Rómsky literárny festival RomLIT II. pozýva na tri festivalové dni

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pripravuje tri festivalové dni s bohatým literárnym a kultúrnym programom. Nebudú chýbať diskusie so zaujímavými hosťami, autormi, prezentácia diel rómskych autorov, koncerty, workshopy a zaujímavé aktivity. Našou snahou je predstaviť ľudí z rómskych komunít a centier, ktorí sú dnes úspešní a známi.

Po minuloročnom prvom a úspešnom ročníku Rómskeho literárneho festivalu RomLIT v dňoch od 21. – 23. júna 2022, sme si pre vás pripravili pokračovanie festivalu v podobe druhé ročníka, ktorý sa bude niesť na vlnách literatúry, hudby a rómskej kultúry. V rámci prvého ročníka festivalu sme privítali 28 významných rómskych hostí a počet účastníkov festivalu bol 493. Pevne veríme, že druhý ročník RomLIT-u prinesie veľa užitočných informácií, a bude prínosom pre všetky vekové kategórie zúčastnených nadšencov literatúry a kultúry.

Príďte si vychutnať vôňu kníh s neopakovateľnou atmosférou.

Rómsky literárny festival otvoríme 6. júna 2023 o 10.00 h v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou moderátorom, redaktorom a spisovateľom Romanom Goroľom a hercom Jánom Goroľom, ktorý momentálne pôsobí ako herec a tanečník v Divadle Romathan v Košiciach. Umenie znamená pre Jána určitý spôsob komunikácie. O tom, že Ján Goroľ vyniká na divadelnom javisku niet najmenších pochýb, avšak rovnako dobre mu to ide aj na futbalovom trávniku. Literárny workshop budú hudobne doprevádzať a dotvárať príjemnú atmosféru, súrodenci Štefan Cína a Marina Ďuriková Cínová. Štefan Cína je učiteľ, ktorý hrá na akordeóne, na heligónke a na flaute. Pôsobí ako umelecký vedúci Ľudovej hudby Štefana Cínu a spolupracuje s rôznymi folklórnymi zoskupeniami na Slovensku. Je účastníkom folklórnej šou Zem spieva, taktiež aj šou Československo má talent a podieľal sa na hudbe k slovenskému filmu Loli paradička. Martina Ďuriková Cínová je hudobníčkou a členkou Ľudovej hudby Štefana Cínu. Podieľala sa na hudbe k slovenskému filmu Loli paradička, taktiež na CD pre folklórny súbor Orgonina a folklórnu skupinu Jamničan. Spolu s kapelou sa zúčastnila niekoľkých veľkých TV programov, v roku 2017 TV show Zem spieva a v roku 2018 Československo má talent.

V utorok 6. júna o 10.00 h v ZŠ Čaklov sa predstaví Súkromná spojená škola Biela voda z Kežmarku, ktorej žiaci predvedú inscenáciu Holokaust – príbeh o najhlbších jazvách, ktoré vznikli pri vytváraní novodobej slovenskej spoločnosti. Tvorcovia zobrazujú historické obdobie, evokované názvom hry, kontroverzným a moderným spôsobom.

Festival pokračuje aj druhým dňom. Streda 7. júna 2023  o 10.00 h v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou prinesie dôležitú tému, ktorú nám priblíži Erika Godová zo Štátnej vedeckej knižnice z dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry z Prešova, a to Históriu rómskej kultúry. Rómska kultúra má za sebou pestrú a nezabudnuteľnú minulosť, ktorú si pripomenieme počas Rómskeho literárneho festivalu odborníčkou na danú tému. Erika Godlová patrí medzi naše popredné prekladateľky a tlmočníčky z a do rómskeho jazyka.

Festivalovo budeme pokračovať v Hencovciach v stredu 7. júna 2023 o 10.00 h literárnym workshopom spisovateľov z rómskeho literárneho klubu Paľikerav, ktoré bude faciliovať Marián Balog. Marián (Maroš) Balog je spisovateľ, básnik, herec, rómsky aktivista, moderátor a predseda Rómskeho literárneho klubu ROLIK – Rómskeho literárneho klubu. Zároveň je vedúci regionálnej kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v Banskej Bystrici. Diskutovať bude s ďalšími spisovateľmi Nelou Balogovou, Milanom Berkom a Pavlou Cickovou. Nela Balogová je najmladšou dvanásťročnou členkou Rómskeho literárneho klubu, najmladšou členkou rómskeho folklórneho súboru ROMA SAM, a taktiež aj najmladšou rómskou scenáristkou divadelnej hry Kalo ruškos – Čierne rúško. V útlom veku vníma rozmer sebaidentifikácie k Romipenu a istej konfrontácie majority prostredníctvom etnicity a predsudkov. Milan Berko je rómsky aktivista, bývalý pracovník pomocnej profesie Terénna sociálna práca, externý redaktor rádia RTVS – rómske národnostné vysielanie, zároveň je aj profesionálnym trénerom šachu. Vo svojich literárnych dielach píše väčšinou o láske a medziľudských vzťahoch alebo o spolunažívaní. Pavla Cicková je pedagogická asistentka na ZŠ vo Zvolene s dlhoročnou praxou. Pôsobí ako rómska aktivistka, ilustrátorka kníh, no predovšetkým je starostlivou manželkou a babkou.  Jej tvorba je tzv. angažovaná.

Festival zakončíme vo štvrtok 8. júna 202310.00 h divadelným predstavením Čertovská (ne)dobrota v obci Banské. Rozprávková komédia o tom, že aj čertík je iba človek! V starom zabudnutom dome žije už niekoľko storočí čert – Trepifajksel, ktorý má svoju „minútu slávy„ už dávno za sebou. Kedysi strašil, no dnes už nemá koho, a pretože v pekle na neho zabudli, žije si pohodlne v chalupe. Živí sa chrobákmi, žabami a všetkým, čo v lese nájde, či uloví. František Balog je profesionálnym hercom Štátneho divadla Košice, zároveň aj riaditeľom D – ačko Divadlo Actor Košice. Je laureátom ocenenia Roma Spirit 2022 v kategórii Kultúra. Uspel v kategórii Kultúra ako autor a protagonista monodrámy Róm z perinky alebo Enter the Majority. Divadelným predstavením ponúkne František Balog nezabudnuteľný zážitok, ktorý dotvorí nezabudnuteľnú atmosféru Rómskeho literárneho festivalu RomLIT.

Štvrtok 8. júna 2023 o 10.00 h v Hornozemplínskej knižnici zakončíme festival ilustrátorským worshopom s ilustrátorkou a maliarkou Luciou Kanašovou. Lucia Kanašová je výtvarníčkou a umelkyňou, ktorá pôsobí ako pedagogička výtvarného odboru v SZUŠ Jastrabie nad Topľou. Umenie pre ňu znamená istý prejav emócií a uvoľnenie mysle. Svojou umeleckou dušou dokáže pretaviť krásu prírody a človeka na plátno, ktoré odzrkadľuje jej vnútorný a umelecký smer.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou získala grant na projekt LDI01004 Multifunkčné centrum 4.0 (Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov). Projekt je podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „LDI – Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk alebo Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!