Kapitán MFK Vranov M. Babjak: Bez futbalu som tak dlho nikdy nebol

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Futbalisti MFK Vranov nastúpili na zatiaľ posledný majstrovský zápas 29. septembra, keď v rámci Slovnaft Cupu privítali doma fortunaligové Michalovce. V tom čase kapitán mužstva Marek Babjak pauzoval kvôli zraneniu už piaty týždeň.

Pre Mareka Babjaka sa z pohľadu jesennej časti stalo osudným stretnutie na pôde Slávie TU Košice. Po hodine hry došlo v pokutovom území Vranova k súboju, v ktorom sa stretli Martin Popovič, brankár Martin Kapráľ a práve kapitán MFK, ktorý z neho vyšiel s komplikovanou zlomeninou ruky. Tá ho vyradila z hry do konca prvej polovice sezóny. „Nebolo to jednoduché obdobie, pretože bez futbalu som tak dlho nikdy nebol. Najťažšie to bolo pre mňa v jeseni, keď sa ešte hralo. Spoluhráčom som chcel pomôcť na trávniku, ale namiesto toho som prežíval len zápasy na tribúne, čo nie je parketa žiadneho futbalistu. Na druhej strane, ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. To platilo aj v tomto prípade, lebo som sa mohol aspoň viac venovať rodine,“ vysvetľoval s úsmevom Marek Babjak.

Keď sa už zdalo, že M. Babjak by mohol ešte stihnúť novembrové zápasy, ukončila jesennú časť pandemická situácia, ktorá sa nezlepšovala ani po novom roku, práve naopak gradovala. Napriek tomu jeden z najskúsenejších hráčov v kabíne trénoval aspoň individuálne. Denne totiž po práci odbehol v priemere 10 kilometrov. „Jedna vec je mať nabehané, druhá vec je byť v kontakte s loptou, čo vidíme aj teraz počas prvých tréningov. Okrem toho sa pri pohybe pri futbale zapájajú ďalšie svaly, preto je dôležité teraz na začiatku nič neprepáliť, aby sa nám vyhýbali zranenia. Pomôcť tomu vieme tiež dôsledným strečingom a kvalitnou regeneráciou,“ pripomenul M. Babjak.

Amatérsky futbal zažíva komplikované časy. Jarná časť uplynulého súťažného ročníka sa neodohrala vôbec, jeseň sa nedohrala a otáznik visí aj nad tým, či a kedy sa dohrá táto sezóna. Nielenže sa nehralo, ani sa netrénovalo a mnohí hráči zároveň museli hľadať sociálne istoty v zamestnaní v zahraničí. „Mužstvá, ktoré mali užšie kádre, sa môžu trápiť. Chlapci sa rozutekali za prácou a otázkou je, koľkí z nich teraz opäť uprednostnia futbal v takej miere, ako tomu bolo v minulosti. Počas pauzy kvôli epidemiologickej situácii ma asi najviac mrzelo, že bez futbalu, resp. športu museli ostať deti. Ten rok im bude chýbať, no minulosť zmeniť nemôžeme, preto sa musíme pozerať dopredu a vytvoriť im také podmienky, aby to začali pomaly dobiehať. Prajem si len, aby nám tieto naše spoločné plány už žiadna pandemická vlna nenarušila,“ zdôraznil M. Babjak.

Hoci termín, kedy by sa mohlo hrať opäť súťažne, nebol zatiaľ oficiálne potvrdený, kapitán MFK Vranov je optimista v tom, že by sa mohla dohrať aspoň polovica sezóny, čo by umožňovalo určiť postupujúcich a zostupujúcich. „Myslím si, že ak to situácia dovolí, kluby budú určite chcieť hrať. Viacerí investovali do kádrov s cieľom postúpiť vyššie a pokiaľ by im druhú sezónu po sebe nebolo umožnené naplniť tento cieľ, bolo by to kruté,“ reagoval M. Babjak.

Vranovčania sú momentálne na 6. mieste a potrebovali by odohrať ešte minimálne päť stretnutí, z toho dve dohrávky. „Všetci sme sa tešili na deň, kedy sa päť stretneme na štadióne, preto je nálada na tréningoch výborná. Hoci je o kádri ešte skoro hovoriť, trénujú s nami viacerí mladší chlapci, ktorí by mohli dostať šancu. Aj oni potrebujú zbierať skúsenosti a toto je pre nich skvelá príležitosť. V budúcej sezóne bude v hre opäť reorganizácia a na to sa musíme poriadne pripraviť,“ dodal M. Babjak.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!