Okres Vranov: K 10 pozitívnym prípadom za včera pribudli dnes tri nové

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V okrese Vranov nad Topľou pribudlo rekordných desať nových potvrdených pozitívnych prípadov na COVID 19. Na svojej facebookovej stránke o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Viac prípadov zaznamenali iba v okrese Košice. Situáciou vo vranovskom okrese sa bude zajtra na rokovaní zaoberať Krízový štáb okresu Vranov nad Topľou.

Po štatisticky relatívne „pokojnom“ závere minulého a začiatku tohto týždňa pribudlo do štatistík vo vranovskom okrese desať nových pozitívnych prípadov. Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou nariadil úzkym kontaktom domácu izoláciu a testovanie na ochorenie COVID 19, pričom jeho zamestnanci naďalej pokračujú v epidemiologickom vyšetrovaní. „Okrem potvrdených a zverejnených desiatich prípadov zo včerajšieho testovania môžem potvrdiť, že dnes nám prišli výsledky ďalších troch testovaných osôb s pozitívnym výsledkom. Všetky osoby boli testované ako kontakty a v čase testovania už boli v domácej izolácii,“ informovala regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou.

Informáciu o lokalizácii pozitívnych prípadov od 25. júla do 12. augusta zverejnilo na svojich facebookových stránkach viacero obcí. Najviac päť prípadov bolo zaznamenaných v obci Babie, po tri v Bystrom, Soli, Vranove nad Topľou, dva v Hanušovciach nad Topľou a po jednom v Dlhom Klčove, Kladzanoch, Medziankach, Vavrinci, Vlači a Vyšnom Žipove. „Našou aktuálnou náplňou práce je vyhľadávanie kontaktov, ktoré zároveň prihlasujeme na testy. Keďže sa väčšinou jedná o ľudí, ktorí sa aktívne pohybujú v spoločnosti, ide o dosť vysoký počet. Vzhľadom k tomu, že kapacity, čo sa týka počtu testov vo Vranove nad Topľou nestačia, komunikujeme o možnostiach testovania občanov z vranovského okresu v Humennom a Michalovciach,“ dodala Ľ. Rosiarová.

Úrad verejného zdravotníctva SR opätovne odporúča zvážiť organizovanie veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí, aj z rôznych oblastí Slovenska alebo zo zahraničia. „Upozorňujeme, že tieto príležitosti predstavujú vhodné podmienky pre šírenie nového koronavírusu – nakazení môžu byť bez príznakov ochorenia, ale infekční, ľudia sú v blízkom kontakte, často aj v uzavretých priestoroch s nedostatočným vetraním,“ vysvetlila D. Račková.

Zároveň zdôraznila, že súčasný výskyt ochorení COVID 19 si vyžaduje dôsledné dodržiavanie aktuálne nariadených a odporúčaných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR a príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR, vrátane prijímania vybraných opatrení na lokálnej úrovni. V aktuálnej situácii rovnako odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. ÚVZ SR tiež pripomína povinnosť pri návrate z tzv. rizikovej krajiny hlásiť sa elektronicky alebo telefonicky na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva. „V súvislosti s rastúcim počtom pozitívnych prípadov ochorenia na COVID 19 v okrese Vranov nad Topľou upozorňujem na potrebu zvážiť v súčasnosti organizovanie hromadných a športových podujatí v regióne,“ reagovala Ľ. Rosiarová.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!