V Sačurove cez víkend ešte raz pretestujú miestnu rómsku komunitu

  • Obce
  • Dátum: 26.01.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Sačurove počas najbližšieho víkendu ešte raz pretestujú Rómov z marginalizovanej komunity. Tento krok je reakciou na výsledky víkendového skríningového testovania. V obci počas neho identifikovali 5 pozitívnych osôb s tým, že všetci bývajú v miestnej osade.

Počas víkendu otestovali v Sačurove takmer 1 200 občanov. V miestnej rómskej komunite žije 800 obyvateľov. Testovať sa počas víkendu nechalo 458 z nich a u 5 osôb bol identifikovaný COVID-19. Hoci, ako uviedol starosta Peter Barát, doteraz v osade nezaznamenali ani jeden pozitívny prípad a z pohľadu percentuálneho vyjadrenia nejde o vysoké číslo, v obci nechcú nič podceniť.

Z toho dôvodu zvolal v utorok Krízový štáb obce. Hoci v hre bolo aj uzatvorenie osady, v spolupráci s Okresným úradom vo Vranove nad Topľou, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou a políciou padlo rozhodnutie, že RÚVZ vydá vyhlášku iba o obmedzení pohybu. „Polícia v spolupráci s členmi našej miestnej občianskej poriadkovej skupiny (MOPS) bude častejšie kontrolovať kto, kam a z akého dôvodu z osady odchádza, resp. či má certifikát o pozitívnom alebo negatívnom výsledku. Zároveň sme sa dohodli, že počas najbližšieho víkendu pretestujeme všetky osoby v osade staršie ako 10 rokov a podľa výsledku uvidíme, či prijmeme ďalšie opatrenia,“ referoval starosta obce Sačurov Peter Barát.

V Sačurove absolvovali teraz tretie víkendové celoplošné testovanie. Oproti dvom jesenným kolám hovorí P. Barát nielen o náraste byrokracie, ale aj riziku finančných strát v prípade obcí s menším počtom obyvateľov, kde príspevok 5 eur za testovanú osobu nemusí stačiť na pokrytie nákladov, vrátane položiek za likvidáciu nebezpečného biologického odpadu alebo poistenie zdravotníkov a administratívneho personálu. Na jednej strane súhlasím s tým, že treba eliminovať pozitívne osoby na COVID-19, ale na strane druhej to nemôže byť hodené na samosprávy tak, ako teraz. Vo funkcii starostu som 10 rokov a toto bol najväčší extrém, aký som zažil,“ reagoval P. Barát.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!