Prístavisko pre Bohemiu dostáva novú podobu, pribudne mini amfiteáter

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Plavba výletnou loďou Bohemia sa stala neodmysliteľnou súčasťou zážitku pri návšteve vodnej nádrže Domaša. Jej návštevníkov prekvapí čulý stavebný ruch v domovskom prístavisku v rekreačnej oblasti Dobrá. Platí, že aj tento rok sa môžete každý štvrtok počas letných prázdnin tešiť na projekt Bohemia spieva.

Výletná loď Bohemia vyplávala prvýkrát na hladinu Domaše v roku 2019. Druhý rok je jej kapitánom René Trybula. Skúseností má z plavieb po Atlantiku, Stredozemnom mori, ale aj z riečnych lodí po Rýne a Dunaji. Ak by sa mohlo zdať, že pri piatich plavbách denne mu povinnosti zovšednejú, nie je to tak. „O rutine nemôže byť reč. Domaša je naše malé more, ktoré má stále, čo ponúknuť a perspektívy, ako sa dá na ňu pozrieť, dokážu prekvapiť. Navyše vždy stretávame milých pasažierov, ktorí nám svojimi postrehmi dokážu každú plavbu spríjemniť,“ uviedol René Trybula.

Plavba na Bohemii pôsobí ako oáza pokoja. Originálnym spôsobom otvára pohľady na scenérie, na ktoré optikou z brehu dosah nemáte. Na druhej strane sa k nej viaže aj nejeden dobrodružný príbeh. Najviac známy je ten, keď sa z Prahy na východ Slovenska musela zvládnuť 2 800 kilometrov po riekach, kanáloch a priehradách v šiestich štátoch. Adrenalínovou scénou si prešla tiež počas minuloročného zemetrasenia, kedy sa utrhla späť do vody. „Počas zemetrasenia sa uvoľnila z koľajníc a zošmykla sa do vody. Našťastie nedošlo k žiadnej technickej ujme. Len sme ju vrátili naspäť na breh,“ dodal R. Trybula.

Ako však zdôraznil, loď prechádza pravidelnou kontrolou technické stavu, počas ktorej nevynechávajú žiadny detail. „Loď je ženského rodu a ženy sa chcú páčiť, preto si dávajú záležať na tom, aby dobre vyzerali. Keďže sme džentlmeni, staráme sa o Bohemiu neustále a napr. pred touto sezónou sme ju vymaľovali, aby sa páčila,“ reagoval s úsmevom kapitán R. Trybula.

V domovskom prístavisku Bohemie v rekreačnej oblasti Dobrá aktuálne naplno pracujú stavební robotníci. Verejný priestor vpravo, aj vľavo od nástupného móla totiž prejde absolútnou zmenou. Práce by mohli byť ukončené do oficiálneho začiatku letnej turistickej sezóny.

Nové a moderné zázemie nájdu návštevníci Domaše v novostavbe, kde vznikne priestor pre turistické informačné centrum, predajňu suvenírov, čakáreň pre návštevníkov Bohemie a toalety.  Dominantou na ľavej strane bude mini amfiteáter pre menšie kultúrne podujatia a kaplnkou pre sväté omše či svadobné obrady. „Sväté omše, ktoré sa tu doteraz konali, sa tešili veľkej obľube veriacich pre atmosféru pod otvoreným nebom. Preto sme nešli do stavby prístrešku, ale dali sme si záležať na tom, aby sme celý tento priestor skultúrnili. Doteraz tam boli napr. zatrávňovacie tvárnice, po ktorých sa najmä deťom a starším ľuďom ťažšie chodilo. Po novom uložíme v tvare do vĺn žulové kocky,“ vysvetlil starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ.

Svoje miesto si tu vo zvonici nájde aj jeden z dvojice zvonov, ktoré pri návšteve Slovenska v roku 2021 posvätil pápež František. „Do zvonice na nábreží umiestnime zvon zasvätený sv. Františkovi z Assisi. Na lodi bude zvon Nepomuk, ktorý je zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému, patrónovi všetkých vodákov a ľudí od vody,“ pripomenul R. Kapraľ.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!