Zahraničné mobility v rámci projektu Erasmus+. Spoznávame zahraničné knižnice

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Zamestnanci Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou sa v mesiaci september zúčastnili mobility v Poľsku v rámci programu Erasmus+. Navštívili sme knižnicu; Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna v Starom Saczu. Knižnica v Starom Saczu má tri filiálky.

Mali sme možnosť vidieť a navštívíť zaujímavosti Starého Saczu; kláštor Klarisiek, ktorý založila sv. Kinga, rozhľadňu, ktorú miestni volajú Slimák, chodník v korunách stromov a Žabiu cestu, ktorá je aj v Levoči. Videli sme množstvo podujatí a aktivít nielen pre dospelých a seniorov ale aj pre deti a mládež. Seniori absolvovali PC kurzy, stretávali sa v Literárnom a diskusnom klube, kde diskutovali a rozoberali rôzne knižné tituly. Okrem rôznych kurzov a klubov sa seniori stretávajú aj na tvorivých dielňach kde vyrábajú rôzne výrobky.

Mobilita nám dala veľa zážitkov, podnetov a nových skúsenosti, ktoré môžeme zužitkovať aj v Hornozemplínskej knižnici pri rôznych aktivitách, tvorivých dielňach a podujatiach s našimi čitateľmi.

V rámci projektu Erasmus+ zamestnanci Hornozemplínskej knižnice absolvovali aj mobilitu v Českej republike – v Knižnici mesta Ostrava. Mobilita bola zameraná na propagáciu a marketing zahraničnej knižnice. Počas mobility zamestnanci knižnice absolvovali prehliadku na vyhliadkovej veži, navštívili zrekonštruované a modernizované pobočky knižnice v Zálomu, Podroužkova, Kutuzovova. V ústrednej knižnici navštívili všetky oddelenia, Americké centrum je novým oddelením, ktoré podporuje americká ambasáda, je zamerané na mladých ľudí, podporuje ich rozvoj, kritické myslenie (besedy a stretnutia s osobnosťami, diplomatmi, …) a znižovanie technologických bariér (3D tlačiareň, virtuálna realita, výukové databázy). Knižnica v Ostrave ide cestou 3D tlače, virtuálnej reality a ozobotov. V rámci Erasmus+ pracovníčky knižnice navštívili tiež Univerzitnú knižnicu a Moravskoslezskú vedeckú knižnicu mesta Ostrava, kde získali zaujímavé poznatky z oblasti knihovníctva a tvorby kreatívnej propagácie knižnice. Veríme, že získané informácie a poznatky sa nám podarí čím skôr aplikovať do praxe.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!