FOTOGALÉRIA: V Sačurove asistujú v rómskej osade policajti, aj vojaci

  • Obce
  • Dátum: 04.02.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Na dodržiavanie opatrení, ktoré prijal Krízový štáb obce Sačurov, dohliadajú v miestnej rómskej osade polícia a Ozbrojené sily SR. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou zároveň preveruje, či pozitívne testovaní mohli byť nakazení britskou mutáciou.

Príjazdovú cestu do rómskej osady v Sačurove od rána strážili policajti. Po tretej popoludní sa k ním pridali aj vojaci. Opustiť ju mohli iba osoby, ktoré si išli nakúpiť do neďalekého obchodu a preukázali sa dokladom o negatívnom teste. „Osada bude uzavretá zo všetkých strán, aby ju nebolo možné opustiť bez kontroly. Predpokladám, že vytvorených bude 5 až 6 stanovíšť,“ uviedol starosta obce Sačurov Peter Barát.

Budúci týždeň čaká miestnych Rómov ďalšie pretestovanie. Osada bude uzatvorená minimálne do soboty 13. februára. P. Barát má však obavy, či toto opatrenie nebudú nútení nechať v platnosti aj po tomto termíne. „Obávam sa, že pozitivita ešte stúpne… Keď nerešpektovali nariadenia, ktoré sme prijali po celoplošnom skríningu pred týždňom a pol, kedy boli pozitívni piati, bohužiaľ teraz, keď sú na čísle 113, ich budú musieť rešpektovať,“ zdôraznil P. Barát.

Problémom sa ukázalo, že domácnosti v osade nie sú zásobené dostatočnými rezervami palivového dreva. Starosta P. Barát strávil niekoľko hodín komunikáciou s potencionálnymi dodávateľmi. Prvé nákladné auto priviezlo drevo pár minút po tretej hodine popoludní. „Budeme potrebovať zabezpečiť minimálne jedno, až dve autá s palivovým drevom denne, lebo zásoby majú minimálne. Dnes prišlo menšie auto, lebo narýchlo sa nám to nepodarilo zabezpečiť inak, ale všetko riešime za pochodu, preto verím, že každým dňom dokážeme na túto situáciu reagovať s väčšou ľahkosťou,“ dodal P. Barát.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!