosti s miestnou marginalizovanou komunitou rezonuje budúcotýždňové vyplácanie sociálnych dávok od 18. dňa v mesiaci. Obec je však v spolupráci so Slovenskou poštou, a.s. pripravená pomôcť pri alternatívnom riešení. „Z našej strany sme zabezpečili unimobunku, ktorú sme dali doviezť do tesnej blízkosti rómskej osady. Spolu s vedením pošty sme sa predbežne dohodli, že sociálne dávky by sa mohli vyplácať práve v jej priestoroch,“ vysvetľoval P. Barát.

Mohlo by Vás zaujímať

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!