Humenská TOP liga v malom futbale: Zábava, aj dvere do slovenskej repre

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Malý futbal zažíva na Slovensku boom. Zásadnou mierou k tomu prispela minuloročná premiérova účasť našej reprezentácie na Majstrovstvách sveta v Austrálii, kde to zverenci trénera Ladislava Borbélyho počas priamych prenosov v RTVS dotiahli až do štvrťfinále. Malý futbal zapúšťa ešte pevnejšie korene aj v našom regióne. Projekt TOP líg, ktorý doteraz úspešne fungoval v Bratislave, Nitre, Piešťanoch, Trnave a Prešove, naštartuje svoju prvú kapitolu od 22. júna aj v Humennom.
 
Fakt, že ide o prestížnu značku, zvýrazňujú ambasádori TOP ligy Szilárd Németh, Miroslav Karhan, Ľubomír Moravčík, Juraj Vengloš a Helena Bašistová, ktorá ako prvá Slovenka vyštudovala odbor FIFA Master. Ak by sme sa vybrali vranovskou stopou, tak ambasádormi malého futbalu v našom regióne sú súčasní, čí bývalí hráči MFK ovenčení aj majstrovskými titulmi Filip Bednár, Wisdom Uda Kanu a reprezentanti Martin Kapraľ s Jurajom Kuhajdíkom. 
 
Keď sme na túto tému robili rozhovory s brankárom TO-DAY Hydrokres Prešov Martinom Kapraľom, viackrát zdôraznil, že súčasné vedenie Slovenského zväzu v malom futbale urobilo na poli propagácie tohto športu kusisko poctivej práce. Práve prezident SZMF Peter Králik, ako rodený Humenčan, je riaditeľom humenskej TOP ligy v malom futbale, do ktorej sa môžu prihlásiť nielen mužstvá. Unikátna je aj ponuka pre jednotlivcov bez tímov, ktorých organizátori potom pridelia na konkrétne súpisky.
 
Ak by niekto mohol mať pocit, že ide iba o ďalšiu „mestskú“ ligu, musíme ho poopraviť. Hrať sa bude o postup na majstrovstvá Slovenska! Na národný šampionát majú právo postúpiť štyri najlepšie tímy z 1. líg v mestách, kde sa súťaž hrá, a teda o nomináciu medzi slovenskú elitu pôjde aj v Humennom. 
 
Tímy alebo jednotlivci sa môžu registrovať do 14. júna. Súťaž sa začína 22. júna. Hrať sa bude na umelej tráve FK Humenné v podvečerných hodinách. „Hrať sa bude v priebehu pracovného týždňa. Mužstvá pri registrácii zaškrtnú, ktorý deň by im vyhovoval najviac. Podľa toho, ako dopadne hlasovanie, určíme konkrétny hrací deň. Dodám ešte, že začiatky zápasov budú o 18.00, 19.00, 20.00 a 21.00 hod.,“ uviedol koordinátor pre TOP ligu v Humennom Peter Barnišin. 
 
Zo základných informácií zdôrazníme, že pri oficiálnom rozmere ihrísk TOP ligy 22/28m x 46/54m sa hrá systémom 5 + 1. V Humennom sa bude hrať na klasické hádzanárske brány s rozmerom 3 x 2 m. Hracia doba je 2 x 25 minút. V prípade, že by sa prihlásilo napr. 20 mužstiev, organizátor navrhne ich rozdelenie podľa výkonnosti do 1. a 2. ligy. „Mnohí hráči už hrajú v zime halové ligy v Humennom, či Vranove. Som presvedčený, že tento projekt by mohol byť pre nich zaujímavý. Hrať sa bude na dvoch poloviciach ihriska s umelou trávou v Humennom súčasne, preto bude mať každé kolo svoju dynamiku, ktorou je malý futbal charakteristický. Hoci sa kvôli koronakríze museli meniť plány aj v malom futbale, platí, že spravidla sa hrá od septembra do novembra a následne ďalšia sezóna od marca do mája. To znamená, že futbalisti by si mohli vyplniť celý rok – v zime futsal, plus v jeseni a jari malý futbal,“ reagoval P. Barnišin.  
 
Malý futbal zažíva na Slovensku boom, ktorý bude ešte gradovať. TOP liga sa bude hrať v šiestich mestách, niet pochýb o tom, že časom pribudnú ďalšie. Na reprezentačnej úrovni bude práve Slovensko hostiť Majstrovstvá Európy v malom futbale v košickej STEEL Aréne, ktoré sú naplánované na november tohto roka. Prezident SZMF Peter Králik v rozhovore pre humenne.dnes.24.sk síce načrtol, že európska federácia uvažuje nad preložením turnaja o rok, no platí, že cestu do reprezentácie majú otvorenú aj hráči z Humenného, či Vranova nad Topľou a okolia. „Samozrejme, aj z Humenného sa bude dať dostať do reprezentačných výberov, či už do 23 rokov alebo A-tímu, ktorého hlavným trénerom je Laco Borbély. Dôležité je zúčastňovať sa s tímami na národných podujatiach ako majstrovstvá Slovenska, SZMF Winter Cup a v ideálnom prípade aj dosiahnuť dobré umiestnenie,“ zdôraznil pre humenne.dnes24.sk Peter Králik.   
 
Napriek tomu, že v hre je postup na majstrovstvá Slovenska, či dokonca do EMF Champions League a Európskeho pohára EMF EUROCUP alebo nominácia do slovenskej reprezentácie, stále platí, že v prvom rade ide o to baviť sa futbalom. „Myšlienka TOP líg bola založená pre širokú futbalovú verejnosť, ktorá sa rada raz týždenne stretne s kamarátmi, či kolegami na zápase a potom si sadnú na jedno-dve pivká, nealko… Nie je dôležité či ide o aktívneho hráča alebo takého, ktorý skončil kariéru v 18 rokoch. Dôležité je sa zabaviť hrou a práve rozmery hracej plochy, hracia plocha samotná, počet hráčov a služby s tým spojené prinesú športové nadšenie a pôžitok naozaj všetkým, ktorí to skúsia,“ pozval P. Králik. 
 
Viac informácií získate u koordinátora TOP ligy v Humennom Petra Barnišina, ktorého môžete kontaktovať na e-mailovej adrese peter.barnisin@topliga.sk alebo na www.humenne.topliga.sk.  
 
 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!