Kvôli situácii v osade v Poši zasadal krízový štáb tento týždeň dvakrát

  • Obce
  • Dátum: 12.02.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Časť obce v Poši, kde býva koncentrovaná rómska komunita, zatiaľ po vzore Sačurova neuzatvoria. Starosta Tadeáš Malý je však opatrný. Z toho dôvodu tento týždeň už dvakrát zvolal krízový štáb.

Keď počas víkendového testovania zachytili v Poši 6 pozitívnych prípadov u osôb z miestnej marginalizovanej rómskej komunity, starosta Tadeáš Malý zvolal v utorok krízový štáb. Jedným z prijatých opatrení bolo pretestovanie obyvateľov miestnej osady, ktoré sa uskutočnilo v piatok – 12. februára.

Otestovať sa prišlo 210 obyvateľov a u 20-tich vyšiel pozitívny test. Hneď popoludní zvolal T. Malý opäť zasadnutie krízového štábu. „Krízový štáb zatiaľ nepristúpil k celkovému uzatvoreniu osady, lebo aj na základe víkendového testovania sme z pozície obce zareagovali pomerne rýchlo. Na druhý deň sme pre všetkých nad 10 rokov zabezpečili rúška a do každej domácnosti dodali dezinfekciu. Rovnako musím pochváliť členov MOPS, ktorí dohliadali na dodržiavanie karantény, ako aj mobilitu obyvateľov z rómskej osady, čo tiež prispelo k tomu, že pozitívnych prípadov nepribudlo až tak veľa,“ vysvetľoval starosta Poše Tadeáš Malý.

Obec bude, podľa slov T. Malého, ďalej klásť dôraz na eliminovanie mobility, preto prostredníctvom súkromného dodávateľa zabezpečí potraviny a cez Zdravé regióny lieky a lekársku starostlivosť. Sociálne dávky budú v spolupráci so Slovenskou poštou, a.s. vyplácané pred osadou, pričom tento systém už v Poši aplikujú od apríla. „Verím, že v spolupráci s Úradom splnomocnenca pre rómske komunity sa nám ešte podarí zabezpečiť ďalšie dezinfekčné prostriedky a ak by sa podarilo získať pre starších občanov respirátory, v tejto situácii by sme ich určite privítali,“ uviedol T. Malý.

V osade v Poši býva 430 obyvateľov s početnou populáciou detí vo veku od 1 do 10 rokov. Obec bude do ďalšieho pretestovania tejto komunity, ktoré je naplánované o dva týždne, v spolupráci s MOPS a v súčinnosti s políciou dohliadať na ešte dôslednejšie dodržiavanie povinnej karantény. „Domy, kde sú v domácnosti pozitívne testované osoby, označíme, čo nemyslíme vôbec v zlom, len chceme upozorniť tých, ktorí by chceli takúto domácnosť navštíviť, že jej člen bol pozitívne testovaný,“ dodal T. Malý.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!