V Sačurove uzatvoria miestnu osadu, asistovať bude polícia, aj vojaci

  • Obce
  • Dátum: 03.02.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Pretestovanie miestnej marginalizovanej rómskej komunity v Sačurove potvrdilo 113 nových pozitívnych prípadov. Na dodržiavanie karanténnych opatrení bude dohliadať polícia a Ozbrojené sily SR.

Keď v rámci celoplošného skríningového testovania antigénovými testami bolo u obyvateľov miestnej marginalizovanej rómskej komunity v Sačurove potvrdených päť pozitívnych prípadov, v obci spozorneli. Dovtedy totiž nezaznamenali v osade žiadne pozitívne osoby na COVID-19. Starosta Peter Barát tušiac, že sa situácia môže skomplikovať, reagoval zvolaním krízového štábu obce. Na jeho rokovaní padlo rozhodnutie o opätovnom pretestovaní rómskej komunity, ktorého sa z takmer ôsmich stoviek ľudí žijúcich v osade zúčastnilo 414 a pozitívny test malo 113 z nich. „Je to asi dôsledok toho, že nedodržiavali karanténu, ako mali, pričom si treba uvedomiť, koľko osôb a na akom priestore je tam sústredených,“ povzdychol si starosta Sačurova Peter Barát.

Regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová potvrdila, že osada v Sačurove je vo vranovskom okrese zasiahnutá novým koronavírusom najviac, preto aj ona odporučila prísnejšie opatrenia. P. Barát teda opäť neváhal a zvolal krízový štáb. Na jeho rokovaní padol verdikt miestnu osadu, za asistencie polície a OS SR, uzatvoriť. Ako uviedol prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Alfonz Kobielsky, práve ozbrojené sily majú už podobnú skúsenosť napr. zo Žehry, preto očakáva, že ich využijú aj v Sačurove. „Okamžite išla z našej strany požiadavka na Ministerstvo vnútra SR, aby sa v súčinnosti s políciou a OS SR zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy v okrese,“ zdôraznil prednosta vranovského Okresného úradu Alfonz Kobielsky.

Vzhľadom k tomu, že udalosti nabrali dynamický spád v priebehu pár hodín, obec bude obyvateľom osady nápomocná nielen pri zabezpečení potravín, ale tiež palivového dreva. „Palivové drevo, ani potraviny však nebudeme zabezpečovať zadarmo. V osade, aj v jej blízkosti je obchod s potravinami a zmiešaným tovarom, kde si budú môcť nakúpiť i počas toho, ako bude osada uzatvorená, no ak si to bude situácia žiadať, vieme pomôcť aj z našej strany,“ dodal P. Barát.

Obyvateľov osady v Sačurove čaká o týždeň ešte jedno pretestovanie, ktoré potvrdil A. Kobielsky. Zároveň upozornil na to, že si vie predstaviť ešte efektívnejší spôsobom boja s COVID-19. „V tejto súvislosti chcem povedať to, čo ako neodborník hovorím už štyri mesiace. Konečne by sme mali dodať ľuďom liek –  Ivermectin, o ktorom rozpráva celá spoločnosť. Mohli by sme ho dať aj v tomto prípade do osady v Sačurove a videli by sme, ako by sa to elegantne vyriešilo,“ apeloval A. Kobielsky.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!