S testovaním na COVID-19 sa na Rodinnej oblasti vo Vranove začne už dnes

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V okrese Vranov nad Topľou bolo v rámci aktuálnej vlny v súvislosti v COVID-19 pozitívne testovaných tridsaťpäť osôb, z toho sedem v meste Vranov nad Topľou. Jedným z prípadov je aj mladík z bytového domu na Rodinnej oblasti. Dodáme, že zákaz organizovania hromadných športových a kultúrnych podujatí na území mesta stále platí.

V súvislosti s pozitívne testovaným mladíkom z bytového domu na Rodinnej oblasti zvolalo mesto Vranov nad Topľou ešte v sobotu, hneď po oznámení výsledku jeho testu, krízový štáb a v pondelok zasadal rozšírený krízový štáb.

Prvé opatrenia vykonala vranovská radnica promptne už v priebehu víkendu. Bytový dom nechala vydezinfikovať, pre jeho obyvateľov zabezpečila hygienické rúška a dezinfekčné prostriedky. Situáciu monitoruje mestská polícia, štátna polícia a občianske hliadky. „V bytovom dome býva okolo 140 občanov, čo je pomerne veľká koncentrácia. Navyše je tu predpoklad, že hygienické návyky obyvateľov sú slabšie, preto sme reagovali už cez víkend,“ vysvetlil primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.


Primátor mesta Vranov nad Topľou Ján Ragan.

Vzhľadom k vysokej koncentrácii obyvateľov v bytovom dome začnú kompetentní s ich testovaním ešte dnes. J. Ragan zdôraznil, že dôležité bude poznať nielen výsledky testov, ktoré zreálnia pohľad na vážnosť situácie, ale zároveň pripomenul, že nemenej zásadné je dodržiavanie karanténnych opatrení, aby sa nákaza nerozniesla do ďalších častí mesta. „S testovaním začneme ešte dnes, pričom chceme, aby pretestovaní boli všetci obyvatelia bytovky. Potrebujeme vedieť, či sú aj ďalšie pozitívne osoby, aby sa dohľadali ich kontakty a zamedzilo sa ohrozeniu ostatných občanov v meste. Počkáme si teda na výsledky, ale tí, ktorí budú musieť byť v karanténe, v nej aj ostanú,“ zdôraznil J. Ragan.


Regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová.

Regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou potvrdila, že situácia sa na území mesta od ostatného zasadnutia krízového štábu nezlepšila. Vzhľadom k tomu, že jeden z prípadov pribudol v komunite s rizikovým hygienickým štandardom, rázne opatrenia vranovskej samosprávy považuje za adekvátne. „V sobotu bol potvrdený výsledok testu a v nedeľu sme vyhľadávali kontakty. Na krízovom štábe sme sa dohodli, že s testovaním začneme už dnes a nebudeme čakať do zajtra, kedy je vo Vranove testovací deň,“ vysvetlila Ľudmila Rosiarová.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!