Novinka na Domaši, turisti ju môžu objavovať na e-skútroch a e-bicykloch

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Turisti môžu okolo Domaše cestovať za zážitkami na e-skútroch a e-bicykloch. Aktuálne je k dispozícii osem nabíjacích staníc s tým, že do konca tohtoročnej letnej sezóny pribudnú ešte ďalšie. Prezentácia projektu zdieľanej elektromobility v rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá bola naplánovaná v čase návratu výletnej lode Bohemia do prístavu. Prvé reakcie publika dávali tušiť, že ich táto novinka zaujala.

Spoločnosť ANTIK Telecom spustila pilotný projekt so zdieľaním elektrických skútrov pred dvoma rokmi v Košiciach, aby neskôr pribudli Poprad a Snina. Počas tohto leta rozšírila tieto služby o vodnú nádrž Domaša, kde bude pre turistov k dispozícii dvanásť e-skútrov a rovnaký počet e-bicyklov. „Domaša nás vždy lákala, lebo vieme o probléme s hromadnou dopravou medzi jednotlivými strediskami. Keď človek chce objaviť iné rekreačné oblasti, iná možnosť ako autom prakticky neexistuje,“ uviedol riaditeľ pre rozvoj v ANTIK Telecom Peter Blaas.

Celý systém funguje automaticky, bez obsluhy. Prvým krokom je stiahnutie aplikácie ANTIK SMARTWAY, kde po registrácii zložíte depozit a minimálny kredit. Potom už len stačí nájsť na mape najbližšie voľné vozidlo, odomknúť ho pomocou načítania QR kódu a jazdiť. Dodáme, že e-skúter je vybavený aj prilbou. „Turisti môžu jazdiť kdekoľvek, ale e-skúter alebo e-bicykel musia vrátiť pri niektorej z nabíjacích staníc okolo Domaše. Dojazd e-skútra, ktorý je 60 km, vidia priamo v aplikácií,“ vysvetľoval P. Blaas.

Nabíjacie stanice sú vybudované v strediskách Tíšava, Dobrá, Eva, Maják, Nová Kelča, Krym a Penzión Goral. V priebehu dvoch týždňov budú dobudované v stredisku Valkov a v obciach Malá Domaša a Slovenská Kajňa. „Budeme radi, ak sa k nám dostane záujem od ďalších obcí alebo prevádzkovateľov, ktorí by mali chuť umiestniť nabíjaciu stanicu na naše náklady do ich lokality,“ dodal P. Blaas.

Keď v spoločnosti ANTIK Telecom oslovili starostov obcí v okolí Domaše, či by ich s projektom zdieľanej elektromobility podporili, dostali kladnú odpoveď. „Hoci nám chceli elektrickú energiu, ktorou sa budú skútre a bicykle nabíjať, zaplatiť, povedali sme, že jej spotreba nie je tak veľká, aby sme to nezatiahli,“ reagoval starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ.

Samospráva tento projekt uvítala najmä kvôli tomu, že návštevníci Domaše dostali k dispozícii ďalšiu modernú a k ekológii priateľskú službu. Aj R. Kapraľ si uvedomujete, že verejná doprava medzi rekreačnými strediskami má deficit a toto je jedna z možností, ako vyjsť turistom v ústrety. „Robíme všetko pre to, aby vznikol prístavný systém a mohli by sme voziť ľudí medzi strediskami na výletnej lodi. Sme však radi, že k dispozícii je aj takáto doplnková služba po brehu, vďaka ktorej sa turisti dokážu prepraviť rýchlo, efektívne a lacno z jedného strediska do druhého,“ doplnil R. Kapraľ.

Záujem o zriadenie nabíjacej stanice má aj obec Turany nad Ondavou. Starosta Ján Jakubov potvrdil, že sú pripravení vytvoriť zázemie s najväčšou pravdepodobnosťou vedľa autobusovej zastávky pri kostole. „Teší ma, že sa starostovia obcí pri Domaši spájame a spolu sa snažíme rozvíjať cestovný ruch, zviditeľniť ju. Už pri návrate lode Bohemia sme túto myšlienku všetci podpísali a výsledkom našej spolupráce je aj tento projekt zdieľanej elektromobility, ktorý ponúka turistom novú službu, aká tu doteraz chýbala,“ pripomenul starosta obce Turany nad Ondavou Ján Jakubov.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!